Ostatnie
wpisy

Odpowiedzialność pracodawcy za wypadek przy pracy

Wypadki mogą się zdarzyć każdemu i to w dowolnej chwili – również w pracy. Jednak za te ostatnie ktoś musi ponosić odpowiedzialność. Często zdarza się tak, że to pracownik zawini, a wypadek może wyniknąć z braku uwagi, wiedzy, czy niedopatrzenia. A co jeśli pracownik nie popełni błędu, a zostanie poszkodowany w wypadku w pracy? Ma on prawo do świadczeń pieniężnych, a odpowiedzialność będzie spoczywać na pracodawcy. Odpowiedzialność pracodawcy zaś może być karna, cywilna, a także odpowiedzialność wynikająca z kodeksu pracy.

Świadczenia z tytułu wypadku przy pracy

Wypadki przy pracy zdarzają się często, jednak poszkodowani nie zawsze wiedzą jakie mają prawa i jakie roszczenia im przysługują. Świadczenia o które mogą się oni starać wynikają z objęcia ich ubezpieczeniem wypadkowym. Zatem co dokładnie przysługuje poszkodowanemu za wypadek w pracy?

Odszkodowanie z oc sprawcy kolizji

Każdej osobie, która została poszkodowana w wyniku wypadku drogowego należy się odszkodowanie z OC sprawcy wypadku. Szkody dzielimy na dwie kategorie – majątkową, czyli taką, gdzie zostaje uszkodzony np. samochód, czy motocykl i szkodę osobową, czyli taką, gdzie osoba poszkodowana została ranna w wypadku, lub zginęła.

Błąd medyczny, a błąd lekarski

Błąd medyczny to nie to samo, co błąd lekarski. Trzeba pamiętać, że każdy błąd lekarski zalicza się do błędów lekarskich, ale nie każdy błąd medyczny musi być błędem lekarskim. Co w takim razie ma znaczenie na rozróżnienie tych dwóch pojęć?

;

Pliki cookie usprawniają działanie naszego serwisu. Korzystając z niego, zgadzasz się na użycie plików cookie.