Ostatnie
wpisy

Błąd medyczny, a błąd lekarski

Błąd medyczny to nie to samo, co błąd lekarski. Trzeba pamiętać, że każdy błąd lekarski zalicza się do błędów lekarskich, ale nie każdy błąd medyczny musi być błędem lekarskim. Co w takim razie ma znaczenie na rozróżnienie tych dwóch pojęć?

Odszkodowanie powypadkowe

W sytuacji wypadku warto wiedzieć, jakie mamy prawa, z jakiego tytułu i jakie odszkodowanie lub zadośćuczynienie może nam się należeć, a istnieje kilka rodzajów roszczeń, których możemy dochodzić w przypadku wystąpienia uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia.

Wypadek przy pracy przedawnienie

Wypadek przy pracy może zdarzyć się każdemu, wystarczy jeden moment, a możemy doznać szkody – poważniejszej lub mniej poważnej. Pracownikowi, któremu przydarzył się wypadek przysługuje jednorazowe odszkodowanie, a jeżeli w efekcie wypadku pracownik doznał uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, może on dodatkowo dochodzić od pracodawcy odszkodowania, zadośćuczynienia czy renty. Jednak należy pamiętać, że dochodzenie tych roszczeń jest ograniczone w czasie – mogą one ulec przedawnieniu. Dlatego warto pamiętać o niektórych terminach, które są bardzo istotne dla sprawy. Jeśli nie będziemy o nich pamiętać i nie zajmiemy się odpowiednio sprawą, nasze roszczenia przedawnią się – a tego oczywiście nie chcemy.

Odszkodowanie za stan wojenny

13 grudnia 1981 roku może kojarzyć się z jedną datą – z wprowadzeniem stanu wojennego. Był to niezwykle trudny czas dla Polaków, którzy nie godzili się na ówczesny stan rzeczy. Okres, w którym opozycjoniści i przeciwnicy władzy byli internowani (w czasach PRL internowano ponad 10 tysięcy osób), ale mogli odczuwać oni również inne represje, niekoniecznie na jakiejkolwiek podstawie prawnej. Dziś, gdy czasy te są już odległe, a ustrój zmienił się, osoby, które były represjonowane, czy internowane mogą starać się o odszkodowanie i zadośćuczynienie za doznane wtedy krzywdy.

Pliki cookie usprawniają działanie naszego serwisu. Korzystając z niego, zgadzasz się na użycie plików cookie.