Gdzie zgłosić szkodę z OC sprawcy?

Stłuczka na drodze może przytrafić się każdemu - nawet najbardziej ostrożnemu kierowcy. Nieraz nie jest on w stanie nic zrobić, by zapobiec zdarzeniu spowodowanemu przez właściciela innego auta. Takie sytuacje wiążą się nie tylko z dużym stresem, ale też z wydatkami na naprawę samochodu. Poszkodowany kierowca nie musi jednak pokrywać tych kosztów z własnej kieszeni. Ma prawo żądać odszkodowania od ubezpieczyciela sprawcy. Wymaga to jednak dokonania odpowiedniego zgłoszenia.   

Gdzie zgłosić szkodę z OC sprawcy?
Wszyscy właściciele samochodów mają obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC. Oznacza to, że szkodę należy zgłaszać nie do właściciela pojazdu, a bezpośrednio do jego ubezpieczyciela. Co ważne, to na poszkodowanym spoczywa obowiązek ustalenia, gdzie należy zgłosić szkodę z OC sprawcy. Najlepszym sposobem na zabezpieczenie swoich interesów jest więc spisanie wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Znajdą się w nim nie tylko dane uczestników kolizji, ale także oświadczenie sprawcy dotyczące odpowiedzialności za zdarzenie, opis szkód i numer polisy ze wskazaniem właściwego zakładu ubezpieczeń. Dzięki temu poszkodowany kierowca może łatwiej ustalić, do jakiego ubezpieczyciela się zgłosić. Nie będzie miał też problemu z wykazaniem zakresu doznanych szkód czy okoliczności zdarzenia. Informacje dotyczące polisy może dodatkowo sprawdzić w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wystarczy, że wpisze numer rejestracyjny pojazdu – w ten sposób nie tylko potwierdzi numer polisy, ale też dowie się, czy sprawca kolizji na pewno posiada ważne ubezpieczenie.

Gdzie zgłosić szkodę, jeśli sprawca nie ma ubezpieczenia OC?
Jeśli natomiast okaże się, że sprawca zdarzenia nie posiada ważnej polisy, nie odbiera to wcale szansy na uzyskanie odszkodowania. W takim wypadku powstałą szkodę należy jednak zgłosić nie do ubezpieczyciela sprawcy, a do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Można to zrobić za pośrednictwem dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego – także przy pomocy własnego ubezpieczyciela. Taka sama zasada obowiązuje, gdy sprawca kolizji uciekł z miejsca zdarzenia.

Czy szkodę należy zgłosić już w momencie wypadku?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami na zgłoszenie szkody kierowca ma aż 3 lata. Wyjątkiem jest szkoda na osobie powstała w wyniku przestępstwa, dla której termin ten wydłuża się aż do lat 20. Jeśli auto jest w naprawdę złym stanie i wymaga odholowania, zgłoszenie szkody może mieć miejsce tuż po kolizji. Ubezpieczyciel zapewni wówczas niezbędną pomoc drogową. Przed jej przyjazdem warto dodatkowo zrobić zdjęcia dokumentujące stopień poniesionych szkód.

Jeśli natomiast podróż samochodem można kontynuować, natychmiastowy kontakt z ubezpieczycielem nie jest konieczny. Warto jednak pamiętać, by nie zwlekać nadmiernie z dokonaniem zgłoszenia. Może to bowiem skutkować wypłatą niższego odszkodowania i to z kilku powodów. Po pierwsze, przy dalszym użytkowaniu auta trudno będzie udowodnić, że dane szkody powstały właśnie w wyniku wypadku, a nie dopiero po nim. Co więcej, korzystanie z samochodu może spowodować powiększenie się szkód. Wówczas ubezpieczyciel będzie miał solidne uzasadnienie dla obniżenia wypłaconej kwoty. Z upływem kolejnych miesięcy pojawią się także większe trudności z dokładnym opisaniem całego zdarzenia, co również może mieć wpływ na wysokość przyznanego odszkodowania.

Jak dokonać zgłoszenia szkody z OC sprawcy?
Jeszcze kilka lat temu szkodę trzeba było zgłaszać osobiście lub telefonicznie, podczas rozmowy z konsultantem. Obecnie poszkodowany kierowca nie musi jednak udawać się do placówki. Każdy z ubezpieczycieli oferuje bowiem kilka możliwości zgłoszenia szkody, które różnią się między sobą w zależności od danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Szkodę z OC sprawcy można zgłosić nie tylko osobiście czy telefonicznie, ale także mailowo. Większość ubezpieczycieli udostępnia też na swoich stronach internetowych specjalne formularze. Za ich pośrednictwem można dokonać zgłoszenia szkody online, w tym przesłać wszystkie niezbędne dokumenty potrzebne do wypłaty odszkodowania.

 

Pliki cookie usprawniają działanie naszego serwisu. Korzystając z niego, zgadzasz się na użycie plików cookie.