Baza wiedzy

Czym jest wykluczenie szkody z OC?

Prawniczka Joanna Szymanowska | 22.12.2021

wykluczenie szkody z OC

Im dłużej jeździsz bez powodowania stłuczek, tym większe zniżki oferuje Ci ubezpieczyciel. Oznacza to jednak także, że każda ewentualna szkoda nie pozostanie bez wpływu na wysokość kolejnych składek. Kiedy więc bezkolizyjny okres nagle się skończy, możesz stracić naprawdę dużą część dotychczasowych zniżek. Właśnie dlatego niektórzy ubezpieczyciele oferują dodatkową usługę, z której możesz, ale nie musisz skorzystać – wykluczenie szkody z OC.

Wykluczenie szkody z OC – co to znaczy?

Wykluczenie szkody z OC to dodatkowa usługa oferowana przez poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe. Często możesz ją znaleźć także pod nieco inną nazwą – w umowach określana jest również jako „ochrona zniżek OC” czy „ochrona pierwszej szkody”. Zasada działania całej usługi jest bardzo prosta. Jeśli zdecydujesz się z niej skorzystać i zapłacisz odpowiednią kwotę, przy zawieraniu kolejnej umowy OC wysokość składek będzie ustalana tak, jakby szkoda ta nigdy nie miała miejsca. Tym samym ewentualna kolizja nie będzie dla Ciebie oznaczać utraty dotychczasowych zniżek.

Nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje jednak ochronę pierwszej szkody. Musisz więc najpierw upewnić się, że w Twoim przypadku taka usługa w ogóle jest dostępna. Warto też przed zawarciem umowy zapoznać się z zasadami ustalanymi przez poszczególnych ubezpieczycieli. Mogą się znacznie od siebie różnić.

W większości przypadków ochrona zniżek OC znajduje zastosowanie tylko w odniesieniu do pierwszej szkody. Zdarzają się także oferty, w których usługa odnosi się jedynie do szkody nieprzekraczającej konkretnej wartości – na przykład 5 tysięcy złotych. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe pozwalają natomiast skorzystać z wykluczenia szkody tylko tym klientom, którzy mogą pochwalić się kilkuletnim stażem bezkolizyjnej jazdy.

Ochrona zniżek z OC – czy warto się na nią zdecydować?

Wykluczenie szkody z OC pozwala Ci zachować dotychczasowe zniżki, niewątpliwie więc ma swoje zalety. Z drugiej strony taka usługa wiąże się z dodatkowymi opłatami. W związku z tym możesz się zastanawiać, czy warto zdecydować się na to rozwiązanie.

Przede wszystkim musisz pamiętać, że ochrona zniżek z OC nie jest równoznaczne z gwarancją zapłaty składki dotychczasowej wysokości. Wprawdzie szkoda ma duży wpływ na ustalanie opłat przez ubezpieczyciela, ale nie jest jedynym czynnikiem przesądzającym o wysokości OC. Może się więc zdarzyć, że nawet przy nieuwzględnieniu szkody nie unikniesz płacenia wyższych składek.

Co więcej, wykluczenie szkody OC wcale nie spowoduje, że szkoda będzie traktowana, jakby nigdy nie istniała. Zakład ubezpieczeń ma obowiązek raportować  każde takie zdarzenie, które następnie wpisywane jest do bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Inne towarzystwa ubezpieczeniowe będą więc wiedzieć o spowodowanej przez Ciebie kolizji. A to oznacza, że w razie zmiany ubezpieczyciela ten fakt nie pozostanie bez wpływu na cenę Twojej polisy. Ochrona składek OC odnosi się bowiem tylko do towarzystwa ubezpieczeniowego, u którego wykupisz taką usługę.

Musisz też wiedzieć, że wykluczenie szkody z OC działa tylko w odniesieniu do konkretnego pojazdu. Jeśli więc masz kilka samochodów, najlepszym rozwiązaniem będzie objęcie ochroną ich wszystkich. Zwykle zrobisz to za niewielką dodatkową opłatą. W przeciwnym razie jeśli spowodujesz szkodę, przy odnowieniu polis składka na pojazdy nieobjęta ochroną zniżek OC będzie już wyższa.

Wykluczenie szkody z OC będzie natomiast dobrym rozwiązaniem przede wszystkim gdy jesteś wyłącznym właścicielem pojazdu i masz na swoim koncie wiele lat bezpiecznej jazdy. Oczywiście pod warunkiem, że nie zamierzasz w najbliższym czasie zmieniać towarzystwa ubezpieczeniowego, u którego masz polisę. Wtedy za tą niewielką dopłatą rzeczywiście możesz wiele zyskać, tym bardziej, że kolizje zdarzają się nawet najuważniejszym kierowcom.

 

Wykluczenie szkody z OC – podsumowanie

  1. Wykluczenie szkody z OC (ochrona zniżek OC, ochrona pierwszej szkody) to dodatkowa usługa oferowana przez niektórych ubezpieczycieli. Dzięki niej możesz zapewnić sobie gwarancję, że spowodowana przez Ciebie stłuczka nie wpłynie na wysokość kolejnych składek.
  2. Jest to więc dobre rozwiązanie przede wszystkim, jeśli jesteś wyłącznym właścicielem samochodu i masz za sobą lata bezkolizyjnej jazdy.
  3. Sama ochrona zniżek OC nie gwarantuje jednak, że Twoja składka nie wzrośnie. Na jej wysokość wpływa bowiem wiele czynników – nie tylko bezkolizyjna jazda.

Zobacz inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

odszkodowanie z OC sprawcy wypadku

Baza wiedzy

Odszkodowanie z OC sprawcy wypadku – czego możesz się domagać?

Każdej osobie poszkodowanej należy się odszkodowanie z OC sprawcy wypadku drogowego. Możesz się przy tym domagać zarówno naprawy szkód materialnych, jak i tzw. szkód na osobie.

ubezpieczenia obowiązkowe i nieobowiązkowe

Baza wiedzy

Ubezpieczenia obowiązkowe i nieobowiązkowe – które musisz wykupić, a z których możesz zrezygnować?

W większości przypadków tylko do Ciebie należy decyzja, czy zawrzesz umowę z ubezpieczycielem. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki. Ubezpieczenia dzielą się bowiem na obowiązkowe i nieobowiązkowe.

zgłoszenie szkody do swojego ubezpieczyciela czy sprawcy

Baza wiedzy

Zgłoszenie szkody OC – u swojego ubezpieczyciela czy sprawcy?

Jako osoba poszkodowana w wypadku komunikacyjnym możesz domagać się odszkodowania. Aby jednak je otrzymać, najpierw musisz zgłosić szkodę. I tu pojawia się pytanie – czy likwidację szkody zgłosić do własnego ubezpieczyciela, czy do ubezpieczyciela sprawcy?

Skontaktuj się
z nami i rozpocznijmy współpracę

Skontaktuj się