Baza wiedzy

Zgłoszenie szkody OC – u swojego ubezpieczyciela czy sprawcy?

Prawniczka Joanna Szymanowska | 22.12.2021

zgłoszenie szkody do swojego ubezpieczyciela czy sprawcy

Jako osoba poszkodowana w wypadku komunikacyjnym możesz domagać się odszkodowania. Aby jednak je otrzymać, najpierw musisz zgłosić szkodę. I tu pojawia się pytanie – czy likwidację szkody przeprowadzić u własnego ubezpieczyciela, czy u ubezpieczyciela sprawcy? 

Zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi sprawcy to nie jedyna możliwość

Każdy kierowca ma obowiązek posiadać polisę OC. Tym samym, jeśli dojdzie do kolizji, naprawienia szkody możesz się domagać nie tyle od samego sprawcy wypadku, co od jego ubezpieczyciela. To jednak wiąże się z pewnymi trudnościami – przede wszystkim koniecznością ustalenia polisy i upewnienia się, że sprawca zdarzenia podał właściwe dane.

Od kilku lat w Polsce funkcjonuje jednak także tzw. BLS. Dzięki niemu masz prawo otrzymać pieniądze nie od towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy, ale od tego, u którego masz wykupioną polisę. Pytanie tylko, co będzie lepsze – zgłoszenie szkody z OC do swojego ubezpieczyciela czy jednak do sprawcy?

Zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela sprawcy – najpowszechniejsze rozwiązanie

Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy, że istnieje coś takiego jak Bezpośrednia Likwidacja Szkód. Właśnie dlatego powszechną praktyką jest raczej zgłaszanie szkody do ubezpieczyciela sprawcy kolizji. To Ty jako osoba poszkodowana musisz jednak wskazać i uzasadnić swoje roszczenia, a także ustalić numeru polisy sprawcy. Jeśli więc doszło do kolizji, ważnym dokumentem w kontekście odszkodowania będzie oświadczenie o zdarzeniu drogowym.

Ty i druga strona możecie przygotować je w oparciu o gotowy formularz. Jeśli jednak żadne z was nie ma go przy sobie, równie dobrze sprawdzi się samodzielnie sporządzony dokument. Oświadczenie o zdarzeniu drogowym znajdzie jednak zastosowanie tylko, gdy zgadzacie się co do okoliczności i przyczyn wypadku. W przeciwnym razie konieczne okaże się wezwanie policji. Podobnie zresztą sprawa wygląda, jeśli w wypadku ucierpieli ludzie. W tej sytuacji oświadczenie o zdarzeniu drogowym zastąpi notatka policyjna.

Często wystarczy, że tuż po wypadku zadbasz o sporządzenie odpowiedniej dokumentacji potrzebnej do odszkodowania, a z ubezpieczycielem możesz skontaktować się później – w ciągu 3 lat od momentu zdarzenia. Jeśli jednak uszkodzenia uniemożliwiają dalszą jazdę samochodem, najlepiej zgłosić szkodę od razu. W tej sytuacji ubezpieczyciel zapewni Ci pomoc drogową, która odholuje Twój samochód z miejsca zdarzenia.

Kiedy szkodę można zgłosić do własnego ubezpieczyciela?

Zdarza się jednak, że sprawca uciekł z miejsca zdarzenia albo nie posiadał ważnej polisy OC. W takim wypadku odszkodowanie wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Szkody nie zgłaszasz wtedy bezpośrednio do tej instytucji, ale do dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Możesz więc zrobić to także z pomocą własnego ubezpieczyciela. Ten w Twoim imieniu podejmie kolejne kroki i dopilnuje reszty formalności.

Od kilku lat funkcjonuje jednak także wspomniana już Bezpośrednia Likwidacja Szkód z OC. Dzięki niej możesz uzyskać odszkodowanie od towarzystwa ubezpieczeniowego, u którego masz wykupioną polisę.  To z kolei oznacza dla Ciebie możliwość szybszego uzyskania odpowiedniej kwoty, mniej stresu i mniej formalności.

Kiedy możesz zlikwidować szkody w ramach BLS?

Mimo tego, że BLS zyskuje na popularności, nie jest jednak rozwiązaniem dostępnym dla każdego. Przede wszystkim nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje takie rozwiązanie. W pierwszej kolejności musisz się więc upewnić, że Bezpośrednia Likwidacja Szkód z OC w Twoim przypadku ogóle jest możliwa. Istnieje też szereg dodatkowych warunków, które musisz spełnić. Przede wszystkim, zgłoszenie szkody w ramach BLS jest możliwe tylko gdy:

  • sprawca jest znany,
  • ma samochód zarejestrowany w Polsce,
  • do kolizji lub wypadku doszło z udziałem dwóch pojazdów,
  • zgłoszenie dotyczy tylko szkód dotyczących pojazdu, a nie szkód materialnych czy zdrowia uczestników zdarzenia,
  • wartość szkody nie przekracza określonej kwoty.

BLS pozwala więc uzyskać pieniądze na naprawienie szkód powstałych w wyniku kolizji, w tym w przypadku całkowitego zniszczenia pojazdu. Możesz też otrzymać zwrot kosztów związanych z całych zdarzeniem – wydatków na holowanie, parkowanie czy samochód zastępczy.

Nie jest to natomiast dobre rozwiązanie, gdy szkoda obejmuje znacznie więcej niż tylko uszkodzenie samochodu – na przykład jeśli ucierpisz Ty, pasażerowie czy wartościowe rzeczy, które wieźliście ze sobą. Wtedy pełne naprawienie szkody możliwe jest tylko przy tradycyjnej formie zgłoszenia – do ubezpieczyciela sprawcy.

Zgłoszenie szkody do swojego ubezpieczyciela czy sprawcy – podsumowanie

  1. Gdy dojdzie do wypadku, szkodę zwykle zgłaszasz do ubezpieczyciela sprawcy. Nie jest to jednak jedyna możliwość.
  2. Kiedy sprawca uciekł z miejsca zdarzenia albo nie miał ważnego OC, powiadamiasz o szkodzie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Robisz to za pośrednictwem dowolnego ubezpieczyciela. Możesz więc wybrać tego, u którego masz wykupioną własną polisę.
  3. Od kilku lat funkcjonuje też Bezpośrednia Likwidacja Szkód z OC. Pozwala na uzyskanie odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego, u którego masz wykupioną polisę. Aby jednak skorzystać z tego rozwiązania, musisz spełnić kilka dodatkowych warunków.
  4. Likwidacja szkód w ramach BLS w ogóle będzie możliwa. Wiele zależy m.in. od tego, jakie były konsekwencje zdarzenia – czy ucierpiał tylko Twój samochód, czy też i inne wartościowe rzeczy albo czy wypadek wiązał się także z obrażeniami ciała.

Zobacz inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

gdzie zgłosić szkodę z OC sprawcy

Baza wiedzy

Gdzie zgłosić szkodę z OC sprawcy?

Stłuczka na drodze może przytrafić się każdemu – nawet najbardziej ostrożnemu kierowcy. Jeśli to nie Ty odpowiadasz za całe zdarzenie, możesz zgłosić się do ubezpieczyciela sprawcy i domagać się odszkodowania. To wymaga jednak przygotowania odpowiedniego wniosku.

szkoda z OC sprawcy

Baza wiedzy

Jak zgłosić szkodę z OC sprawcy?

Do ubezpieczyciela sprawcy może zgłosić się każdy poszkodowany.  Nie ma więc znaczenia, czy jesteś kierowcą, pasażerem, czy też potrąconym pieszym albo rowerzystą. Aby jednak otrzymać należne Ci odszkodowanie, najpierw musisz zgłosić szkodę.

roszczenia przysługujące poszkodowanemu

Baza wiedzy

Czego może się domagać poszkodowany? – odszkodowanie i zadośćuczynienie w świetle obowiązujących przepisów

Pewnie doskonale zdajesz sobie sprawę, że jako osoba poszkodowana możesz domagać się naprawienia szkody. Co jednak wchodzi w skład przysługującego Ci odszkodowania i czy to wszystkie roszczenia przysługujące Ci jako poszkodowanemu?

Skontaktuj się
z nami i rozpocznijmy współpracę

Skontaktuj się