Wypadek komunikacyjny

10 kroków do Twojego odszkodowania – dowiedz się, jak pomagamy poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych

Prawniczka Joanna Szymanowska | 17.10.2022

jak uzyskać odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym

Jeśli czytasz ten wpis, to prawdopodobnie zastanawiasz się, czy warto skorzystać z pomocy naszej kancelarii. Być może nie wiesz, jak uzyskać odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym na własną rękę, a może po prostu potrzebujesz profesjonalnego wsparcia. W każdym z tych przypadków poczujesz się pewniej, wiedząc, czego możesz się spodziewać. Właśnie dlatego szczegółowo przedstawimy Ci proces dochodzenia odszkodowania przez naszą kancelarię.

Krok 1. Zapoznanie się z Twoja historią

Obojętnie w jaki sposób się z nami skontaktujesz – telefonicznie czy przy użyciu formularza na stronie – zapoznamy się ze szczegółami Twojej historii, a w razie potrzeby zadamy dodatkowe pytania. Już na podstawie tych informacji będziemy mogli wstępnie ustalić 2 najważniejsze kwestie:

  • zasadność roszczenia – a więc to, czy w ogóle należą Ci się pieniądze,
  • szacowaną wysokość szkody – czyli, ile w przybliżeniu możesz otrzymać.

Krok 2. Zgromadzenie potrzebnych dokumentów

Dokumenty mają ogromne znaczenie. Na ich podstawie można ustalić przede wszystkim, jak wysokie odszkodowanie Ci przysługuje i kto odpowiada za całe zdarzenie.

Jako osoba bez wiedzy prawniczej pewnie nie zdajesz sobie sprawy, jak wiele kosztów możesz uwzględnić w ramach odszkodowania. Prawdopodobnie nie wiesz też, że zwykle masz prawo do dodatkowych świadczeń, które znacznie zwiększą kwotę wypłaconą przez ubezpieczyciela.

My jednak jesteśmy prawnikami, a poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych pomagamy już od 2009 roku. Zadbamy o zgromadzenie wszystkich dokumentów istotnych w Twojej sprawie. Potem dokładnie je przeanalizujemy i sprawdzimy, ile pieniędzy Ci się należy. Gwarantujemy, że wystąpimy o możliwie najwyższą kwotę, jaką masz szansę uzyskać od ubezpieczyciela. 

Krok 3. Przygotowanie wszystkich dowodów mogących mieć znaczenie

Proces uzyskania odszkodowania może się wiązać z wieloma dodatkowymi czynnościami. A te z kolei nie pozostają bez wpływu na ostateczny finał całej sprawy. Właśnie dlatego nie tylko pomagamy Ci odzyskać należne Ci pieniądze. Angażujemy się też we wszystkie sprawy mogące mieć znaczenie dla wysokości kwoty, którą wypłaci ubezpieczyciel.

Wypadek komunikacyjny doprowadził do uszczerbku na zdrowiu powyżej 7 dni i w sprawę włączył się prokurator? Zaangażujemy się w prowadzone postepowanie i będziemy reagować na wydawane orzeczenia.

W toku sprawy ma zostać przeprowadzony dowód z opinii biegłego medycznego albo biegłego ds. rekonstrukcji wypadków? Wiemy, że ich zdanie ma ogromny wpływ na to, jak dużą kwotę ostatecznie otrzymasz. Właśnie dlatego sformułujemy pytania, które mogą okazać się pomocne.

Krok 4. Ustalenie wysokości szkody materialnej

Gdy znamy już Twoją historię, mamy potrzebne dokumenty i uczestniczymy w ewentualnych postępowaniach, możemy przejść do następnego kroku. Na tym etapie ustalimy, jak duże odszkodowanie Ci przysługuje, a więc, jakie koszty i straty pociągnął za sobą wypadek. Mogą to być:

  • koszty leczenia – nie tylko w placówkach publicznych,
  • koszty opieki – także w sytuacji, gdy to bliska Ci osoba zrezygnowała z pracy, by się Tobą zajmować,
  • utracone dochody – także, gdy prowadzisz działalność gospodarczą,
  • koszty leczenia i pogrzebu – jeśli w wyniku wypadku zmarła bliska Ci osoba,
  • koszty odwiedzin przez osoby bliskie.

Na tym etapie znów upewnimy się, że mamy wszystkie potrzebne dokumenty potwierdzające wysokość należnego Ci odszkodowania. Mowa tu nie tylko o fakturach i umowach. Prawdopodobnie nie zdajesz sobie sprawy, że duże znaczenie może mieć np. harmonogram wizyt w szpitalu czy informacje dotyczące liczby godzin, w których bliska osoba się Tobą opiekowała. My jednak prowadzimy tego typu sprawy już od 2009 roku. Możesz mieć więc pewność, że zadbamy o każdy szczegół.

Krok 5. Ustalenie wysokości szkody niematerialnej

Ubezpieczyciel musi naprawić także szkodę niematerialną, czyli wypłacić rekompensatę za wszystkie następstwa psychiczne i fizyczne związane z wypadkiem (ból, cierpienie, stratę, traumę itd.).

Uzyskanie odpowiedniego zadośćuczynienia jest o tyle trudne, że krzywd nie da się wycenić. Tym bardziej, że ta sama sytuacja dla dwóch rożnych osób może mieć zupełnie inne znaczenie. Piłkarz, który stracił w wypadku nogę i nie może już brać udziału w meczach, znajduje się w zupełnie innym położeniu niż gdy nogę straci osoba wykonująca pracę biurową. Znaczenie ma również wiek, perspektywy na przyszłość, a także mnóstwo innych czynników.

Jako osoba bez wykształcenia prawniczego i bez doświadczenia w podobnych sprawach nie jesteś w stanie prawidłowo określić wysokości zadośćuczynienia. Po to jednak powierzasz sprawę naszej kancelarii, żebyśmy mogli Cię w tym wyręczyć.

Zadamy Ci wiele pytań, które pomogą nam ustalić rozmiar krzywd. Powiemy Ci też, czego musisz domagać się od lekarzy i co powinno znaleźć się w dokumentacji medycznej – to właśnie na tej podstawie ubezpieczyciel będzie ustalał wysokość zadośćuczynienia. Zadbamy również, by zadośćuczynienie uwzględniało nie tylko obecne konsekwencje wypadku, ale także to, jaki wpływ na Twoje życie całe to zdarzenie będzie mieć w przyszłości.

Krok 6. Ustalenie, czy przysługuje Ci renta wyrównawcza

Sprawdzimy, czy w wyniku:

  • zwiększenia się Twoich potrzeb (np. potrzeby przyjmowania kosztownych leków lub
  • zmniejszenia się widoku powodzenia na przyszłość (np. utraty perspektywy na pracę)

masz prawo do renty wyrównawczej.

Krok 7. Skontaktowanie się z ubezpieczycielem w Twoim imieniu

Kiedy mamy już wszystkie potrzebne informacje i dowody, możemy w Twoim imieniu skontaktować się z ubezpieczycielem. Dysponujemy narzędziami oddziaływania na ubezpieczyciela, których Ty nie posiadasz. Mowa tu o takich kwestiach jak:

  • brak anonimowości – przeprowadziliśmy tysiące spraw z zakresu wypadków komunikacyjnych. Ubezpieczyciel doskonale zna więc naszą kancelarię, wie, że posiadamy wiedzę i doświadczenie, a przede wszystkim – że jesteśmy skuteczni w tym, co robimy,
  • współpraca z profesjonalistami – nie musisz szukać niezależnego rzeczoznawcy, który sporządzi kosztorys. Współpracujemy z ekspertami w tej branży, więc wszystkim zajmiemy się w ramach prowadzonej sprawy,
  • znajomość procedur – naszą kancelarię tworzą prawnicy z wieloletnią praktyką w sprawach odszkodowawczych. Doskonale znają sposób postępowania ubezpieczycieli i wiedzą na co zwrócić uwagę podczas dochodzenia odszkodowania,
  • umiejętności negocjacyjne – wiemy, jak prowadzić rozmowy z ubezpieczycielem, by pomóc Ci uzyskać możliwie najwyższą kwotę poza salą sądową.

To wszystko sprawia, że toczenie długiego sporu z poszkodowanym reprezentowanym przez naszą kancelarię po prostu nie opłaca się ubezpieczycielowi. Istnieje więc duża szansa, że spróbuje się z nami porozumieć na korzystnych warunkach. Dla Ciebie będzie to oznaczać możliwość uzyskania większości pieniędzy bez wizyty w sądzie.

Co więcej, dzięki udzielonemu przez Ciebie pełnomocnictwu, prowadzimy rozmowy w Twoim imieniu, co oznacza, że nie musisz angażować się w ten proces. Tylko 2 kwestie będą wymagać Twojego bezpośredniego udziału, ale i tu możesz liczyć na nasze wsparcie:

  • wywiad środowiskowy (w razie wypadku śmiertelnego) – pomożemy Ci się do niego przygotować. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że w wywiadzie znajdą się wszystkie informacje pozwalające Ci uzyskać maksymalną kwotę,
  • komisja lekarska (gdy wypadek doprowadził do uszczerbku na zdrowiu) – w miarę możliwości zadbamy, by była to komisja naoczna (lekarz oceni Twój stan zdrowia osobiście, a nie na podstawie samych dokumentów), a także by spotkanie odbyło się w dogodnym dla Ciebie terminie.

Krok 8. Negocjowanie ugody z ubezpieczycielem

Sprawa o odszkodowanie może zakończyć się na 2 sposoby: zawarciem ugody lub postępowaniem w sądzie.

W pierwszej kolejności zawsze podejmujemy próbę polubownego zakończenia sprawy na korzystnych dla Ciebie zasadach. W Twoim imieniu negocjujemy jak najlepsze warunki. Dzięki temu masz szansę uniknąć postępowania przed sądem i otrzymać pieniądze szybciej.

Gdy dokonamy wszystkich ustaleń, przedstawiamy Ci propozycję ugody i wyjaśniamy ewentualne wątpliwości. To do Ciebie należy jednak decyzja, czy chcesz zakończyć sprawę na tym etapie. Ugoda wymaga ustępstw z obu stron, co oznacza, że większą kwotę zwykle uzyskasz na drodze sądowej. Z drugiej strony jeśli zależy Ci na czasie albo chcesz jak najszybciej zakończyć całą sprawę o wypłatę odszkodowania, zawarcie ugody może okazać się najlepszym rozwiązaniem.

Krok 9. Reprezentowanie Cię w sądzie

Jeśli zdecydujesz się walczyć o swoje prawa w sądzie, będziemy reprezentować Cię w całym postępowaniu. Twoja obecność na sali wymagana jest tylko w momencie składania zeznań oraz przeprowadzenia dowodu z udziałem biegłego z zakresu medycyny.

W pozostałych przypadkach nie musisz przychodzić do sądu. Unikniesz więc związanego z tym stresu i skupisz się na powrocie do zdrowia. My natomiast będziemy reprezentować Cię na rozprawach i informować na bieżąco, na jakim etapie znajduje się Twoja sprawa.

Wszystkie te działania będę zmierzać do osiągnięcia jednego celu – uzyskania maksymalnego należnego Ci odszkodowania.

Krok 10. Wypłata roszczeń

W przeciwieństwie do wielu innych podmiotów oferujących pomoc w uzyskaniu odszkodowania, na swoje konto pobieramy tylko prowizję za prowadzenie sprawy. Kwotę należną Tobie ubezpieczyciel wypłaca bezpośrednio na Twoje konto lub w gotówce – bez naszego pośrednictwa. Dzięki temu masz gwarancję otrzymania całych należnych Ci pieniędzy od razu po zakończeniu sprawy.

Jak jeszcze pomagamy poszkodowanym chcącym uzyskać odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym?

Doskonale wiemy, że pieniądze to nie wszystko. Z pewnością okażą się dla Ciebie dużym wsparciem, jednak priorytetem zdecydowanie pozostaje powrót do zdrowia. Właśnie dlatego w naszej kancelarii działamy zgodnie z hasłem „więcej niż odszkodowanie”. Oznacza to, że bez dodatkowych opłat, w ramach świadczonych przez nas usług:

  • pomożemy Ci dostać się na rehabilitację szpitalną – współpracujemy z wyspecjalizowanymi ośrodkami rehabilitacyjnymi. Wizyty odbywają się w ramach NFZ, co oznacza, że nie będą się dla Ciebie wiązać z kosztami,
  • możemy pokryć koszty terapii lub pomocy psychiatrycznej – jeśli jest ona niezbędna,
  • pomożemy Ci otrzymać protezę – dzięki współpracy z najlepszymi protetykami,
  • udzielimy Ci pomocy finansowej – jeśli potrzebne są Ci pieniądze na pokrycie kosztów pogrzebu, rehabilitację, opłacenie pozwu, zaliczkę na wynagrodzenie biegłego sądowego itd., a nie dysponujesz taką kwotą,
  • doradzimy Ci, z jakim lekarzem warto się skontaktować – wiemy, że dane obrażenie często wiąże się z konkretnym uszczerbkiem na zdrowiu. Korzystając ze swojego doświadczenia, podpowiemy Ci, jakie jeszcze badania warto przeprowadzić. Być może masz uszkodzony węch lub słuch i nawet o tym nie wiesz? Dokonując trafnej diagnozy, nie tylko zwiększysz wysokość należnego Ci zadośćuczynienia, ale przede wszystkim możliwie najszybciej podejmiesz leczenie.

Jak widzisz, by uzyskać odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym, musisz dopilnować wielu kwestii. Możesz też powierzyć prowadzenie całej sprawy nam, oszczędzając sobie mnóstwa czasu i nerwów. Skontaktuj się z nami i otrzymaj wszystko, co Ci się należy!

    Jesteś poszkodowany?

    Sprawdź za darmo, jaka kwota Ci się należy!

    Zobacz wpisy, które mogą Cię zainteresować

    roszczenia przysługujące poszkodowanemu

    Baza wiedzy

    Czego może się domagać poszkodowany? – odszkodowanie i zadośćuczynienie w świetle obowiązujących przepisów

    Pewnie doskonale zdajesz sobie sprawę, że jako osoba poszkodowana możesz domagać się naprawienia szkody. Co jednak wchodzi w skład przysługującego Ci odszkodowania i czy to wszystkie roszczenia przysługujące Ci jako poszkodowanemu?

    jak uzyskać odszkodowanie od ubezpieczyciela

    Baza wiedzy

    Jak uzyskać odszkodowanie od ubezpieczyciela? Wszystko, co musisz wiedzieć

    Jak uzyskać odszkodowanie od ubezpieczyciela? – jako osoba poszkodowana prawdopodobnie zadajesz sobie to pytanie. W tym artykule wyjaśnimy najważniejsze pojęcia i rozwiewamy najczęstsze pojawiające się wątpliwości.

    dochodzenie roszczeń odszkodowawczych

    Baza wiedzy

    Dochodzenie roszczeń odszkodowawczych w razie wypadku lub kolizji

    Wypadek czy kolizja – to sytuacje, w których można uzyskać odszkodowanie od ubezpieczyciela sprawcy, ewentualnie zlikwidować szkodę z własnego AC. Czego można się domagać i jak wygląda dochodzenie roszczeń odszkodowawczych?

    Skontaktuj się
    z nami i rozpocznijmy współpracę

    Skontaktuj się