Wypadek na przejeździe kolejowym

Jesteś osobą poszkodowaną w wyniku wypadku na przejeździe kolejowym? Masz szansę otrzymać odszkodowanie!

Każdego roku na przejazdach kolejowych dochodzi do wielu wypadków. Większość z nich jest naprawdę tragiczna w skutkach. Obojętnie, czy uczestniczy w nich samochód osobowy, czy też pieszy przechodzący przez tory – w zderzeniu z pociągiem nie mają oni praktycznie żadnych szans. Tego rodzaju zdarzenia zwykle kończą się poważnymi obrażeniami, a nawet śmiercią.

Wina nie zawsze leży po stronie poszkodowanego

Choć niejednej tej tragedii można by było uniknąć, gdyby kierowca czy pieszy wykazał większy rozsądek, to wypadek na przejeździe kolejowym nie zawsze jest wynikiem zaniedbań ze strony samego poszkodowanego.

Nieraz odpowiedzialność za całą sytuację ponosi przewoźnik kolejowy albo osoby zatrudnione na przejeździe. Niedziałająca sygnalizacja świetlna, brak opuszczenia szlabanu czy nieuzasadnione podniesienie zapory między przejazdem dwóch pociągów – to przykłady najczęstszych zaniedbań.

Przewoźnik kolejowy prowadzi działalność stwarzającą szczególne niebezpieczeństwo. A to z kolei oznacza, że ponosi odpowiedzialność na zasadzie ryzyka. Aby uzyskać odszkodowanie za wypadek na przejeździe kolejowym nie musisz więc udowadniać niczyjej winy. Wystarczy, że doznasz szkody i że powstała ona w związku z działalnością wykonywaną przez przewoźnika.

Ubezpieczyciele nieraz usiłują obciążyć całą odpowiedzialnością poszkodowanego

Każdy z przewoźników kolejowych posiada obowiązkowe ubezpieczenie. Właśnie dlatego swoje roszczenia musisz kierować nie do maszynisty czy zarządcy kolei, ale do ubezpieczyciela. Problem w tym, że towarzystwa ubezpieczeniowe często próbują uchylić się od obowiązku wypłaty odszkodowania. Twierdzą, że odpowiedzialność za całe zdarzenie spoczywa na Tobie. 

Możesz np. spotkać się ze stwierdzeniem, że na przejeździe kolejowym zawsze należy liczyć z możliwością nadjechania pociągu. W praktyce jednak takie tłumaczenie w żaden sposób nie usprawiedliwia zaniedbań ze strony dróżników i nie sprawia, że można odmówić wypłaty odszkodowania. Co więcej, nawet jeśli przyczynisz się do wypadku, wciąż należy Ci się odszkodowanie. W takiej sytuacji ubezpieczyciel może je odpowiednio obniżyć, ale nie całkowicie Cię go pozbawić. 

wypadek na przejeździe kolejowym

 

Pieniądze otrzymasz także, gdy na przejeździe kolejowym zmarła bliska Ci osoba

Niestety wiele tego rodzaju wypadków kończy się śmiercią. Jeśli bliska Ci osoba zmarła w wypadku na przejeździe kolejowym, też przysługują Ci pewne prawa. Możesz domagać się przede wszystkim zadośćuczynienia. Wprawdzie żadna suma nie zwróci czyjegoś życia, ale te pieniądze mają za zadanie przynajmniej częściowo wynagrodzić ci ból, cierpienie i zerwane więzi.

Pomożemy Ci uzyskać odszkodowanie za wypadek na przejeździe kolejowym

Wiele osób rezygnuje z dochodzenia należnego im odszkodowania i zadośćuczynienia. Ubezpieczyciele nieraz próbują uchylić się od odpowiedzialności, wykorzystując niewiedzę poszkodowanych i interpretując przepisy na swoją korzyść. Pamiętaj jednak, że nie musisz działać na własną rękę. Możesz skorzystać z naszej pomocy, a my:

  • dokonamy weryfikacji Twojej sprawy,
  • ustalimy, jakie roszczenia Ci przysługują,
  • zadbamy o zgromadzenie wszystkich potrzebnych dokumentów,
  • określimy wielkość poniesionych przez Ciebie szkód, przysługującego Ci zadośćuczynienia i przedstawimy dowody na poparcie Twojego stanowiska,
  • przygotujemy niezbędne pisma,
  • będziemy Cię reprezentować w sporze z ubezpieczycielem,
  • jeśli ubezpieczyciel nie wypłaci dobrowolnie odszkodowania, przygotujemy w Twoim imieniu pozew i będziemy Cię reprezentować na sali sądowej,
  • wyręczymy Cię we wszystkich formalnościach, by zapewnić Ci maksymalny spokój w tych trudnych dla Ciebie chwilach.