Przez dziesięciolecia tysiące osób w Polsce padały ofiarą represji politycznych – za działalność opozycyjną, sprzeciw wobec systemu komunistycznego, czy walkę o wolność i niepodległość. Wielu z nich skazywano na podstawie niesprawiedliwych wyroków, internowano w stanie wojennym lub zmuszano do odbycia przymusowej służby wojskowej. Dziś prawo daje możliwość dochodzenia sprawiedliwości i rekompensaty – nie tylko samym poszkodowanym, ale także ich najbliższym. W artykule wyjaśniamy, komu dokładnie należy się odszkodowanie za represje oraz jak wygląda cała procedura na podstawie tzw. Ustawy lutowej.

Dopłaty z OC sprawcy

Wypadki

Pożary

Błędy lekarskie

Zwrot z polisolokaty

Pozostałe sprawy
Prawnik radzi
Zobacz wszystkie

Ubezpieczyciel próbował uniknąć odpowiedzialności, powołując się na „akt terroru”. Nasza kancelaria doprowadziła do wypłaty pełnej kwoty odszkodowania po pożarze [case study]
W 2024 roku lokal naszej klientki doszczętnie spłonął. Mogłoby się wydawać, że skoro ma wykupioną odpowiednią polisę, to z łatwością otrzyma odszkodowanie. Niestety gdy dochodzi do poważnej szkody, ubezpieczyciele często szukają sposobów na ograniczenie swojej odpowiedzialności. Nie inaczej było w tym przypadku. TU chciało uniknąć obowiązku wypłaty odszkodowania za pożar na podstawie niejasnego zapisu o „aktach terroru” znajdującego się w OWU. Nasza interwencja w sprawie przyniosła jednak zamierzony skutek – poszkodowana otrzymała maksymalną kwotę odszkodowania za spalony lokal, mimo początkowej odmowy wypłaty jakichkolwiek środków.

Pomogliśmy proboszczowi otrzymać wysoką kwotę na odbudowę plebanii po pożarze [case study]
Kiedy proboszcz parafii w małej miejscowości dowiedział się, że pożar poważnie zniszczył budynek plebanii, nie spodziewał się, że trudności związane z odbudową będą stanowić jedynie ułamek jego problemów. Jak często bywa w tego typu sprawach, odszkodowanie po pożarze plebanii przyznane przez ubezpieczyciela okazało się znacznie zaniżone. Proboszcz postanowił więc skorzystać z pomocy naszej kancelarii.