Pożar samochodu

 

Twój samochód został zniszczony wskutek pożaru? Straty może pokryć ubezpieczyciel!

Według statystyk Państwowej Straży Pożarnej każdego roku w Polsce dochodzi do kilku tysięcy pożarów samochodów. Wynikające z tego koszty niekoniecznie zapłacisz z własnej kieszeni. W wielu przypadkach pieniądze otrzymasz od ubezpieczyciela.

Samozapłon samochodu, zapalenie się od innego auta – w każdej z tych sytuacji możesz otrzymać odszkodowanie

Jednym z podstawowych problemów, z jakim możesz się spotkać, gdy doszło do pożaru auta, będzie ustalenie, do kogo zgłosić się po odszkodowanie. To od przyczyny pożaru zależy, czy i na jakich warunkach ubezpieczyciel wypłaci Ci pieniądze za spalenie samochodu. 

Jeśli Twoje auto zapaliło się od innego samochodu, ubezpieczyciel samochodu, który pierwotnie zajął się ogniem, powinien w ramach OC naprawić wszystkie poniesione przez Ciebie szkody. Zupełnie inaczej sprawa wygląda, gdy miał miejsce samozapłon auta – w takim przypadku pieniądze otrzymasz z własnego AC. 

W razie naprawy szkód z AC sprawa jest o tyle skomplikowana, że ubezpieczyciele mogą dowolnie kształtować ofertę, w tym wyłączać swoją odpowiedzialność w określonych okolicznościach. Nieraz dochodzi więc do sytuacji, gdy wprawdzie masz wykupione autocasco, ale niekoniecznie otrzymasz odszkodowanie za pożar samochodu.

Odmowa ubezpieczyciela wcale nie oznacza, że odszkodowanie za pożar samochodu Ci się nie należy

Zakłady ubezpieczeń chętnie korzystają z możliwości uniknięcia wypłaty przysługujących Ci pieniędzy. Swoją decyzję uzasadniają na różne sposoby – próbując przerzucić na Ciebie odpowiedzialność, powołując się na Twoje niedbalstwo albo bezpodstawnie uznając, że samozapłon auta wynikał z takiej awarii samochodu, która nie jest objęta polisą.

Ubezpieczyciele stosują też wiele praktyk, które pozwalają im na obniżenie odszkodowania – choćby przedstawiają zaniżony kosztorys albo orzekają szkodę całkowitą, gdy nie ma ku temu podstaw. Może się więc zdarzyć, że wprawdzie otrzymasz pieniądze, ale wypłacona kwota za spalenie samochodu będzie zdecydowanie niższa niż ta, która rzeczywiście Ci się należy.

Pamiętaj jednak, że decyzja ubezpieczyciela o niczym nie przesądza. Jeśli odmawia Ci on wypłaty odszkodowania albo proponuje sumę, która jest Twoim zdaniem zbyt niska, zawsze masz prawo się odwołać. A gdy i to nie poskutkuje – możesz podjąć kolejne kroki, by odzyskać kwotę, która Ci się należy.

 

pożar samochodu

 

Nie rezygnuj z walki o swoje pieniądze! Uzyskaj maksymalne odszkodowanie za spalenie samochodu

Wielu poszkodowanych poddaje się już na starcie i pokrywa straty z własnej kieszeni. To duży błąd, bo wcale nie musisz być słabszą stroną w tym sporze. Pracownicy towarzystw ubezpieczeniowych są zaznajomieni z procedurami odszkodowawczymi. To jednak wcale nie oznacza, że sprawa jest przegrana.

Jeśli zgodnie z przepisami należy Ci się odszkodowanie, prawo stoi po Twojej stronie – niezależnie od tego, co twierdzi ubezpieczyciel. Nie poddawaj się więc już na starcie, uznając, że nie masz szans, by wszystko potoczyło się po Twojej myśli. Zamiast tego zweryfikuj swoją sytuację i sprawdź, czy argumenty ubezpieczyciela rzeczywiście są uzasadnione.

Rezygnacja z dochodzenia należnych Ci praw dla towarzystwa ubezpieczeniowego oznacza zysk, a dla Ciebie jako dla właściciela samochodu – niemałe wydatki. A przecież nie po to płacisz składkę na ubezpieczenie, by w razie pożaru auta i tak samodzielnie pokryć wszystkie koszty z własnej kieszeni!

Pomożemy Ci uzyskać odszkodowanie za pożar samochodu

Może Ci się wydawać, że nie masz szans w sporze z ubezpieczycielem albo że żadne pieniądze nie są warte ogromu stresu, czasu i  formalności, jakie wiążą się z dochodzeniem odszkodowania. Pamiętaj jednak, że nie musisz działać samodzielnie. Możesz skorzystać z naszej profesjonalnej pomocy, a my:

  • dokonamy weryfikacji Twojej sprawy i ustalimy, czy należy Ci się odszkodowanie za samozapłon auta albo spalanie samochodu;
  • zadbamy o przygotowanie wszystkich dokumentów potrzebnych do określenia wysokości szkód;
  • sporządzimy niezbędne pisma;
  • będziemy reprezentować Cię w kontaktach z ubezpieczycielem, a jeśli zdecydujesz się na złożenie pozwu – także na sali sądowej;
  • wyręczymy Cię we wszystkich formalnościach i zadbamy o to, by cały proces uzyskiwania odszkodowania był dla Ciebie jak najmniej czasochłonny i stresujący.