Upadek w miejscu publicznym

 

Upadek w miejscu publicznym kosztował Cię znacznie więcej niż tylko kilka siniaków? Masz prawo do odszkodowania!

Sklepy, banki, kino, drogi, parkingi – tam codziennie przewijają się tłumy. W teorii więc miejsca publiczne powinny być prowadzone w taki sposób, by zapewnić użytkownikom maksymalne bezpieczeństwo. W praktyce bywa z tym jednak różnie.

Dziurawe chodniki czy nieodśnieżone ulice nie należą do rzadkości, a towar w sklepie nieraz wykładany jest w ten sposób, że o potknięcie i upadek naprawdę nietrudno. Nie wspominając już o innych zaniedbaniach – np. odsłoniętych rurach czy niewidocznych progach i stopniach.

Konsekwencje upadku w miejscu publicznym bywają naprawdę poważne

Wprawdzie upadek nie kojarzy się z ciężkimi obrażeniami – często kończysz jedynie z kilkoma siniakami. Nie zawsze będziesz mieć jednak tyle szczęścia. Taka z pozoru niegroźna sytuacja nieraz może skończyć się złamaniem, uszkodzeniem narządów wewnętrznych i innymi poważnymi problemami zdrowotnymi. 

Choć upadek zwykle tłumaczysz własnym roztrzepaniem, to pamiętaj, że nie zawsze wynika on z Twojej winy.  Nieraz jest to efekt zaniedbań ze strony osób, które powinny zapewnić Ci bezpieczeństwo.

Za upadek w miejscu publicznym możesz dostać odszkodowanie

Oczywiście nie każdy upadek daje Ci prawo do rekompensaty pieniężnej. Jednak jeśli osoba odpowiedzialna za zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu publicznym nie wywiązała się ze swoich obowiązków, masz prawo oczekiwać, że naprawi poniesione przez Ciebie szkody. Możesz więc domagać się m.in. zwrotu:

 • kosztów leczenia,
 • utraconego zarobku,
 • wydatków związanych z dojazdem do placówek medycznych i rehabilitacyjnych,
 • kosztów zakupu leków,
 • sumy potrzebnej na zakup specjalistycznego sprzętu.

Zdarza się też, że upadek pociąga za sobą nie tylko straty finansowe. Nieraz to także cierpienie fizyczne i psychiczne. Jeśli tak będzie i w Twoim przypadku, to obok odszkodowania możesz domagać się także zadośćuczynienia, które zrekompensuje Ci doznane krzywdy. Jego wysokość będzie zależeć choćby od stopnia i rozległości cierpień oraz od nieodwracalności urazów.

upadek w miejscu publicznym

Otrzymaj pieniądze, które Ci się należą

Samo ubieganie się o odszkodowanie może Ci się wydawać czasochłonne i niewarte zachodu. Wielu poszkodowanych rezygnuje z tej możliwości, nie chcąc tracić nerwów na ewentualny spór. Tym bardziej, że często wolą się skupić na powrocie do zdrowia.

Pamiętaj jednak, że nie musisz pokrywać kosztów leczenia z własnej kieszeni. Osoba odpowiedzialna za zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu publicznym powinna ponieść konsekwencje swoich zaniedbań i sama naprawić poniesione przez Ciebie szkody.

Odmowa wypłaty odszkodowania nie odbiera Ci możliwości uzyskania pieniędzy. Ubezpieczyciele nieraz próbują się uchronić od odpowiedzialności, przerzucając całą odpowiedzialność na Ciebie. Twierdzą np. że gdyby nie Twoja nieuwaga to do całego zdarzenia w ogóle by nie doszło. Zdarza się też, że nie uwzględniają części poniesionych przez Ciebie wydatków. Bardzo często jednak ich argumenty mają niewiele wspólnego z prawdą, a zgodnie z prawem pieniądze Ci się należą.

Pomożemy Ci uzyskać odszkodowanie za upadek w miejscu publicznym

W procesie dochodzenia odszkodowania duże znaczenie będzie mieć zgromadzenie odpowiednich dowodów, przedstawienie argumentów i konsekwencja w rozmowach z ubezpieczycielem. Pamiętaj jednak, że nie musisz działać na własną rękę. Zawsze możesz skorzystać z naszej pomocy, a my:

 • dokonamy weryfikacji Twojej sprawy i sprawdzimy, czy masz szansę na uzyskanie odszkodowania oraz zadośćuczynienia,
 • pomożemy Ci przygotować wszystkie dokumenty potrzebne do udokumentowania wielkości poniesionych szkód,
 • będziemy reprezentować Cię w kontaktach z ubezpieczycielem,
 • w razie odmowy wypłaty odszkodowania, przygotujemy w Twoim imieniu odwołanie od decyzji,
 • jeśli zdecydujesz się na drogę sądową – przygotujemy pozew i będziemy Cię reprezentować na każdym etapie postępowania,
 • wyręczymy Cię we wszystkich formalnościach, tak by dać Ci możliwość spokojnego powrotu do zdrowia.