Pożar domu, mieszkania

Pożar zniszczył Twoje mieszkanie lub dom? Możesz otrzymać pełne odszkodowanie!

Pożar mieszkania to niewątpliwie duża życiowa tragedia. W takiej sytuacji w kilka chwil tracisz nawet cały życiowy dobytek. Straty spowodowane pożarem nieraz można oszacować nawet na kilkaset tysięcy złotych. Nie musisz jednak pokrywać tych kosztów z własnej kieszeni.

Wiele osób otrzymuje zaniżone odszkodowanie. Ten problem może dotyczyć też Ciebie!

Jeśli do pożaru doszło nie z Twojej winy, a nieruchomość jest objęta ubezpieczeniem, należy Ci się odszkodowanie, które pokryje poniesione przez Ciebie szkody. Oznacza to, że kwota wypłacona przez ubezpieczyciela powinna umożliwić sfinansowanie prac remontowych i zakup nowych elementów wyposażenia. Zaniżanie odszkodowań za pożar domu lub mieszkania nie należy jednak do rzadkości.

Odszkodowanie za spalony dom może zostać zaniżone z wielu różnych powodów. Czasem jest to skutek niedokładnego sporządzenia protokołu, na podstawie którego ustala się później kosztorys. Do powszechnych sytuacji należy też niedoszacowanie szkód – np. nieuwzględnienie niektórych kosztów, zaniżenie cen materiałów budowlanych albo robocizny. Zdarza się także, że ubezpieczyciel na Twoją niekorzyść interpretuje OWU albo przepisy pożarowe. Efekt zawsze jest ten sam – otrzymujesz mniej, niż Ci się należy.

Masz szansę dostać odszkodowanie nawet, gdy Twój dom nie był ubezpieczony

Do pożarów czasem dochodzi też wskutek zaniedbań innych osób – np. nieprawidłowego nadzoru na budowie czy źle zaprojektowanego komina. W takiej sytuacji nawet, gdy Twoja nieruchomość nie była ubezpieczona od pożaru, możesz żądać naprawienia szkód – koszty powinny zostać wówczas pokryte z OC osoby odpowiedzialnej za całe zdarzenie: np. kierownika budowy lub architekta.

pożar domu mieszkania

Odmowa ubezpieczyciela wcale nie oznacza, że nie dostaniesz żadnych pieniędzy

Nieraz dochodzi do sytuacji, gdy tracisz dach nad głową albo musisz mierzyć się z wielotysięcznymi stratami, a tymczasem ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania. Powody mogą być różne – od powołania się na przyczyny wyłączenia odpowiedzialności z OWU, aż po wskazanie, że pożar powstał z Twojej winy.

Ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania, gdy przyczyna pożaru domu lub mieszkania wynikała z Twojego zaniedbania lub celowego działania. W praktyce jednak często wykorzystuje ten argument w sytuacji, gdy nie jest to uzasadnione.

Obojętnie, czy towarzystwo ubezpieczeniowe odmawia wypłaty jakichkolwiek pieniędzy czy też proponuje kwotę, która Twoim zdaniem jest za niska, warto dokładnie przeanalizować polisę i OWU. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wydana decyzja nie była słuszna. Walcząc o swoje prawa, możesz wiele zyskać.

Pomożemy Ci uzyskać odszkodowanie za pożar domu lub mieszkania!

Już od 2009 roku prowadzimy sprawy osób poszkodowanych w pożarach – możemy pomóc i Tobie! Współpracujemy z likwidatorami z wieloletnim doświadczeniem, którzy doskonale znają procesy stosowane przez ubezpieczycieli. W sprawach o odszkodowanie za pożar korzystamy także ze wsparcia inżynierów budownictwa i inżynierów bezpieczeństwa pożarowego. W ramach naszych usług:

  • zapoznamy się z Twoją sprawą i ustalimy, czy możesz uzyskać wyższe odszkodowanie,
  • we współpracy z doświadczonymi rzeczoznawcami pożarowymi określimy przyczyny pożaru i sporządzimy kosztorys, by ustalić, ile tak naprawdę Ci się należy,
  • będziemy Cię reprezentować w kontaktach z ubezpieczycielem, podczas negocjacji ugodowych, a w razie wniesienia pozwu – także na sali sądowej
  • zadbamy o przygotowanie wszystkich formalności i sporządzimy niezbędne pisma.