Pożar domu, mieszkania

Jak pomagamy w uzyskaniu odszkodowania po pożarze? Sprawdź, czego możesz oczekiwać, korzystając z usług naszej kancelarii

Prawniczka Joanna Szymanowska | 17.10.2022

pomoc w uzyskaniu odszkodowania po pożarze

Sprawy z zakresu odszkodowań po pożarze są naprawdę skomplikowane. Jednocześnie uzyskanie maksymalnej kwoty ma ogromne znaczenie. Bez odszkodowania zwykle nie będziesz w stanie odbudować swojej firmy, domu ani gospodarstwa. Nic więc dziwnego, że chcesz wybrać najlepszą możliwą kancelarię. Jeśli zastanawiasz się, czy jesteśmy właściwym wyborem, przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się z niego, jak krok po kroku wygląda nasza pomoc w uzyskaniu odszkodowania po pożarze.

Krok 1. Zapoznanie się z Twoja historią

Możesz skontaktować się z nami poprzez formularz lub telefonicznie. Obojętnie, na które rozwiązanie się zdecydujesz, w pierwszej kolejności dokładnie zapoznamy się z Twoją historią. Jeśli cokolwiek będzie dla nas niejasne, na pewno zadamy dodatkowe pytania. Już na tym etapie przynajmniej wstępnie ustalimy:

  • zasadność roszczenia – a więc, czy należy Ci się odszkodowanie,
  • wysokość szkody – czyli, ile pieniędzy masz szansę otrzymać.

Poznanie Twojej historii stanowi więc punkt wyjścia do ustalenia, czy możemy Ci pomóc. Jeśli odpowiedź okaże się twierdząca, zabierzemy się do dalszej pracy.

Krok 2. Pomoc na miejscu pożaru

Ten krok nie odnosi się do każdej sprawy z zakresu szkód po pożarze. Wiele zależy od tego, na jakim etapie się do nas zgłosisz. Możesz mieć jednak pewność, że gdy skontaktujesz się z nami tuż po pożarze, od razu zabierzemy się do działania.

Zadbamy o zabezpieczenie pozostałości budynku tak, by rozmiar szkód się nie zwiększył. Jeśli natomiast powierzysz nam swoją sprawę jeszcze przed pierwszymi oględzinami przeprowadzanymi przez ubezpieczyciela, będziemy uczestniczyć w tym procesie. Dzięki temu upewnimy się, że w protokole ujęto pełen zakres szkody, co znacznie ułatwi późniejsze dochodzenie odszkodowania.

Krok 3. Zgromadzenie potrzebnych dokumentów

Gdy poznamy Twoją historię, zajmiemy się gromadzeniem odpowiednich dokumentów. To właśnie na ich podstawie będziemy później ustalać, do czego masz prawo i jakie kwoty Ci przysługują.

Obojętnie, czy chcesz uzyskać odszkodowanie za pożar domu lub mieszkania, gospodarstwa rolnego czy może za pożar przedsiębiorstwa – w każdej z tych sytuacji to Ty musisz udowodnić wysokość poniesionych szkód, a także fakt, że odszkodowanie w ogóle Ci się należy. Punktem wyjścia będą tu właśnie odpowiednie dokumenty. Powiemy Ci, czego dokładnie potrzebujesz i zadbamy o zgromadzenie wszystkich dowodów.

Krok 4. Ustalenie przyczyny pożaru

Czy wiesz, że nieprawidłowe ustalenie przyczyny pożaru może pozbawić Cię prawa do odszkodowania? Co ważne, wbrew pozorom takie sytuacje to wcale nie rzadkość.

Właśnie dlatego jednym z najważniejszych kroków, jeśli chodzi o pomoc w uzyskaniu odszkodowania po pożarze, będzie przeanalizowanie przyczyn całego zdarzenia. Może okazać się, że wbrew twierdzeniom ubezpieczyciela pieniądze Ci się należą.

Co więcej, jeśli pożarowi uległ np. Twój dom czy Twoja firma, a Ty nie masz odpowiedniego ubezpieczenia, wciąż masz szansę na uzyskanie pieniędzy. Jeśli bowiem pożar wiązał się z zaniedbaniami na etapie projektu lub budowy, odszkodowanie przysługuje Ci z OC architekta lub kierownika budowy.

Oczywiście samodzielnie nie jesteś w stanie ocenić, co wywołało pożar. My możemy to jednak zrobić za Ciebie, we współpracy ze specjalistami z zakresu bezpieczeństwa pożarowego i inżynierami budownictwa.

Krok 5. Dokładne przeanalizowanie umowy ubezpieczenia

Ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) to jeden z najważniejszych dokumentów w przypadku dochodzenia odszkodowania po pożarze. To właśnie na OWU zwykle powoła się ubezpieczyciel, proponując Ci zaniżone odszkodowanie albo całkowicie odmawiając Ci jego wypłaty.

Twierdzenia ubezpieczyciela nie zawsze są jednak zgodne z rzeczywistością. Istnieje szansa, że nieprawidłowo interpretuje OWU i przepisy, wykorzystując Twoją niewiedzę. Dla osoby bez wykształcenia prawniczego i bez znajomości orzeczeń przedstawione w ten sposób argumenty mogą wydawać się przekonujące.

Właśnie dlatego zawsze dogłębnie analizujemy polisę ubezpieczeniową oraz orzecznictwo związane z interpretacją OWU. Na tej podstawie ustalamy, czy ubezpieczyciel:

  • uwzględnił wszystkie przysługujące Ci koszty (np. koszty uprzątnięcia pogorzeliska, zabezpieczenia przed powiększeniem szkód, rozbiórki, profesjonalnego osuszenia),
  • nie dokonał bezpodstawnych odliczeń (np. z uwagi na amortyzację),
  • miał prawo odmówić Ci wypłaty odszkodowania.

Krok 6. Określenie wysokości poniesionych przez Ciebie szkód

Jedną z najważniejszych kwestii w sprawie odszkodowawczej będzie ustalenie, ile tak naprawdę możesz otrzymać. Prawdopodobnie działając na własną rękę, pomijasz wiele roszczeń, do których masz prawo. A to może znacznie wpływać na wysokość należnego Ci odszkodowania.

Pozostaje jeszcze druga kwestia – zaniżanie odszkodowań po pożarze nie należy do rzadkości. Problem zwykle stanowi niedokładnie sporządzony kosztorys albo wycena mająca niewiele wspólnego z realnymi stawkami obowiązującymi na rynku. W efekcie wypłacona kwota tylko teoretycznie umożliwia odbudowę domu lub przedsiębiorstwa, a w praktyce okazuje się niewystarczająca.

W naszej kancelarii od lat świadczymy pomoc w uzyskaniu odszkodowań po pożarze. Właśnie dlatego znamy obowiązujące stawki materiałów budowlanych i robocizny. Współpracujemy też z doświadczonymi rzeczoznawcami specjalizującymi się w ustalaniu kosztów odbudowy po pożarze. W oparciu o sporządzony przez nich kosztorys urealniamy kwotę odszkodowania, czyli mówiąc prościej – ustalamy, ile pieniędzy powinien wypłacić Ci ubezpieczyciel, by pieniądze rzeczywiście wystarczyły na odbudowę nieruchomości.

Krok 7. Skontaktowanie się z ubezpieczycielem w Twoim imieniu

Wiedząc, czy należy Ci się odszkodowanie po pożarze, jaka naprawdę powinna być jego wysokość i mając konkretne dowody na poparcie swoich twierdzeń, kontaktujemy się z ubezpieczycielem. Możesz wprawdzie na własną rękę dochodzić odszkodowania, składać odwołanie od wydanej decyzji albo walczyć o swoje prawa w sądzie. My dysponujemy jednak narzędziami zwiększającymi szanse na uzyskanie pełnej kwoty, a są nimi:

  • brak anonimowości – gdy ubezpieczyciel prowadzi rozmowy z kancelarią, zdaje sobie sprawę, że pracujące tam osoby mają odpowiednią wiedzę, doświadczenie i skutecznie uzyskuje odszkodowania. Będzie więc bardziej skłonny do negocjacji i polubownego załatwienia sprawy na korzystnych dla Ciebie warunkach,
  • współpraca z profesjonalistami – od lat korzystamy z pomocy doświadczonych inżynierów budownictwa i bezpieczeństwa pożarowego. Z ich pomocą możemy więc ustalić rzeczywiste przyczyny pożaru i sporządzić realny kosztorys. W ten sposób zyskujemy solidne dowody,
  • znajomość procedur – naszą kancelarię tworzą prawnicy z wieloletnią praktyką w szkodach pożarowych. Znamy sposób postępowania ubezpieczycieli, wiemy, na co zwrócić uwagę i jakie dokumenty należy zgromadzić,
  • umiejętności negocjacyjne – wielu poszkodowanym uzyskało dzięki nam odszkodowanie na korzystnych dla nich warunkach i to poza salą sądową. Mamy więc duże doświadczenie w tym zakresie i możemy pomóc także Tobie.

Krok 8. Negocjowanie ugody z ubezpieczycielem

Pomoc w uzyskaniu odszkodowania po pożarze w pierwszej kolejności zawsze sprowadza się do próby zawarcia ugody. Takie rozwiązanie ma kilka dużych zalet. Przede wszystkim pozwala Ci uzyskać pieniądze stosunkowo szybko. Nie ma tu konieczności przygotowywania pism i uczestniczenia w kolejnych rozprawach. Zyskujesz natomiast pieniądze, z pomocą których stosunkowo szybko rozpoczniesz odbudowę po pożarze. Zawarcie ugody z pewnością oznacza też dla Ciebie mniej stresu.

Z drugiej strony takie rozwiązanie zawsze wymaga ustępstw po obu stronach. Tym samym kwota w ramach ugody będzie niższa niż ta, którą możesz dostać w sądzie. Tym bardziej, że składając pozew, nie tylko masz prawo dochodzić pełnego odszkodowania, ale jeszcze doliczyć do tej sumy odpowiednie odsetki.

Decyzja zawsze jednak należy do Ciebie. My zadbamy o uzyskanie maksymalnie korzystnej propozycji ugody. Przedstawimy Ci wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania i odpowiemy na ewentualne pytania. Wtedy zdecydujesz, czy na tym chcesz zakończyć całe postępowanie, czy może jednak wolisz udać się do sądu.

Krok 9. Reprezentowanie poszkodowanego w sądzie

Jeśli zdecydujesz się na drogę sądową, w Twoim imieniu przygotujemy pozew i inne niezbędne pisma. Będziemy Cię też reprezentować podczas całego postępowania, co oznacza, że Twoja obecność na rozprawach nie będzie konieczna. To my zajmiemy się gromadzeniem odpowiednich dowodów, pilnowaniem terminów i osiągnięciem optymalnego rezultatu. Będziemy tez na bieżąco informować Cię o rozwoju sytuacji. Efektem naszych działań będzie uzyskanie maksymalnego należnego Ci odszkodowania.

Krok 10. Wypłata roszczeń wprost na Twoje konto

Nie działamy jak większość podmiotów oferujących pomoc w uzyskaniu odszkodowania. Zamiast pobierać całą kwotę należną od ubezpieczyciela, potrącać z niej prowizję i wykonywać przelew do Ciebie, otrzymujemy jedynie prowizję za świadczoną pomoc prawną. Cała suma należna Tobie trafia natomiast od razu do Ciebie – ubezpieczyciel wypłaci ją bezpośrednio na Twoje konto lub przekaże Ci w gotówce.

Uzyskanie odszkodowania po pożarze na własną rękę nie jest niemożliwe, ale nie jest też proste. Jeśli więc chcesz uzyskać maksymalną kwotę bez zbędnych nerwów, wizyt w sądzie i inwestowania dużej ilości czasu, skontaktuj się z nami! Przekonasz się, jak wiele możesz zyskać, powierzając swoją sprawę ekspertom.

Zobacz wpisy, które mogą Cię zainteresować

zaniżone odszkodowanie po pożarze

Baza wiedzy

Dlaczego moje odszkodowanie po pożarze jest za niskie? 6 najczęstszych powodów

Ubezpieczyciel zaproponował Ci kwotę, która nie wystarcza na naprawę wszystkich szkód wywołanych przez pożar? Nie należysz do odosobnionych przypadków. Od lat pomagamy poszkodowanym i z naszego doświadczenia wynika, że zaniżone odszkodowanie po pożarze najczęściej ma źródło w 6 konkretnych przyczynach. Sprawdź, czy któraś z nich dotyczy Ciebie. Być może masz szansę uzyskać brakującą kwotę.

szkody na mieniu spowodowane przez pożar

Baza wiedzy

Szkody na mieniu spowodowane przez pożar

Pożar może doprowadzić nawet do utraty całego życiowego dorobku. Nic więc dziwnego, że zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy decydują się na zakup odpowiedniej polisy. Dzięki temu mogą liczyć na to, że ubezpieczyciel naprawi szkody na mieniu spowodowane przez pożar.

szkoda majątkowa

Baza wiedzy

Czym jest szkoda majątkowa i czego można się domagać w związku z jej powstaniem?

Niedotrzymanie warunków umowy, wypadek spowodowany przez innego kierowcę czy poślizgniecie się na nieodśnieżonym chodniku – to wszystko sytuacje, w których możesz ponieść konkretne straty materialne. W tym kontekście duże znaczenie ma więc takie pojęcie jak szkoda majątkowa.

Skontaktuj się
z nami i rozpocznijmy współpracę

Skontaktuj się