Wypadek z uszkodzeniem samochodu

 

Sprawca wypadku uszkodził Twój samochód? Powinien pokryć wszystkie związane z tym koszty!

Oczywistym jest, że jeśli dojdzie do kolizji czy wypadku, a Twój samochód zostanie uszkodzony nie z Twojej winy, nie musisz z własnej kieszeni pokrywać kosztów związanych z naprawą auta. Wszystkim powinien zająć się ubezpieczyciel sprawcy.

Co więcej, wypłacone Ci odszkodowanie ma za zadanie pokryć nie tylko wydatki związane z naprawą pojazdu. Ubezpieczyciel powinien zwrócić także sumę potrzebną na wynajem samochodu zastępczego, holowanie czy inne koszty – np. wynikające z uszkodzenia komputera, telefonu czy innych wartościowych przedmiotów znajdujących się w Twoim aucie.

Możesz się spodziewać, że ubezpieczyciel zaproponuje za niskie odszkodowanie

Niestety, mimo że przepisy są jednoznaczne, to w wielu przypadkach przynajmniej początkowo nie otrzymasz pełnego odszkodowania. Ubezpieczyciele stosują wiele sposobów na zaniżenie wypłacanej Ci kwoty. Wśród popularnych praktyk można wymienić chociażby uwzględnianie w kosztorysie części zamiennych zamiast oryginalnych, orzekanie szkody całkowitej tam, gdzie nie powinna mieć ona miejsca czy potrącanie kosztów amortyzacji.

Stosowane praktyki sprawiają, że na pierwszy rzut oka wyliczenia przedstawione przez ubezpieczyciela mogą się wydawać prawidłowe. Kiedy jednak dochodzi do naprawy, okazuje się, że tak naprawdę wypłacona kwota nie pozwala na naprawienie wszystkich szkód.

Pamiętaj, że w takiej sytuacji nie musisz pokrywać tych wydatków z własnej kieszeni. To sprawca powinien naprawić szkodę, a to oznacza, że jego ubezpieczyciel musi wypłacić Ci całą należną kwotę.

 

wypadek z uszkodzeniem samochodu

 

To, czy otrzymasz pełne odszkodowanie, zależy przede wszystkim od Ciebie

Nie musisz zgadzać się z decyzją ubezpieczyciela. Jeśli proponowana kwota Ci nie odpowiada, zawsze możesz złożyć odwołanie, a gdy i to nie poskutkuje – wkroczyć na drogę sądową.

Pamiętaj też, że im lepiej udokumentujesz poniesione szkody, tym większe masz szanse na uzyskanie odszkodowania. Jeśli przygotujesz rzetelne odwołanie, w którym przedstawisz wszystkie niezbędne dowody, istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo, że ubezpieczyciel nie będzie chciał ryzykować przegranej w sądzie i od razu wypłaci należne Ci pieniądze.

Pomożemy Ci odzyskać odszkodowanie za uszkodzony samochód

Być może nie chcesz denerwować się sporem z ubezpieczycielem albo szkoda Ci czasu czy nerwów na pisanie odwołania albo pozwu. A może jak wielu poszkodowanych sądzisz, że nie masz szans na wygraną, skoro ubezpieczyciel korzysta z pomocy wielu doświadczonych prawników.

Nie musisz jednak działać na własną rękę. Też możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy. Jeśli się na to zdecydujesz, my:

  • dokonamy weryfikacji Twojej sprawy,
  • sprawdzimy, jaka kwota rzeczywiście Ci przysługuje,
  • zadbamy o zgromadzenie odpowiednich dowodów, które to udowodnią,
  • przygotujemy w Twoim imieniu wszystkie niezbędne pisma,
  • będziemy reprezentować Cię w rozmowach z ubezpieczycielem i na sali sądowej,
  • przeprowadzimy Cię przez cały proces uzyskania odszkodowania i wyręczymy we wszystkich formalnościach.

W naszej Kancelarii pracują ekspertki z wieloletnim doświadczeniem w uzyskiwaniu odszkodowań. Mogą pomóc także Tobie.