Kapitalizacja renty z OC

 

Otrzymujesz rentę powypadkową? Możesz zastąpić ją dużą, jednorazową wypłatą, dzięki której zmienisz swoje życie!

Jako osoba poszkodowana w wypadku nie zawsze masz szansę na pełen powrót do zdrowia. Czasem nie jesteś w stanie wykonywać dotychczasowej pracy albo ze względu na niepełnosprawność zwiększają się Twoje potrzeby.

W takich sytuacjach obok odszkodowania i zadośćuczynienia przysługuje Ci także renta. Zwykle wypłaca się ją okresowo, co oznacza, że co miesiąc na Twoje konto trafia konkretna, stosunkowo niewielka kwota.

Kapitalizacja renty z OC może zmienić Twoje życie

Comiesięczna renta powypadkowa z pewnością jest dla Ciebie pewnym wsparciem finansowym. Nie pozwoli jednak wprowadzić żadnych większych zmian. Oczywiście jeśli masz konkretne plany – np. otwarcie własnego biznesu – zawsze możesz zacząć oszczędzać pieniądze z renty i czekać, aż na koncie uzbiera się odpowiednia kwota. Zwykle potrwa to jednak całe lata. 

A gdyby tak potrzebna suma mogła od razu do Ciebie trafić i pozwolić Ci:

 • zyskać większą samodzielność,
 • kupić mieszkanie,
 • otworzyć własny biznes,
 • odbyć kosztowne, specjalistyczne leczenie,
 • zainwestować uzyskane środki i zabezpieczyć swoją przyszłość?

Przepisy przewidują takie rozwiązanie i jest nim kapitalizacja renty z OC. Jeśli się na nią zdecydujesz, otrzymywana co miesiąc kwota zostanie zamieniona na jednorazową, dużą wypłatę. Skapitalizowana renta może mieć wartość od kilkudziesięciu tysięcy do nawet kilku milionów złotych. A to z pewnością są już pieniądze, które pozwolą Ci wprowadzić konkretne zmiany w życiu.

Kapitalizacja renty z OC jest też o tyle dobrym rozwiązaniem, że rent zwykle nie przyznaje się dożywotnio. Może się więc zdarzyć, że ubezpieczyciel z czasem przestanie Ci wypłacać pieniądze albo obniży wysokość kwoty trafiającej na Twoje konto. Kapitalizacja renty powypadkowej sprawia jednak, że takiego zagrożenia już nie ma. Od razu otrzymasz konkretną sumę, którą następnie możesz przeznaczyć na wybrane przez Ciebie cele.

kapitalizacja renty z OC

Ubezpieczyciele chętnie zgadzają się na kapitalizację renty z OC, a nawet sami wychodzą z taką propozycją

Istnieją dwa sposoby kapitalizacji renty. Po pierwsze, możesz skorzystać z drogi sądowej (kapitalizacja renty z „ważnego powodu”). Drugie, bardziej powszechne rozwiązanie, to kapitalizacja renty z OC w wyniku ugody zawartej z ubezpieczycielem.

Zakłady ubezpieczeń nieraz same wychodzą z propozycją kapitalizacji. Nie robią tego jednak z dobrej woli, a dlatego, że może się im to opłacać. Przed zawarciem ugody musisz więc dokładnie sprawdzić, czy wyliczenia ubezpieczyciela rzeczywiście są adekwatne do Twojej sytuacji. Choć skapitalizowana renta zawsze będzie się wydawać szczodrą propozycją, to nieraz po przeanalizowaniu sprawy okaże się, że oferta wcale nie była dla Ciebie korzystna.

Większość poszkodowanych nie wie, jak wyliczyć kapitalizację renty. I nic dziwnego, bo samodzielne ustalenie odpowiednej sumy nie jest proste. Nie wystarczy tylko pomnożyć miesięcznej kwoty wypłacanej renty przez określoną liczbę miesięcy. Znaczenie ma także statystyczna długość życia, inflacja i jeszcze wiele innych czynników.

Podjęta decyzja może wpłynąć na całą Twoją przyszłość, a zawarcie ugody uniemożliwia Ci dochodzenie w przyszłości jakichkolwiek pieniędzy. Właśnie dlatego musisz uważnie sprawdzić, czy kapitalizacja renty na warunkach zaproponowanych przez ubezpieczyciela rzeczywiście Ci się opłaca.

Pomożemy Ci w kapitalizacji renty z OC

Kapitalizacja renty na zwiększone potrzeby pewnie wydaje Ci się skomplikowanym tematem, ale pamiętaj, że nie musisz mierzyć się z nim samodzielnie. Możesz skorzystać z naszej pomocy, a my:

 • dokonamy weryfikacji Twojej sprawy,
 • powiemy Ci, czy w Twoim przypadku kapitalizacja renty rzeczywiście się opłaca,
 • będziemy reprezentować Cię podczas negocjacji z ubezpieczycielem,
 • upewnimy się, że warunki proponowanej ugody są dla Ciebie korzystne,
 • wyręczymy Cię we wszystkich formalnościach,
 • jeśli zdecydujesz się na kapitalizację renty z OC na drodze sądowej – wykażemy, że Twoja decyzja jest uzasadniona i zadbamy o przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów.
Czym jest kapitalizacja renty powypadkowej?

Kapitalizacja renty polega na zamienieniu okresowych wypłat na jedną, dużą kwotę, którą poszkodowany otrzyma jednorazowo. Skapitalizowana renta może więc całkowicie odmienić jego życie – np. umożliwić założenie własnego biznesu, zakup mieszkania lub usamodzielnienie się.

Jak dokonać kapitalizacji renty?

Kapitalizacja renty powypadkowej może przebiegać na 2 sposoby. Po pierwsze, sąd może skapitalizować rentę na Twoje żądanie, o ile występują ku temu ważne powody. Drugie rozwiązanie to kapitalizacja renty w wyniku ugody zawartej z ubezpieczycielem.

Kapitalizacja renty – jak ją obliczyć?

Samodzielne obliczenie wysokości skapitalizowanej renty jest naprawdę trudne. Nie wystarczy tylko pomnożyć dotychczas wypłacanej kwoty przez odpowiednią liczbę miesięcy. Pod uwagę trzeba wziąć jeszcze wiele dodatkowych czynników – np. przewidywaną długość życia czy inflację.