Baza wiedzy
Prawnik radzi

Odszkodowanie z OC sprawcy kolizji – kiedy Ci się należy i jak możesz zadbać o uzyskanie maksymalnej kwoty?
Nawet przy zachowaniu dużej ostrożności na drodze nie zawsze jesteś w stanie uniknąć stłuczki. Jeśli dojdzie do niej z winy drugiego kierowcy, przysługuje Ci odszkodowanie z OC sprawcy kolizji.

Czym są dopłaty do odszkodowań OC i kiedy warto się na nie zdecydować?
Sytuacje, gdy ubezpieczyciel zaniża odszkodowanie, wcale nie należą do rzadkości. Niestety w wielu przypadkach samo odwołanie od decyzji nie przynosi efektów. Nie oznacza to jednak, że pozostaje Ci już tylko droga sądowa. Możesz skorzystać z alternatywy, jaką są dopłaty do odszkodowań OC.

Ucieczka sprawcy z miejsca wypadku – co z odszkodowaniem?
Jako osoba poszkodowana w kolizji zwykle wiesz co robić – razem z drugim kierowcą sporządzasz oświadczenie o zdarzeniu drogowym albo wzywasz policję, a potem zgłasza się do ubezpieczyciela sprawcy i czekasz na odszkodowanie. Co jednak, gdy sprawca zamiast wziąć odpowiedzialność za swoje czyny ucieka z miejsca zdarzenia?

Czym jest szkoda całkowita?
Kiedy naprawa auta okazuje się nieopłacalna, ubezpieczyciel może orzec szkodę całkowitą i tym samym – wypłacić Ci mniejsze odszkodowanie. Pojęcie „szkody całkowitej” będzie mieć przy tym zupełnie inne znaczenie w zależności od tego, czy szkodę likwidujesz z ubezpieczenia OC, czy AC.

Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?
Zaniżanie odszkodowań to powszechna praktyka stosowana przez ubezpieczycieli. Nie musisz jednak zgadzać się z przedstawionym kosztorysem. Wręcz przeciwnie – gdy proponowana kwota jest zbyt niska, warto zdecydować się na odwołanie od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego.

Jak zgłosić szkodę z OC sprawcy?
Do ubezpieczyciela sprawcy może zgłosić się każdy poszkodowany. Nie ma więc znaczenia, czy jesteś kierowcą, pasażerem, czy też potrąconym pieszym albo rowerzystą. Aby jednak otrzymać należne Ci odszkodowanie, najpierw musisz zgłosić szkodę.
