Baza wiedzy

Odszkodowanie po wichurze – jak je uzyskać i o czym trzeba pamiętać?

Prawniczka Joanna Majkowska | 29.11.2021

odszkodowanie po wichurze

Silny wiatr może okazać się naprawdę tragiczny w skutkach. Zerwane dachy, wybite szyby czy zalane wnętrza to najczęstsze, choć nie jedyne skutki orkanów i nawałnic. Nie zawsze jednak szkody musisz naprawić na własny rachunek. W wielu przypadkach może Ci przysługiwać odszkodowanie po wichurze.

Kiedy należy Ci się odszkodowanie za wichurę?

Ubezpieczenie nieruchomości od wiatru czy pożaru nie jest obowiązkowe. Możesz zdecydować się na tę ochronę i dobrowolnie płacić składki albo uznać, że nie potrzebujesz żadnej dodatkowej polisy. Oczywiście w tym drugim przypadku ponosisz pewne ryzyko. Jeśli wiatr wywoła poważne szkody, pozostaje Ci tylko naprawić je na własny rachunek.

Nieco inaczej sprawa wygląda, gdy masz gospodarstwo rolne. W tym przypadku obowiązkowo wykupujesz bowiem dwa ubezpieczenia. Pierwsze z nich zapewnia ochronę przed różnego rodzaju wypadkami w rolnictwie. Drugie natomiast dotyczy budynków wchodzących w skład gospodarstwa. Chroni je m.in. właśnie przed szkodami wywołanymi przez wiatr.

Oznacza to, że jako właściciel gospodarstwa rolnego nie musisz wykupować żadnej dodatkowej polisy, by w razie wichury otrzymać odszkodowanie.

Jakie szkody pokryje odszkodowanie po wichurze?

Jeśli posiadasz odpowiednie ubezpieczenie, to w razie szkód spowodowanych przez wiatr możesz otrzymać pieniądze za:

  • zniszczone mienie,
  • wydatki na zakup materiałów potrzebnych do zabezpieczenia budynku przed kolejnymi zniszczeniami,
  • koszty poniesione w związku z robotami przeprowadzonymi w celu zabezpieczenia mienia (np. opłata za usługi dekarskie i murarskie).

Jak zachować się po wichurze?

Jeśli już dojdzie do wichury, która spowoduje wiele zniszczeń, to w pierwszej kolejności wcale nie zgłaszasz szkody ubezpieczycielowi, a zabezpieczasz uszkodzenia.

Być może zastanawiasz się, czy to nie sprawi, że ubezpieczyciel zakwestionuje część poniesionych przez Ciebie szkód. Wiele osób ma te same wątpliwości. W efekcie pozostawia nieruchomość w dokładnie tym samym stanie, w jakim znajdowała się ona tuż po wichurze.

To jednak duży błąd i zdecydowanie musisz działać jeszcze przed pojawieniem się rzeczoznawcy! Powód jest prosty – nie robiąc nic, możesz przyczyniać się do powiększenia szkód. Wystarczy np. że przez zerwany dach zacznie przedostawać się woda. Takie zaniedbania dadzą już ubezpieczycielowi solidny argument, by nie wypłacić Ci pełnego odszkodowania.

Oczywiście zanim zaczniesz działać, zadbaj o zgromadzenie dowodów uszkodzeń. Znaczenie będą mieć tu przede wszystkim zdjęcia. Najlepiej wykonaj całą serię z różnej odległości i do takich fotografii dołącz jeszcze zdjęcia przedstawiające budynek sprzed wichury. Dzięki temu nie będzie większych wątpliwości co do skali zniszczeń. Możesz też dodatkowo sporządzić szczegółową listę uszkodzeń.

Jednym z ważnych dokumentów będzie także zaświadczenie od służb ratunkowych i samorządu o prowadzonych akcjach ratunkowych lub zabezpieczających. Zwykle okazują się najmocniejszymi dowodami przy dochodzeniu odszkodowania.

Zawiadomienie ubezpieczyciela o wichurze i dalsze kroki

Dokumentacja zebrana, a budynek zabezpieczony? W takim razie czas na zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi.

Zanim jednak wypłaci Ci on jakiekolwiek odszkodowanie za wichurę, wyśle na miejsce swojego rzeczoznawcę. Jego zadaniem będzie oszacowanie wszystkich powstałych szkód.

Na tym etapie wiele zależy od Ciebie. Jedną z częstych przyczyn wypłacania zbyt niskiego odszkodowania jest sytuacja, gdy rzeczoznawca nie zostaje zapoznany ze wszystkimi zniszczeniami. Koniecznie upewnij się więc, że zauważył i odnotował w protokole każde uszkodzenie.

Kolejny etap to oczekiwanie na wypłatę pieniędzy od ubezpieczyciela. Ma on na to 30 dni od momentu zgłoszenia szkody. W wyjątkowych sytuacjach czas ten może się wydłużyć. Jeśli tak się jednak stanie, towarzystwo ubezpieczeniowe i tak obowiązkowo:

  • wypłaca Ci kwotę bezsporną w ciągu 30 dni od zgłoszenia szkody,
  • powiadamia Cię o dłuższym terminie i powodach jego wydłużenia,
  • podaje przewidywany czas ustalenia okoliczności, które pozwolą wypłacić pozostałą kwotę.

W przypadku ubezpieczeń OC będzie mieć na to 14 dni od momentu ustalenia tych okoliczności, przy czym maksymalnie 90 dni od chwili zgłoszenia szkody. Przy ubezpieczeniach dobrowolnych (czyli np. ubezpieczeniu Twojego domu od wichury) nie obowiązuje natomiast 90-dniowe ograniczenie.

Co zrobić, gdy odszkodowanie za nawałnicę jest zaniżone?

Najwięcej problemów pojawia się na etapie wypłaty odszkodowania. Istnieje ryzyko, że otrzymasz decyzję ubezpieczyciela, z której będzie wynikać, że przyznane Ci odszkodowanie po wichurze jest niższe niż rzeczywiste szkody.

Nie musisz jednak po prostu zaakceptować oferowanej kwoty. Masz prawo do złożenia odwołania od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego.

Po pierwsze dokładnie przeanalizuj warunki umowy. To z nich dowiesz się, jakie elementy wchodzą w skład odszkodowania. Może się okazać, że ubezpieczyciel niektóre z nich pominął. Być może też nie uwzględnił szkód poniesionych przez Ciebie w związku z wichurą albo pominął koszty potrzebne do zabezpieczenia budynku?

A może to kwestia protokołu niedokładnie sporządzonego przez rzeczoznawcę? Niedoszacowania w tym zakresie często wynikają np. z uwzględnienia cen innych materiałów niż te, które pierwotnie znajdowały się w budynku. Czasami też ubezpieczyciel uznaje, że jeśli jako osoba poszkodowana otrzymasz jakąś pomoc od państwa, to należy Ci się mniejsza kwota albo w ogóle można odmówić Ci wypłaty odszkodowania.

Wiele będzie zależeć wiec od tego, czy znasz swoje prawa, wiesz, co dokładnie Ci się należy i czy jesteś w stanie przeanalizować umowę, przepisy oraz decyzję ubezpieczyciela. Jeśli okaże się, że nie ma on racji, koniecznie złóż reklamację i wskaż, że odszkodowanie po wichurze jest zaniżone. Jeśli to nie pomoże, zawsze pozostaje Ci jeszcze skierowanie sprawy do sądu, gdzie też masz szansę odzyskać swoje pieniądze.

Odszkodowanie za wichurę – podsumowanie

  1. Odszkodowanie za szkody spowodowane przez wiatr otrzymasz, jeśli Twój dom miał wykupione odpowiednie ubezpieczenie dobrowolne. W przypadku gospodarstwa rolnego taką ochronę zapewnia Ci natomiast obowiązkowe OC.
  2. Pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela powinny pokryć nie tylko uszkodzone mienie, ale także koszty materiałów i robocizny pozwalających na zabezpieczenie budynku.
  3. Na wysokość odszkodowania będzie wpływać przede wszystkim protokół sporządzony przez rzeczoznawcę. Upewnij się więc, że odnotował on wszystkie poniesione przez Ciebie szkody. Wcześniej zgromadź też dowody na własną rękę: zrób zdjęcia zniszczeń oraz uzyskaj zaświadczenie od służb ratunkowych i samorządu o prowadzonych akcjach ratunkowych lub zabezpieczających.
  4. Jeśli wypłacona kwota jest Twoim zdaniem za niska, dokładnie przeanalizuj decyzję ubezpieczenia i OWU. Upewnij się, że wszystkie szkody zostały uwzględnione, a kosztorys – sporządzony prawidłowo. Złóż odwołanie od wydanej decyzji, a gdy to nie pomoże, walcz o swoje prawa w sądzie.

Zobacz inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

kiedy przedawnia się odszkodowanie

Baza wiedzy

Kiedy przedawnia się odszkodowanie i jakie są tego skutki?

Jako osoba poszkodowana nie możesz zwlekać w nieskończoność ze zwróceniem się do ubezpieczyciela o wypłatę odszkodowania. Upływ konkretnego terminu sprawi, że nie otrzymasz żadnych pieniędzy. Kiedy w takim razie przedawnia się odszkodowanie?

odmowa wypłaty odszkodowania

Baza wiedzy

Odmowa wypłaty odszkodowania – jakie masz możliwości?

Dochodzi do wypadku nie z Twojej winy, zgłaszasz szkodę i czekasz na swoje pieniądze, a tymczasem ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania. Brzmi znajomo? Na szczęście masz co najmniej kilka możliwości, by uzyskać pieniądze, które Ci się należą.

odwołanie od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego

Baza wiedzy

Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

Zaniżanie odszkodowań to powszechna praktyka stosowana przez ubezpieczycieli. Nie musisz jednak zgadzać się z przedstawionym kosztorysem. Wręcz przeciwnie – gdy proponowana kwota jest zbyt niska, warto zdecydować się na odwołanie od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego.

Skontaktuj się
z nami i rozpocznijmy współpracę

Skontaktuj się