Powódź może nie tylko zniszczyć Twój prywatny majątek, ale także Twój biznes. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą w rejonie zagrożonym powodzią, to prawdopodobnie masz wykupione odpowiednie ubezpieczenie firmy od powodzi. To jednak nie gwarantuje, że otrzymasz kwotę, która pozwoli Ci naprawić wszystkie szkody. O czym jeszcze musisz pamiętać i dlaczego pomoc kancelarii prawnej może okazać się taka ważna?
Odszkodowanie po wichurze
To ubezpieczyciel powinien naprawić szkody spowodowane przez wiatr
Zerwany dach, a nawet poważne zniszczenia w całym budynku – to tylko kilka skutków burz, silnych wiatrów i nawałnic, które w Polsce nie należą do rzadkości. Każde takie zdarzenie pociąga za sobą wysokie koszty naprawy szkód. Nie musisz jednak pokrywać ich z własnej kieszeni, o ile posiadasz odpowiednie ubezpieczenie.
Po wichurze zwykle należy Ci się znacznie większe odszkodowanie, niż myślisz
Możesz mieć pewność, że ubezpieczyciel dobrowolnie nie przypomni Ci o kosztach pominiętych we wniosku o odszkodowanie. To Ty musisz więc zadbać, by uwzględnić wszystkie roszczenia po wichurze.
Nie popełniaj błędów innych poszkodowanych. To może kosztować Cię utratę niemałych pieniędzy. Dokładnie przeanalizuj wszystkie poniesione szkody i sprawdź, czy domagasz się wszystkiego, do czego masz prawo. A jeśli chcesz mieć maksymalną pewność, że tak się stanie, skorzystaj z naszej pomocy.
Nie musisz godzić się na zaniżone odszkodowanie po wichurze
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że kosztorys przedstawiony przez ubezpieczyciela jest zaniżony. Zamiast zaakceptować niesprawiedliwą decyzję, walcz o należne Ci pieniądze.
Pierwszy etap dochodzenia odszkodowania po wichurze nie wymaga nawet zaangażowania sądu. Wystarczy, że złożysz odwołanie od wydanej decyzji.
W naszej praktyce nieraz spotkaliśmy się z sytuacją, gdy rzeczoznawca powołany przez ubezpieczyciela nie uwzględnił niektórych szkód, zaniżył koszty materiałów albo koszty robocizny. Jak możesz się spodziewać, takie działanie diametralnie wpływa na należne Ci odszkodowanie za nawałnicę.
Jeśli ten przypadek dotyczy też Ciebie, koniecznie odwołaj się od decyzji ubezpieczyciela. Przedstaw odpowiednie dowody, takie jak faktury i zdjęcia. Ogromne znaczenie może mieć także ekspertyza prywatnego rzeczoznawcy.
Pomożemy Ci uzyskać odszkodowanie po wichurze
To, że na Twoje konto trafiła kwota bezsporna, nie odbiera Ci prawa do ubiegania się o kolejne pieniądze. Możesz dochodzić zapłaty pełnego odszkodowania, zarówno na drodze sądowej, jak i składając reklamację.
Oczywiście wiąże się to z pewnym stresem, koniecznością znajomości procedur ubezpieczycieli oraz obowiązujących przepisów. Wiele zależy również od przytoczonych przez Ciebie argumentów, przedstawionych dowodów i przepisów, na które się powołasz.
Nie musisz jednak zajmować się tym wszystkim samodzielnie. Pomożemy Ci otrzymać wszystkie należne Ci pieniądze, obojętnie na jakim etapie znajduje się Twoja sprawa. Jeśli skorzystasz z usług naszej kancelarii, my:
- dokonamy weryfikacji Twojej sprawy,
- powiemy Ci, jaką kwotę możesz uzyskać,
- dokładnie przeanalizujemy decyzję ubezpieczyciela i przedstawiony kosztorys,
- upewnimy się, że rzeczoznawca nie pominął żadnych szkód ani nie zaniżył kosztów materiałów lub robocizny,
- sprawdzimy, czy dochodzisz zapłaty wszystkich przysługujących Ci pieniędzy,
- pomożemy Ci sporządzić odwołanie od wydanej decyzji,
- w razie odrzucenia reklamacji będziemy walczyć o Twoje pieniądze na drodze sądowej,
- przygotujemy niezbędne pisma,
- będziemy Cię reprezentować na sali sądowej i podczas rozmów z ubezpieczycielem,
- wyręczymy Cię we wszystkich formalnościach i zadbamy, by całe postępowanie kosztowało Cię jak najmniej czasu i nerwów.
Odszkodowanie za szkody spowodowane przez wiatr otrzymasz, jeśli Twój dom miał wykupione odpowiednie ubezpieczenie dobrowolne. W przypadku gospodarstwa rolnego taką ochronę zapewnia Ci natomiast obowiązkowe OC.
W pierwszej kolejności musisz zadbać o zabezpieczenie uszkodzeń, by szkody się nie pogłębiły. Pamiętaj o zbieraniu dowodów potwierdzających wszystkie związane z tym koszty. Ważnym dokumentem może być także zaświadczenie od służb ratunkowych i samorządu o prowadzonych akcjach ratunkowych lub zabezpieczających. Dopiero na dalszym etapie możesz skupić się na zgłoszeniu szkód ubezpieczycielowi.
Zawiadom ubezpieczyciela o całej sytuacji. Prawdopodobnie wyśle na miejsce swojego rzeczoznawcę, który oceni rozmiar szkód. Na tej podstawie zostanie sporządzony kosztorys. Jeśli zaproponowana kwota okaże się za niska, możesz złożyć reklamację, a jeśli i to nie przyniesie zamierzonego efektu – dochodzić swoich praw w sądzie.