Pożary, wichury, zalania

Odszkodowanie za zalanie – jak zgłosić szkodę i kto wypłaci Ci pieniądze?

Prawniczka Joanna Szymanowska | 06.04.2023

odszkodowanie za zalanie

Jeśli Twoje mieszkanie zostało zalane, możesz wystąpić o odszkodowanie, dzięki któremu naprawisz szkody. Jak wysokiej kwoty możesz się domagać? Do kogo zgłosić się po odszkodowanie? I czy jeśli nie masz wykupionej polisy ubezpieczeniowej, istnieje szansa, by uniknąć naprawiania szkody z własnej kieszeni? To tylko kilka z wielu pytań, które często zadają nam poszkodowani. Odpowiedzi na nie wszystkie znajdziesz w tym artykule.

Pierwsze kroki w przypadku zalania mieszkania – co robić?

Zanim zaczniesz ubiegać się o jakiekolwiek pieniądze, musisz ustalić przyczynę zalania mieszkania. Dopiero wtedy będziesz wiedzieć, do jakiego towarzystwa ubezpieczeniowego się zgłosić i czy w ogóle masz szansę otrzymać jakiekolwiek pieniądze. Zasada jest bowiem prosta – ten, kto odpowiada za zalanie domu lub mieszkania, powinien naprawić szkodę. Pewnym wyjątkiem będzie tu sytuacja, gdy masz wykupione ubezpieczenie, a do zalania nie doszło z Twojej winy. Ten temat omówimy jednak szerzej w dalszej części artykułu.

Ustal przyczyny zalania

Musisz zacząć od zidentyfikowania źródła wycieku. Czy mieszkanie zalał sąsiad? A może dach w budynku przecieka? Albo może zalanie mieszkania nastąpiło przez wadliwy sprzęt znajdujący się w kuchni czy w łazience? Jeśli ustalisz już przyczynę i osobę odpowiedzialną, jak najszybciej poinformuj ją o całej sytuacji. Być może nawet nie zdaje sobie sprawy z wycieku, a im szybciej zareaguje, tym mniej szkód w Twoim domu czy mieszkaniu spowoduje zalanie.

Z czyjej polisy OC ubezpieczyciel ściągnie pieniądze?

Po odszkodowanie prawie zawsze będziesz zgłaszać się do ubezpieczyciela tej osoby, która odpowiada za naprawienie szkód. Tym samym po wypłatę odszkodowania możesz zgłosić się do TU:

  • sąsiada – jeśli to sąsiad zaleje Twoją nieruchomość i o ile ma wykupione tzw. OC w życiu prywatnym. W przeciwnym razie albo sąsiad naprawi szkodę z własnej kieszeni, albo pozostanie Ci naprawa szkód z własnej polisy;
  • w którym masz wykupione ubezpieczenie – jeśli Twoja polisa obejmuje też tego rodzaju sytuacje, a do zalania doszło z Twojej winy albo gdy straż pożarna zalała mieszkanie przy gaszeniu pożaru, a Twoja polisa obejmuje tego rodzaju sytuacje
  • zarządcy budynku (czyli zwykle do spółdzielni mieszkaniowej) – jeśli do zalania doszło np. w wyniku złego stanu technicznego budynku;
  • producenta wadliwego sprzętu, który doprowadził do zalania.

Chcesz zgłosić zalanie? Najpierw zadbaj o dowody!

Kolejna ważna kwestia to udokumentowanie zniszczeń. W prawie odszkodowań obowiązuje prosta zasada – skoro to Ty domagasz się pieniędzy, to Ty musisz zadbać o wykazanie rozmiarów poniesionych szkód. Właśnie dlatego sporządzone przez Ciebie dowody będą mieć ogromne znaczenie.

Zrób zdjęcia wszystkiego, co ucierpiało. Przydadzą Ci się przede wszystkim w sytuacji, gdy ubezpieczyciel zaproponuje Ci zaniżone odszkodowanie za zalanie mieszkania. Będziesz mieć wówczas solidne dowody na poparcie swoich racji. Jednak co dokładnie zrobić w takim przypadku, dowiesz się z osobnego artykułu z naszej bazy wiedzy.

Warto natomiast dodać, że gdy właściciel mieszkania zgłasza się do ubezpieczyciela, ten wysyła na miejsce swojego rzeczoznawcę. To on oceni rozległość szkód, zrobi zdjęcia i sporządzi protokół. Na tej podstawie ubezpieczyciel określi też później, ile tak naprawdę Ci się należy. Nie zmienia to jednak faktu, że szkody zalania mieszkania najlepiej dodatkowo udokumentować na własną rękę.

Pamiętaj też, by do momentu przyjazdu rzeczoznawcy nie dokonywać zmian w mieszkaniu. Wtedy znacznie łatwiej będzie ocenić pełny rozmiar szkód. Wyjątkiem będzie tu sytuacja, w której musisz działać, by szkoda się nie powiększyła. Wtedy koniecznie zareaguj. Inaczej ryzykujesz, że odszkodowanie zostanie wypłacone Ci w niepełnej kwocie, bo ubezpieczyciel uzna, że z Twojej winy stan mieszkania się pogorszył.

Gdy już natomiast rzeczoznawca wysłany przez ubezpieczyciela pojawi się w mieszkaniu i sporządzi protokół, uważnie go przeczytaj. Jeśli masz jakiekolwiek uwagi, koniecznie je zgłoś i zadbaj, by rzeczoznawca naniósł wszystkie ewentualne poprawki, zanim gdziekolwiek się podpiszesz.

Czas zgłosić zalanie mieszkania: przygotuj pismo do ubezpieczyciela

Dopiero, gdy wszystkie dowody są już gotowe, a osoba odpowiedzialna za zalanie została ustalona, przychodzi czas na zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi. Jak dokładnie to zrobić – to zależy już od konkretnego zakładu ubezpieczeń. Większość TU udostępnia na swoich stronach specjalne formularze, które ułatwią Ci ten proces. Zwykle masz zresztą aż kilka dróg, by skontaktować się z ubezpieczycielem – np. mailowo, telefonicznie lub podczas wizyty w placówce.

Obojętnie, z jakiego rozwiązania skorzystasz, musisz podać szczegóły zdarzenia (datę i adres zalanego mieszkania), przyczynę zalania i opis szkody zalania. Potem pozostaje Ci czekać na oględziny przez rzeczoznawcę, a w dalszej kolejności – na obliczenie przysługującej Ci kwoty i wypłatę odszkodowania.

Od czego zależy kwota odszkodowania za zalany dom lub mieszkania?

Odszkodowanie powinno naprawiać wszystkie poniesione przez Ciebie szkody. Otrzymana kwota ma więc w założeniu pozwolić Ci na przywrócenie domu lub mieszkania do takiego stanu, jakby zalanie nigdy nie miało miejsca. Oznacza to, że wysokość odszkodowania będzie zależeć przede wszystkim od rozmiaru szkody, wartości mieszkania, wielkości pomieszczenia, liczby zniszczonych sprzętów i użytych materiałów wykończeniowych.

Znaczenie mają jednak także okoliczności zalania. Jeśli szkody mają zostać naprawione z Twojej własnej polisy, to koniecznie sprawdź, jakie zapisy znajdują się w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Nie zawsze zakres polisy obejmuje np. sprzęty AGD, RTV czy meble. Nie zawsze też właściciel zalanego mieszkania otrzyma odszkodowanie np. za zalanie przez straż pożarną.

Kolejna kwestia to suma ubezpieczenia przewidziana w polisie ubezpieczeniowej mieszkania, czyli maksymalna kwota,

którą wypłaci Ci ubezpieczyciel. Może się okazać, że jest ona niższa niż rozmiar poniesionych szkód i wtedy brakującą różnicę musisz uzupełnić już niestety z własnej kieszeni.

Warto też dodać, że w polisie mogą znajdować się przypadki wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel w ogóle nie wypłaci Ci pieniędzy. Do częstych przypadków wyłączeń należy przede wszystkim zaniedbywanie kwestii konserwacji i napraw instalacji. W takiej sytuacji ryzyko zalania mieszkania spoczywa na Tobie – wynika z Twoich zaniedbań, więc ubezpieczyciel nie będzie ponosił z tego tytułu odpowiedzialności.

Zalanie mieszkania a brak ubezpieczenia – czy możesz otrzymać odszkodowanie?

Jak wiesz już z poprzednich akapitów, szkoda nie zawsze będzie naprawiana z Twojej polisy. Jeśli więc na przykład nie zdecydujesz się na zakup polisy mieszkaniowej, a do zdarzenia dojdzie z winy sąsiada, to brak ubezpieczenia nie ma w tym przypadku znaczenia. Przecież to zakład ubezpieczeń sąsiada wypłaci Ci odszkodowanie w wyniku zalania.

Podobnie sprawa wygląda, gdy powodem zalania mieszkania były zaniedbania ze strony zarządcy nieruchomości. Wtedy po pieniądze zgłosisz się do spółdzielni mieszkaniowej i to od niej otrzymasz pieniądze z tytułu powstałych szkód. I wówczas nikogo nie powinno obchodzić, czy w ogóle posiadasz ubezpieczenie mieszkania.

Sytuacja nieco się komplikuje, gdy w wyniku zalania mieszkania poszkodowany zgłasza się do sąsiada, ale okazuje się, że ten nie ma wykupionego OC. Może i wina leży po jego stronie i to on powinien naprawić szkody z tytułu zalania mieszkania. W przypadku braku polisy musiałby to jednak zrobić z własnej kieszeni i albo może nie być do tego chętny, albo nawet nie mieć takich możliwości finansowych. W takiej sytuacji możesz więc skorzystać z alternatywy i uzyskać odszkodowanie od własnego ubezpieczyciela, ze swojej polisy mieszkaniowej.

Własna polisa to też większe bezpieczeństwo we wszystkich tych przypadkach, kiedy do zalania dojdzie z Twojej winy albo kiedy to Ty zalejesz mieszkanie sąsiada. Dzięki wykupionemu ubezpieczeniu nie musisz wtedy ponosić wszystkich tych kosztów samodzielnie. A jeśli masz jakiekolwiek trudności z otrzymaniem pieniędzy za zalane mieszkanie, możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy. Skontaktuj się z naszą kancelarią, a my zadbamy o odzyskanie należnych Ci pieniędzy.

Odszkodowanie za zalanie – podsumowanie

  1. W zależności od przyczyny zalania i osoby odpowiedzialnej za zdarzenie odszkodowanie otrzymasz polisy sąsiada, zarządcy budynku, producenta wadliwego sprzętu albo z własnej polisy. Sam brak ubezpieczenia nie oznacza więc, że nie otrzymasz żadnych pieniędzy. Jeśli za zalanie odpowiada inna osoba, ważne jest, czy to ona ma polisę.
  2. Zwykle po zgłoszeniu szkody ubezpieczyciel wyśle na miejsce swojego rzeczoznawcę. Przed podpisaniem sporządzonego przez niego protokołu uważnie go przeczytaj i sprawdź, czy znalazły się tam wszystkie poniesione przez Ciebie szkody – na tej podstawie ubezpieczyciel obliczy odszkodowanie do wypłaty.
  3. Wysokość odszkodowania będzie zależeć od wielu czynników, takich jak rozmiar szkody, wartość mieszkania, wielkość pomieszczenia, liczba zniszczonych sprzętów i użyte materiały wykończeniowe. Często zdarza się jednak, że ubezpieczyciel nie doszacowuje poniesionych przez Ciebie szkód. W takiej sytuacji koniecznie złóż odwołanie od jego decyzji, a w dalszej kolejności – walcz o swoje prawa w sądzie albo wybierz odkup szkody.

Skontaktuj się
z nami i rozpocznijmy współpracę

Skontaktuj się