Baza wiedzy

Dlaczego muszę płacić podatek dochodowy od cesji odszkodowania?

Prawniczka Joanna Szymanowska | 07.02.2023

podatek dochodowy od cesji odszkodowania

Dlaczego muszę płacić podatek dochodowy od cesji odszkodowania? – to pytanie zadaje nam wiele osób decydujących się na odkup szkody. Tym bardziej, że niektóre firmy odszkodowawcze w swojej ofercie ogóle nie wspominają o takiej konieczności. Czy to oznacza, że nie zawsze musisz uwzględniać cesję w swojej deklaracji PIT i płacić z tego tytułu podatek? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz w tym artykule. 

Czy od odszkodowania odprowadza się podatek?

Samo odszkodowanie, zadośćuczynienie i jeszcze inne ewentualne świadczenia, które może wypłacić Ci ubezpieczyciel, są zwolnione z podatku. Wszystko dlatego, że nie traktuje się ich jako przychód. Wypłacone pieniądze mają przecież zrekompensować Ci dotychczasowe skutki wypadku lub czyjeś zaniedbania. Tym samym nie powiększają Twojego majątku, a co najwyżej przywracają go do takiego stanu, jak gdyby wypadek, błąd lekarski czy inne tego typu zdarzenie w ogóle nie miało miejsca.

Zupełnie inaczej sprawa wygląda jednak w sytuacji, gdy decydujesz się na zawarcie umowy cesji. Wtedy zapłata podatku będzie już konieczna. Wszystko dlatego, że pieniądze z tytułu cesji traktuje się inaczej niż te wypłacane przez ubezpieczyciela.

Czym jest cesja wierzytelności?

Żeby wytłumaczyć, dlaczego trzeba zapłacić podatek dochodowy od cesji odszkodowania, warto zacząć od wyjaśnienia, na czym taka cesja wierzytelności w ogóle polega.

W największym skrócie można powiedzieć, że cesja to nic innego jak umowa cywilnoprawna, w której jedna osoba przenosi na inną prawo do dochodzenia wierzytelności. Jeśli więc decydujesz się na odkup szkody, rezygnujesz z możliwości dochodzenia zapłaty od ubezpieczyciela. To prawo odstępujesz kancelarii.

Cała procedura odbywa się odpłatnie, w oparciu o umowę sprzedaży. Oznacza to, że od teraz kancelaria we własnym imieniu i na własny rachunek będzie ubiegać się o odszkodowanie. Ty w zamian otrzymasz natomiast ustalone wynagrodzenie.

Takie dopłaty do odszkodowań OC niosą za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim nie musisz toczyć dalszych sporów z ubezpieczycielem i inwestować czasu czy nerwów w cały ten proces. W momencie dokonania cesji sprawa się dla Ciebie kończy i błyskawicznie otrzymujesz ustalone wynagrodzenie. Nie ma też znaczenia, jaką kwotę ostatecznie uzyska kancelaria i czy w ogóle uda się jej otrzymać jakiekolwiek pieniądze – to już jej własne ryzyko, które w ogóle Cię nie dotyczy.

Te korzyści idą jednak w parze z dodatkowym obowiązkiem – cesja wierzytelności oznacza konieczność zapłaty podatku dochodowego.

Umowa cesji a podatek dochodowy – dlaczego trzeba go zapłacić?

Umowa cesji zawarta z kancelarią odszkodowawczą przypomina klasyczną sprzedaż. Kancelaria proponuje Ci kwotę, którą otrzymasz w zamian za przekazanie praw do dochodzenia odszkodowania. Oznacza to, że otrzymana suma ma niewiele wspólnego z odszkodowaniem, a przypomina raczej wynagrodzenie.

Z tego powodu wypłacone Ci pieniądze traktowane są jak przychód. A ten podlega opodatkowaniu. Jako osoba fizyczna osiągająca przychód poza działalnością gospodarczą (czyli mówiąc prościej – jako osoba, która nie prowadzi biznesu opartego na sprzedaży wierzytelności), musisz więc rozliczyć ten przychód w ramach PIT i zapłacić podatek.

Jak wygląda rozliczenie dochodu gdy ma miejsce sprzedaż wierzytelności?

Przychód osiągasz w momencie, w którym otrzymujesz wynagrodzenie z tytułu cesji. Oznacza to, że w chwili, w której trafia do Ciebie wynagrodzenie, po Twojej stronie powstaje obowiązek podatkowy. Z podatku będziesz rozliczać się jednak dopiero na etapie składania rocznego zeznania PIT-36, w pozycji  „prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy”.

Jeśli kwestia rozliczenia podatku wydaje Ci się trudna i stresująca, to dobra wiadomość jest taka, że to nie na Tobie spoczywa ta odpowiedzialność. W naszej kancelarii odprowadzimy podatek od przychodu zgodnie z zasadami wskazanymi w Ustawie i przekażemy tę kwotę do Urzędu Skarbowego w odpowiednim terminie.

To my zajmiemy się także przygotowaniem deklaracji PIT uwzględniającej przychód w postaci wynagrodzenia z cesji. Tobie pozostanie już jedynie zgłoszenie takiego PIT-u do odpowiedniego Urzędu Skarbowego – dokładnie tak samo, jak robisz to np. z PIT-em otrzymywanym co roku od swojego pracodawcy.

Zastanawiasz się, jak uniknąć podatku od cesji? A może kancelaria twierdzi, że jest zwolniona z podatku? To nie jest dobra droga!

Obowiązek odprowadzania PIT dotyczy działalności w Polsce. Może Ci się więc wydawać, że lepiej skorzystać z usług takiej kancelarii, która zarejestrowana jest za granicą. W praktyce jednak takie rozwiązanie jest dla Ciebie jeszcze bardziej niekorzystne.

Firma za granicą rzeczywiście nie musi wywiązać się z obowiązku płatnika. Tym samym nie musi pobrać Twojego podatku ani rozliczyć go w Twoim imieniu. To nie oznacza jednak, że konieczność odprowadzenia podatku znika.

Sytuacja zmienia się tylko w ten sposób, że to teraz na Twoich barkach spoczywa prawidłowe obliczenie podatku i odprowadzenie go w odpowiednim terminie do Urzędu Skarbowego. Jeśli natomiast tego nie zrobisz, narażasz się na karę – obowiązek zapłaty podatku wraz z odsetkami, grzywnę, a nawet karę pozbawienia wolności.

Sam fakt, że kancelaria nie musi rozliczać podatku, nie oznacza więc, że oferta jest dla Ciebie bardziej korzystna. Warto też dodać, że podobną taktykę stosują niektóre kancelarie działające na terenie Polski. Przedstawiają Ci teoretycznie bardzo atrakcyjną kwotę wynagrodzenia z tytułu cesji. Nie informują jednak o konieczności odprowadzenia podatku. W efekcie postanawiasz skorzystać właśnie z ich usługi, choć finalnie okazuje się, że nie była to najbardziej korzystna dla Ciebie opcja.

Podatek dochodowy od cesji odszkodowania – podsumowanie

  1. Cesja jest umową, w której za wynagrodzeniem przekazujesz kancelarii prawo do dochodzenia odszkodowania. Oznacza to, że zawarcie takiej umowy przypomina klasyczną sprzedaż – tracisz prawo do otrzymania pieniędzy od ubezpieczyciela. W zamian w ciągu zaledwie kilku dni otrzymujesz ustaloną kwotę od kancelarii. Nie musisz więc przejmować się ostatecznym rezultatem sprawy ani inwestować w to czasu i nerwów.
  2. Z tego powodu wynagrodzenie z tytułu cesji nie jest traktowane jak wypłata odszkodowania. Uznaje się je za przychód, a co za tym idzie – musisz uwzględnić je w deklaracji PIT i odprowadzić z tego tytułu podatek.
  3. To kancelaria rozliczy podatek i przygotuje deklarację PIT. Tobie pozostanie już tylko zgłosić gotowy dokument do Urzędu Skarbowego – dokładnie tak, jak robisz to np. z PIT-em od pracodawcy.
  4. Uważaj na kancelarie, które nie informują o obowiązku zapłaty podatku. Może to sprawiać, że ich oferty pozornie wydają się bardziej atrakcyjna. Jeśli nie poinformują Cię o konieczności zapłaty podatku i nie rozliczą go za Ciebie, to Ty będziesz odpowiadać za te zaniedbania i narazisz się na kary. Właśnie dlatego wybieraj taką kancelarię, która nie ukrywa, że musisz zapłacić podatek, a przede wszystkim – wyręcza Cię przy jego rozliczeniu.

Skontaktuj się
z nami i rozpocznijmy współpracę

Skontaktuj się