Sytuacje, gdy ubezpieczyciel zaniża odszkodowanie, wcale nie należą do rzadkości. Niestety w wielu przypadkach samo odwołanie od decyzji nie przynosi efektów. Nie oznacza to jednak, że pozostaje Ci już tylko droga sądowa. Możesz skorzystać z alternatywy, jaką są dopłaty do odszkodowań OC.
Ubezpieczyciel odrzucił reklamację od decyzji – czy pozostaje Ci już tylko droga sądowa?
Nie ma co ukrywać – perspektywa przygotowywania pism, opłacania pomocy prawnej, a przede wszystkim narażania się na duży stres nie jest zachęcająca. Nic więc dziwnego, że wielu poszkodowanych na tym etapie po prostu się poddaje. Kiedy ich reklamacja od decyzji ubezpieczyciela zostaje odrzucona, uznają, że brakująca kwota nie jest warta wizyt w sądzie i związanych z tym nerwów.
Jeśli i Ty myślisz podobnie, pamiętaj, że ubezpieczyciele doskonale wiedzą, jak wiele osób rezygnuje z postępowania przed sądem. Z punktu widzenia towarzystwa ubezpieczeniowego odrzucenie reklamacji bardzo się więc opłaca. Z drugiej strony jeśli zdecydujesz się na wniesienie pozwu, niekoniecznie czeka Cię długa batalia sądowa. Jeśli ubezpieczyciel uzna, że sprawa jest dla niego z góry przegrana, sam nie będzie chciał narażać się na zbędne koszty sądowe. Może więc wypłacić Ci żądaną kwotę praktycznie od razu albo zaproponować zawarcie ugody.
Oczywiście na etapie składania pozwu nie masz gwarancji, że i w Twoim przypadku sprawdzi się taki scenariusz. Jeśli nie chcesz iść do sądu, to wcale jednak nie oznacza, że musisz od razu się poddać. Gdy Twoje odwołanie od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego nie zostanie rozpatrzone pozytywnie, pozostaje Ci jeszcze wspomniana już na wstępie opcja, czyli dopłata do odszkodowania.
Odkup szkody – o co w tym chodzi?
Dopłaty do odszkodowań OC, czyli inaczej odkup szkody, to rozwiązanie, z którego istnienia wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy. A jeśli zależy Ci na szybkim otrzymaniu pieniędzy, może być to dla Ciebie najlepszy wybór.
Przy tradycyjnym prowadzeniu sprawy przez kancelarię musisz przejść przez wiele etapów, poświęcić mnóstwo czasu i zainwestować swoje pieniądze. W końcu prawnikom należy się wynagrodzenie za ich pracę. Zwykle kancelaria pobiera też opłaty wstępne. Chociaż wyręcza Cię na każdym etapie postępowania, to po pierwsze, nie masz pewności, czy sprawa zakończy się z korzyścią dla Ciebie, a po drugie – nawet gdy wygrana jest praktycznie pewna, musisz uzbroić się w cierpliwość. Nim sprawa się zakończy, minie co najmniej kilka miesięcy.
Niektóre kancelarie działają też w nieco innym modelu – zamiast pobierać wynagrodzenie za swoją pracę, rozliczą się z Tobą na zasadzie prowizji. Dopiero jeśli wygrają sprawę, pobiorą konkretny procent od uzyskanej kwoty. W ten sposób unikasz ryzyka zainwestowania pieniędzy w sprawę, której nie wygrasz. Z drugiej strony wciąż musisz długo czekać, nim odszkodowanie do Ciebie trafi.
W przypadku dopłat do odszkodowań sprawa wygląda już inaczej. Wtedy kancelaria (lub firma odszkodowawcza) zapoznaje się z Twoją sprawą. Określa, na ile odszkodowanie zostało zaniżone i jak duża jest szansa na jego odzyskanie. Potem proponuje Ci kwotę, za jaką odkupi od Ciebie prawo do żądania odszkodowania. Podpisujesz umowę, otrzymujesz pieniądze i na tym sprawa się dla Ciebie kończy.
Na czym polega dopłata do odszkodowania?
Jak to możliwe, że zastosowanie znajduje coś takiego jak dopłaty do odszkodowań OC? Wszystko ze względu na tzw. cesję wierzytelności.
To słowo może brzmieć dla Ciebie obco, bo pochodzi od łacińskiego słowa „cessio”. Mówiąc prostszym językiem, cesja polega na przeniesieniu wierzytelności na nową osobę. Z cesji korzystają np. firmy zajmujące się odzyskiwaniem pieniędzy za zaległe faktury VAT od kontrahentów. Na podobnej zasadzie można zastosować ten mechanizm w przypadku szkody z OC.
W momencie, gdy dochodzi do szkody, a zakład ubezpieczeń ma Ci wypłacić odszkodowanie, jest on Twoim dłużnikiem, a Ty – jego wierzycielem. Kiedy trafia do Ciebie zaniżona Twoim zdaniem kwota, sytuacja się nie zmienia. Wciąż jesteś wierzycielem, bo przysługuje Ci prawo do żądania pozostałej sumy, jaką towarzystwo ubezpieczeniowe powinno Ci wypłacić.
Decydując się na odkup szkody, sprawiasz jednak, że to kancelaria staje się nowym wierzycielem. Jak sama nazwa wskazuje – odkupuje od Ciebie prawo do żądania większego odszkodowania. W momencie, gdy otrzymasz ustaloną kwotę, cała sprawa się więc dla Ciebie kończy. Nie ma znaczenia czy i w jakiej wysokości odszkodowanie otrzyma kancelaria. Teraz to ona jest wierzycielem i działa we własnym imieniu.
Jak uzyskać dopłatę do odszkodowania?
Cały proces otrzymania dopłaty do odszkodowania sprowadza się właściwie do kilku kroków. Pierwszy z nich to znalezienie kancelarii odszkodowawczej, która oferuje możliwość przeprowadzenia cesji.
Potem wystarczy się z nią skontaktować i czekać, aż zweryfikuje całą sprawę. Sprawdzi przede wszystkim czy:
- od wydanej decyzji ubezpieczyciela nie minęły 3 lata – ze względu na przedawnienie roszczeń odszkodowawczych,
- nie doszło do ugody z ubezpieczycielem – po jej zawarciu tracisz prawa do dochodzenia dalszych roszczeń,
- odszkodowanie rzeczywiście jest zaniżone i możliwe jest uzyskanie większej kwoty.
Po sprawdzeniu wszystkich tych kwestii, otrzymasz propozycję odkupu szkody (lub ewentualnie odpowiedź, że nie jest to możliwe). Jeśli zaproponowane warunki będą Ci odpowiadać, pozostaje już tylko podpisanie umowy z kancelarią odszkodowawczą i czekanie na przelew. Pieniądze otrzymasz zwykle w ciągu kilku dni.
Warto też dodać, że poprzednia kwota otrzymana od ubezpieczyciela (w ramach zaniżonego odszkodowania) pozostaje Twoją własnością. Sam finał sprawy w sądzie też nie ma znaczenia dla Twojej sytuacji finansowej. Nawet jeśli kancelaria przegra albo otrzyma mniej niż zaoferowana Ci dopłata, nie musisz zwracać żadnych pieniędzy. Po zawarciu cesji działa już tylko we własnym interesie, a co za tym idzie – to ona przejmuje na siebie całe ryzyko związane negatywnym zakończeniem sprawy.
Dopłaty do odszkodowań OC
- Jeśli ubezpieczyciel zaproponował Ci za niskie odszkodowanie z OC, a odwołanie nie przyniosło efektów, droga sądowa nie jest jedynym rozwiązaniem. Możesz też zdecydować się na odkup szkody.
- Polega on na tzw. cesji wierzytelności – kancelaria odkupi od Ciebie prawo do dochodzenia dalszych roszczeń od ubezpieczyciela.
- Po przeanalizowaniu Twojej sytuacji zaproponuje więc konkretną kwotę za odkup szkody. Jeśli się na nią zgodzisz, podpiszesz umowę i pieniądze trafią do Ciebie w ciągu kilku dni. Na tym etapie sprawa się dla Ciebie zakończy.
- Cesja sprawi, że przestaniesz być wierzycielem ubezpieczyciela – od tego momentu jest nim kancelaria. Nie będzie więc mieć dla Ciebie znaczenia, jak zakończy się sprawa w sądzie. Nawet jeśli kancelaria przegra albo uzyska mniej niż zaproponowana Ci kwota dopłaty, nie musisz jej zwracać żadnych pieniędzy.
- Dopłata do odszkodowania jest więc dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą szybko uzyskać pieniądze, a przy tym uniknąć stresu i kosztów związanych z toczeniem sporu w sądzie.