Baza wiedzy

Jak wybrać kancelarię prawną? Zwracając uwagę 9 kwestii, podejmiesz najlepszą możliwą decyzję!

Prawniczka Joanna Szymanowska | 21.11.2022

wybór kancelarii prawnej

Obojętnie, w jakiej sprawie potrzebujesz pomocy prawnej – z pewnością w swoim mieście znajdziesz dziesiątki, jak i nie setki ofert. Od właściwego wyboru zależy natomiast, jak zakończy się cała sprawa – czy otrzymasz maksymalne odszkodowanie, unieważnisz umowę o kredyt we frankach albo czy odzyskasz wszystkie pieniądze wpłacone na polisolokatę. Jeśli już na początku zwrócisz uwagę na kilka ważnych kwestii, znacznie zwiększysz szanse, że wybór danej kancelarii prawnej będzie tym możliwie najlepszym.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kancelarii prawnej?

Istnieje kilka dróg, by wybrać kancelarię prawną. Po pierwsze, możesz skorzystać z rekomendacji rodziny czy znajomych. Być może któraś z bliskich Ci osób miała podobny problem prawny i z czystym sumieniem jest w stanie polecić Ci konkretnego prawnika.

Jeśli jednak nie możesz liczyć na rekomendacje, najbardziej oczywistym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z wyszukiwarki. Jeśli czytasz ten tekst, to prawdopodobnie znajdujesz się dokładnie w tym miejscu. Masz już za sobą wpisanie np. frazy „kancelaria [rodzaj sprawy] [Twoje miasto]” (np. „kancelaria odszkodowania Gdańsk”). Doskonale więc wiesz, jak wiele wyników pojawiło się w odpowiedzi na Twoje zapytanie.

Możesz przejrzeć poszczególne strony, patrząc, kto wzbudza Twoje zaufanie albo w jaki sposób pisze o sobie. Zadbanie o dobre pierwsze wrażenie niekoniecznie jednak wpływa na skuteczność działań, sposób obsługi Twojej sprawy i Twoje zadowolenie z tej współpracy. To bardzo niepewne kryteria. Na szczęście istnieją inne sposoby, by dokonać selekcji i podjąć możliwie najlepszą decyzję.

Jeśli więc zastanawiasz się, jak wybrać dobrą kancelarię prawną, to w tym omawiamy najważniejsze kryteria wyboru, takie jak:

  1. Specjalizacja
  2. Doświadczenie
  3. Zespół kancelarii
  4. Osoba stojąca na czele kancelarii
  5. Korzystanie z usług zewnętrznych
  6. Wiarygodność i rekomendacje
  7. Dodatkowe usługi w cenie
  8. Sposób wynagrodzenia
  9. Przejrzystość umowy

1. Specjalizacja

Żaden prawnik nie jest ekspertem od wszystkiego. To po prostu niemożliwe. Tym bardziej, że sama wiedza to nie wszystko – duże znaczenie ma również praktyka.

Z tego powodu kancelaria, która pomogła 10.000 osób w uzyskaniu odszkodowania będzie bardziej skuteczna niż ta, która przeprowadziła takich spraw na przykład 20. Duża praktyka sprawia, że prawnicy znają wszystkie problemy związane z zaniżaniem odszkodowań, wykażą się czujnością przy analizie decyzji ubezpieczyciela i będą wiedzieć, jakie kwoty realnie można uzyskać w sądzie.

Jeśli kancelaria ma naprawdę rozbudowaną ofertę, to trudno postrzegać ją jako wiarygodną i skuteczną. Podejmując się każdego tematu, tak naprawdę nie ma szans stać się ekspertem w żadnej z oferowanych dziedzin.

Tutaj jednak trzeba podkreślić jedną ważną rzecz – zanim skreślisz kancelarię z uwagi na liczbę prowadzonych spraw, sprawdź, ile osób w niej pracuje. Jeśli są to np. tylko 2 osoby, które podejmują się aż 20 różnych tematów, to rzeczywiście możesz mieć wątpliwości co do ich doświadczenia i eksperckiej wiedzy. Inaczej jednak sprawa wyglądałaby, gdyby w tej samej kancelarii pracowało np. 15 osób, a każda z nich byłaby ekspertem w 1-2 konkretnych dziedzinach. Wtedy zakres działalności rzeczywiście może być obszerny i wcale nie wpłynie to źle na jakość oferowanych usług.

2. Doświadczenie

Ten podpunkt mocno wiąże się z poprzednim. W końcu im więcej przeprowadzonych spraw w danej dziedzinie, tym lepsza znajomość przepisów, niuansów, stosowania prawa w praktyce i tym większa pewność, że Twoja sprawa zakończy się sukcesem.

Z tego powodu doświadczenie to jeden z najważniejszych czynników, jeśli chodzi o wybór kancelarii prawnej.

Na pewno takie zdania jak „mamy duże doświadczenie w sprawach z zakresu X” Cię nie przekonują. W końcu co to znaczy „duże doświadczenie”? Brak konkretów sprawia, że nie masz żadnego punktu odniesienia. Zawsze zwracaj więc uwagę na konkretne dane:

  • ile lat kancelaria działa na rynku – zwykle dłuższa praktyka przekłada się na większe doświadczenie,
  • ilu osobom pomogła w danym rodzaju spraw – sam czas działania na rynku to nie wszystko, wiele zależy od tego, ile spraw kancelaria przeprowadziła w tym czasie,
  • ile średnio pieniędzy odzyskuje dla swoich klientów, jakie są najwyższe zasądzenia, jakie zdołała uzyskać itd. – to również wiele powie Ci o skuteczności prawników.

Jak widzisz, znajdując odpowiedzi na te pytania, dowiesz się znacznie więcej, niż z pięknych opisów mówiących o tym, że kancelaria stawia klientów na pierwszym miejscu, traktuje ich sprawy indywidualnie albo że od lat zajmuje się sprawami z danej kategorii. To zdania, które może napisać każdy. Efekty mówią natomiast same za siebie.

A co jeśli kancelaria nie ma żadnych takich informacji na swojej stronie? Być może nie przyszło jej do głowy, że warto zamieścić takie informacje. Z drugiej strony równie prawdopodobne, że po prostu nie ma takich sukcesów, którymi warto się pochwalić.

3. Zespół kancelarii

Kto wchodzi w skład kancelarii? Wbrew pozorom odpowiedź nie zawsze brzmi – prawnicy. Przykładowo, w kancelariach (firmach) odszkodowawczych nie można z góry założyć, że w jej szeregach pracują osoby mające ukończone choćby studia prawnicze.

Co za tym idzie, w tym przypadku swoją sprawę powierzasz w ręce osób, które może i mają doświadczenie w odzyskiwaniu odszkodowań pod kątem samej praktyki tego procesu. Nie znają jednak przepisów, orzecznictwa sądów i nie umieją odpowiednio zinterpretować OWU czy decyzji ubezpieczyciela.

Pomogą Ci uzyskać większe odszkodowanie, ale nie będzie to tak duża kwota, jak gdyby sprawę powierzyć prawnikowi, który zagłębiłby się w przepisy, a potem w oparciu o wiedzę, praktykę i wiele tego typu przeprowadzonych spraw zadbałby o uzyskanie wszystkiego, co Ci się należy.

Właśnie dlatego zanim zdecydujesz się skorzystać z usług kancelarii, sprawdź, kogo zatrudnia. Jeśli na stronie nie pisze nic o prawnikach, zespole prawników itd., to być może w ogóle nie ma takich osób w swoich szeregach.

4. Osoba stojąca na czele kancelarii

Czy wiesz, że w tzw. kancelariach odszkodowawczych (czasem posługujących się też nazwą „firma odszkodowawcza”) właścicielem bardzo często jest osoba bez prawniczego wykształcenia?

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule dotyczącym różnic między kancelarią odszkodowawczą a kancelarią prawną. W tym miejscu warto jednak przynajmniej wspomnieć, że to, kto stoi na czele kancelarii, ma ogromny wpływ na sposób prowadzenia sprawy.

Osoba zarządzająca, która niewiele wie o przepisach, orzeczeniach sądu i prawnych niuansach, może traktować całą działalność właściwie wyłącznie jako biznes. Oczywiście, z pewnością znajdą się i tacy nie-prawnicy, którzy duży nacisk będą kłaść na pomoc poszkodowanym i sprawiedliwe zakończenie sprawy.

Wciąż pozostaje jednak istotny problem – jak osoba decyzyjna bez prawniczej wiedzy ma podejmować najlepsze możliwe dla Ciebie decyzje? Przecież ma niewiele wspólnego ze znajomością przepisów, orzeczeń sądów i stosowania prawa w praktyce. Zupełnie inaczej sprawa wygląda natomiast, gdy na czele kancelarii stoi prawnik.

Na samej stronie kancelarii wprawdzie rzadko znajdziesz informację o tym, kto prowadzi kancelarię. Możesz jednak łatwo to sprawdzić – wystarczy, że skorzystasz z wyszukiwarki KRS. Wpisz nazwę kancelarii albo podaj jej numer NIP i sprawdź, kto wchodzi w skład zarządu.

5. Korzystanie z usług zewnętrznych

Na wybór kancelarii prawnej wpływać powinien także sposób obsługi sprawy. Jeśli w swoim gronie nie ma prawników, będzie musiała delegować sprawy „na zewnątrz”. W innym przypadku nie będzie w stanie przygotować wymaganych pism, zinterpretować przepisów i przeprowadzić niektórych czynności.

Zwykle taka kancelaria stale współpracuje z konkretnymi prawnikami. Nie masz jednak wpływu na ich wybór i nie wiesz, na ile są skuteczni (chyba że zadbasz o to, by dokładnie sprawdzić ich kompetencje i doświadczenie). To z kolei sprawia, że nie masz pewności, że Twoja sprawa zostanie poprowadzona w najlepszy możliwy sposób. W dodatku pośrednictwo między kancelarią a prawnikiem zwykle oznacza, że poniesiesz z tego tytułu dodatkowe koszty.

Najlepiej więc wybierać taką kancelarię, w której skład wchodzą prawnicy lub która jasno pisze, z kim współpracuje i na jakich zasadach. To wiele mówi o sposobie, w jaki będzie prowadzona Twoja sprawa i o wyniku, jakiego możesz się spodziewać.

6. Wiarygodność i rekomendacje

Skoro przeglądasz strony kancelarii w sieci, oznacza to, że nikt z rodziny czy znajomych nie mógł polecić Ci konkretnego prawnika. Równie dobrze możesz jednak oprzeć się na doświadczeniu innych osób.

Obecnie internet stwarza ogromne możliwości, jeśli chodzi o dzielenie się doświadczeniami związanymi z działaniem kancelarii – i to zarówno tymi pozytywnymi, jak i negatywnymi. Możesz mieć pewność, że jeśli ktoś ma jakiekolwiek zastrzeżenia co do sposobu działania kancelarii, to na pewno się nimi podzieli. (Co więcej, możesz założyć, że będzie miał do tego większą motywację niż do zostawienia pozytywnej opinii).

Sprawdź więc, co o kancelarii mówią dotychczasowi klienci. Zwróć jednak uwagę przede wszystkim na stosunkowo nowe opinie, szczególnie jeśli chodzi o ewentualne zastrzeżenia. W końcu nawet jeśli np. w 2013 roku kontakt z kancelarią był utrudniony, to nie znaczy przecież, że po niemal 10 latach nic w tej sprawie się nie zmieniło.

7. Dodatkowe usługi w cenie zakres usług

Wiele o kancelarii i jej podejściu do klientów mówi to, czy oferuje dodatkowe i BEZPŁATNE usługi i co dokładnie wchodzi w ten zakres.

Jeśli na przykład kancelaria oferuje, że pokryje koszty sądowe, gdy nie jesteś w stanie zrobić tego samodzielnie albo gdy zapewnia Ci pomoc finansową, jeśli proces likwidacji się przeciąga – to jasny sygnał, że myśli o czymś więcej niż tylko o zysku.

Powierzając sprawę w ręce takiej kancelarii, możesz więc czuć się bezpieczniej. Będziesz mieć też świadomość, że nie jesteś tylko kolejnym numerkiem sprawy, ale że prawnicy widzą w Tobie człowieka, któremu rzeczywiście chcą pomóc.

Dobra kancelaria prawna zaoferuje Ci więc dodatkowe wsparcie. Jak to wygląda w przypadku naszej kancelarii – dokładnie przedstawiamy w artykule opisującym cały proces dochodzenia odszkodowania po wypadku komunikacyjnym. Oprócz wsparcia finansowego jest to m.in. pomoc w otrzymaniu rehabilitacji szpitalnej (w ramach NFZ), uzyskaniu protezy (dzięki współpracy z doświadczonymi protetykami) czy wsparcie w sprawie karnej związanej ze sprawą, z którą się do nas zgłaszasz (np. sprawie karnej dotyczącej wypadku, w którym jesteś osobą poszkodowaną).

8. Sposób wynagrodzenia

Skoro już jesteśmy w temacie pieniędzy, to koniecznie zwróć uwagę na sposób wynagradzania kancelarii.

Wiele z nich działa w ten sposób, że całą uzyskaną kwotę najpierw otrzymuje na swoje konto. Oznacza to, że początkowo zyskuje dostęp do wszystkich pieniędzy – zarówno tych odpowiadających swojemu wynagrodzeniu, jak i tych, które powinny trafić do Ciebie. Musisz więc czekać, aż otrzymasz od niej należną Ci kwotę.

Istnieje jednak i inna droga, którą stosuje m.in. nasza kancelaria – na nasze konto trafia jedynie kwota odpowiadająca naszemu wynagrodzeniu. Pozostałe pieniądze (czyli te przysługujące Tobie) w ogóle nie przechodzą przez nasze ręce. Po zakończeniu sprawy przelewane są bezpośrednio na Twoje konto lub wypłacane są Ci w gotówce.

Takie rozwiązanie z pewnością pozwala Ci zaoszczędzić czas, co ma szczególne znaczenie, gdy pieniądze potrzebujesz uzyskać jak najszybciej. Daje Ci też znacznie większe poczucie bezpieczeństwa.

9. Przejrzystość umowy

Dobra kancelaria prawna powinna przedstawić Ci warunki współpracy na jasnych zasadach. Oznacza to przede wszystkim, że:

  • umowa ma być dla Ciebie przejrzysta,
  • nie powinna zawierać żadnych ukrytych opłat,
  • w razie jakichkolwiek wątpliwości pracownik kancelarii od razu powinien odpowiedzieć na Twoje pytania i wyjaśnić wszystkie kwestie, które mogą budzić Twoje zastrzeżenia.

Krótko mówiąc, zanim podpiszesz umowę, powinno być dla Ciebie jasne, czego się spodziewać, jakie są terminy i warunki wynagradzania.

Oczywiście wiele umów brzmi zawile i niezrozumiale. Wszystko ze względu na specyficzny, prawniczy język. Jeśli więc nie rozumiesz niektórych postanowień, nie oznacza to od razu, że kancelaria chce Cię oszukać. Wiele zależy jednak od tego, jak zachowa się w takiej sytuacji – czy dokładnie wytłumaczy Ci zasady współpracy i rozwieje wątpliwości. Jeśli odpowiedzi będzie udzielać niechętnie albo w taki sposób, że wciąż niewiele będziesz rozumieć, powinno to wzbudzić Twoją czujność.

Koniecznie zwróć uwagę na zapisy dotyczące kosztów – np. czy w umowie znajduje się wzmianka, że kancelaria nie obciąży Cię żadnymi kosztami prócz tych wyraźnie wskazanych. Im bardziej przejrzysta umowa i bardziej oczywiste warunki wynagradzania, tym większa szansa, że kancelaria naprawdę będzie działać w Twoim interesie i że nie zależy jej wyłącznie na zysku.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kancelarii prawnej? – podsumowanie

  1. Jeśli chcesz wybrać najlepszą kancelarię do poprowadzenia Twojej sprawy, to zwróć uwagę na 9 najważniejszych czynników. Znaczenie będzie mieć m.in. specjalizacja i doświadczenie. Czy kancelaria jest ekspertem w prowadzeniu takich spraw jak Twoja? Ilu osobom w podobnych sytuacjach pomogła? Jak długo działa na rynku? Czy ogranicza się do jednej, kilku kategorii spraw, czy może ma rozbudowaną ofertę? To wszystko ma ogromne znaczenie. W końcu ekspert od wszystkiego tak naprawdę nie jest ekspertem od niczego.
  2. Sprawdź także, kto pracuje w kancelarii. Czy na pewno są to prawnicy? Wbrew pozorom to wcale nie takie oczywiste. A przecież to prawnik zdecydowanie najlepiej zajmie się Twoją sprawą. Znaczenie ma także to, kto prowadzi kancelarię – najlepiej gdy również będzie to osoba z prawniczym wykształceniem.
  3. Jeśli kancelaria korzysta z usług zewnętrznych, to może się to wiązać z dodatkowymi kosztami. Zwykle nie masz też wpływu na to, z kim taka współpraca będzie się odbywać. Właśnie dlatego to kolejny ważny element, na który musisz zwrócić uwagę.
  4. Sprawdź też, co o kancelarii mówią inni klienci. Jeśli mają jakiekolwiek zastrzeżenia, możesz mieć pewność, że tego nie przemilczą. Wręcz przeciwnie – chętnie podzielą się swoimi złymi doświadczeniami.
  5. Wiele o podejściu do Twojej sprawy powie też sama umowa. Zwróć uwagę na to, czy jest jasna i przejrzysta (im chętniej kancelaria odpowiada na Twoje pytania i dba, by wszystko było zrozumiałe, tym większa szansa, że naprawdę zależy jej na Twoim dobru). Jeśli oferuje dodatkowe, bezpłatne usługi (np. pomoc w znalezieniu specjalisty, uzyskaniu miejsca na rehabilitacji itd.) to również dobry znak. Ważny powinien być także sposób wynagradzania – czy uzyskane dla Ciebie pieniądze od razu trafią na Twoje konto, czy może najpierw otrzyma je kancelaria i dopiero później wykona przelew do Ciebie?

Zobacz inne wpisy, które mogą Cię zainteresować

kancelaria odszkodowawcza kancelaria prawna

Baza wiedzy

Kancelaria (firma) odszkodowawcza a kancelaria prawna – te pojęcia to nie synonimy!

Kancelaria odszkodowawcza, firma odszkodowawcza, kancelaria prawna – wbrew pozorom to nie synonimy. To, czy zdecydujesz się na pomoc kancelarii (firmy) odszkodowawczej, czy może jednak kancelarii prawnej, będzie mieć ogromny wpływ na sposób obsługi Twojej sprawy, a co ważniejsze – na ostateczny rezultat całego postępowania.

jak uzyskać odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym

Baza wiedzy

10 kroków do Twojego odszkodowania – dowiedz się, jak pomagamy poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych

Zastanawiasz się, czy warto skorzystać z pomocy naszej kancelarii i w czym dokładnie możemy Ci pomóc? Z tego wpisu dowiesz się, czym dokładnie zajmujemy się w ramach dochodzenia odszkodowania po wypadku komunikacyjnym.

jak uzyskać odszkodowanie od ubezpieczyciela

Baza wiedzy

Jak uzyskać odszkodowanie od ubezpieczyciela? Wszystko, co musisz wiedzieć

Jak uzyskać odszkodowanie od ubezpieczyciela? – jako osoba poszkodowana prawdopodobnie zadajesz sobie to pytanie. W tym artykule wyjaśnimy najważniejsze pojęcia i rozwiewamy najczęstsze pojawiające się wątpliwości.

Skontaktuj się
z nami i rozpocznijmy współpracę

Skontaktuj się