Bez kategorii

Kolizja drogowa z obcokrajowcem

Prawniczka Joanna Majkowska | 22.12.2021

kolizja drogowa z obcokrajowcem

Wypadek komunikacyjny zawsze jest stresującym przeżyciem, szczególnie jeżeli okazuje się, że kolizja drogowa nastąpiła z obcokrajowcem. Nie tylko bariera językowa czy dokumenty w innym języku stwarzają problem, ale też fakt że pojazd obcokrajowca jest zazwyczaj zarejestrowany za granicą. Jak zachować się w takiej sytuacji?

Kolizja drogowa z obcokrajowcem – co robić?

Pierwszym krokiem po takiej kolizji jest wezwanie policji na miejsce wypadku, jeżeli jest to konieczne lub samodzielne spisanie oświadczenia sprawcy. Na takim oświadczeniu powinny znaleźć się podstawowe informacje z polisy: marka pojazdu, numery rejestracyjne i polisy OC (nazwa firmy ubezpieczeniowej, data obowiązywania) lub zielonej karty oraz dane i adresy kierowców.

Należy również spisać okoliczności zdarzenia, a więc kiedy i o której doszło do wypadku, gdzie, jakie były okoliczności i co zostało uszkodzone. Najważniejszą częścią oświadczenia jest informacja kto jest sprawcą, a kto poszkodowanym. Należy również pamiętać o tym, że takie oświadczenie musi zostać podpisane przez obydwie strony. Aby ułatwić komunikację z obcokrajowcem warto mieć przy sobie oświadczenie w wersji polsko-angielskiej. Wzór takiego dokumentu może znaleźć na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK).

Następnym krokiem jest zebranie dokumentacji potrzebnej do uzyskania odszkodowania. Jeżeli doznałeś obrażeń ciała uzyskaj dokumentację z leczenia: wypis ze szpitala, kartę informacyjną z SORu, wyniki badań, rachunki medyczne. W czasie likwidacji szkody można na bieżąco dosyłać dokumenty medyczne. Jeżeli w wyniku kolizji doszło tylko do uszkodzenia pojazdu należy zrobić zdjęcia pojazdu i jeżeli posiadamy to kosztorys naprawy pojazdu.

Kiedy już zbierzemy wszystkie potrzebne dokumenty nadszedł czas na zgłoszenie szkody. Pierwszym krokiem, tym który odróżnia szkodę gdzie sprawcą jest obcokrajowiec od zwykłej szkody, jest ustalenie polskiego korespondenta zakładu ubezpieczeniowego sprawcy. Oznacza to, że zagraniczna firma ma polskiego przedstawiciela (Towarzystwo Ubezpieczeniowe), które zajmuje się likwidacją ich szkód na terenie Polski.

Jest to ułatwienie dla poszkodowanych, ponieważ z ich punktu widzenia prowadzenie takiej szkody nie różni się niczym od zwykłego wypadku komunikacyjnego z innym polskim obywatelem. Informację kto jest polskim korespondentem znajdziemy na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Zazwyczaj Towarzystwami współpracującymi są polskie marki danego koncernu ubezpieczeniowego, np. towarzystwa z grupy Vienna Insurance Group w Polsce współpracują z Compensą, której właścicielem jest VIG, dla niemieckiego Allianzu przedstawicielem będzie Allianz Polska. Jeżeli zagraniczny ubezpieczyciel nie ma dedykowanego przedstawiciela w Polsce szkodę należy zgłosić do PZU lub Warty. Wtedy zobowiązania za likwidację szkody przejmuje Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, którego agentami są właśnie PZU i Warta. Istnieje również opcja, że obcokrajowiec posiada ubezpieczenie pojazdu w jednej z polskich ubezpieczalni – wtedy szkoda przebiega takim torem jak szkoda z Polakiem.

O czym pamiętać podczas zgłaszania szkody?

Przy zgłoszeniu należy załączyć wszystkie niezbędne dokumenty, a więc oświadczenie sprawcy, dokumentację medyczną, kosztorys naprawy pojazdu. W przypadku szkody gdzie sprawcą jest obcokrajowiec Towarzystwo Ubezpieczeniowe ma 90 dni na wydanie pierwszej decyzji (w odróżnieniu od 30 dni w przypadku normalnej szkody). Jeżeli nie zgadzasz się z kwotą przyznaną przez Towarzystwo masz prawo do odwołania się od ich decyzji.

Zdarzają się również sytuacje kiedy sprawca nie posiada ubezpieczenia OC. Należy się wtedy zachować tak jak w przypadku każdej innej szkody, a więc spisać oświadczenie ze sprawcą. Następnie zgłoś szkodę do dowolnego zakładu ubezpieczeń. Towarzystwo ma obowiązek przyjąć taką szkodę i przekazać ją do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Odszkodowanie z UFG otrzymasz w takim samym czasie, w jakim dostałbyś je z Towarzystwa sprawcy – a więc w ciągu 30 dni. Po wypłaceniu Ci odszkodowania Fundusz będzie domagał się od sprawcy jego zwrotu.

Zobacz inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

dochodzenie roszczeń odszkodowawczych

Baza wiedzy

Dochodzenie roszczeń odszkodowawczych w razie wypadku lub kolizji

Wypadek czy kolizja – to sytuacje, w których można uzyskać odszkodowanie od ubezpieczyciela sprawcy, ewentualnie zlikwidować szkodę z własnego AC. Czego można się domagać i jak dochodzić roszczeń odszkodowawczych?

odszkodowanie z OC sprawcy kolizji

Baza wiedzy

Odszkodowanie z OC sprawcy kolizji – kiedy Ci się należy i jak możesz zadbać o uzyskanie maksymalnej kwoty?

Nawet przy zachowaniu dużej ostrożności na drodze nie zawsze jesteś w stanie uniknąć stłuczki. Jeśli dojdzie do niej z winy drugiego kierowcy, przysługuje Ci odszkodowanie z OC sprawcy kolizji.

sprawca kolizji uciekł

Baza wiedzy

Co zrobić, gdy sprawca kolizji uciekł?

Sytuacje, gdy sprawca kolizji ucieka z miejsca zdarzenia, nie należą do rzadkości. Nie oznacza to jednak, że tracisz wtedy szansę na uzyskanie należnego Ci odszkodowania.

Skontaktuj się
z nami i rozpocznijmy współpracę

Skontaktuj się