Wypadek z uszkodzeniem samochodu

Co zrobić, gdy sprawca kolizji uciekł?

Prawniczka Joanna Szymanowska | 22.12.2021

sprawca kolizji uciekł

Dochodzi do stłuczki nie z Twojej winy, a Twój samochód zostaje uszkodzony. W takiej sytuacji wystarczy porozmawiać z drugim kierowcą, spisać oświadczenie, a następnie zgłosić się po odszkodowanie do ubezpieczyciela. Problem pojawia się jednak, jeśli sprawca kolizji uciekł. Na szczęście to wcale nie oznacza, że nie otrzymasz odszkodowania.

Sprawca kolizji uciekł – co dalej?

Kolizją nazywa się tylko te zdarzenia, w których nie ma osób rannych ani ofiar śmiertelnych. Chodzi tu więc o klasyczną stłuczkę, w której ucierpi przede wszystkim Twoje auto. Czasami uszkodzeniu mogą też ulec inne przewożone przedmioty – np. telefon komórkowy, walizka itd.

Jest to tym samym mniej poważna sytuacja niż wypadek komunikacyjny. Ty i drugi kierowca nie musicie nawet wzywać na miejsce policji. Wystarczy, że wspólnie sporządzicie oświadczenie o zdarzeniu drogowym, a potem zgłosisz się do ubezpieczyciela.

Kiedy sprawca kolizji uciekł, nie masz jednak takiej możliwości. Nie znasz numeru polisy ani nie wiesz, do jakiego zakładu ubezpieczeń się zgłosić. W takim przypadku nie obejdzie się bez zawiadomienia policji. Jest to ważne z dwóch powodów:

  • być może sprawcę uda się jeszcze złapać,
  • sporządzona notatka policyjna zastąpi wspólnie spisane oświadczenie i będzie ważnym dokumentem przy ubieganiu się o odszkodowanie.

Druga kwestia to zabezpieczenie dowodów. Zrób zdjęcia poniesionych przez Ciebie szkód i zadbaj o zebranie zeznań świadków. Rozejrzyj się też po okolicy i sprawdź, czy w pobliżu jest monitoring. Jeżeli tak, istnieje szansa, że kamery uchwyciły uciekającego sprawcę. Dzięki temu być może uda się jeszcze do niego dotrzeć.

Sprawca kolizji uciekł, ale udało się ustalić jego tożsamość

Ucieczka sprawcy z miejsca zdarzenia może prowadzić do dwóch sytuacji:

  1. ostatecznie nie uda się go znaleźć,
  2. mimo ucieczki jego tożsamość zostanie ustalona.

Zdecydowanie w lepszym położeniu znajdujesz się w tym drugim przypadku. Wtedy sprawa wygląda dokładnie tak samo jak przy standardowym ubieganiu się o odszkodowanie.

Zgłaszasz się więc do ubezpieczyciela sprawcy i naprawiasz szkody z jego OC. Na marginesie warto dodać, że sam sprawca poniesie konsekwencje wobec swojego ubezpieczyciela. Ze względu na próbę ucieczki od odpowiedzialności będzie musiał zwrócić ubezpieczycielowi kwotę wypłaconego odszkodowania. Dla Ciebie nie ma to jednak znaczenia – otrzymasz pieniądze z OC.

Może się jednak okazać, że sprawca wprawdzie został znaleziony, ale nie miał ważnej polisy. W takiej sytuacji nie możesz zgłosić się do jego ubezpieczyciela. Nie oznacza to jednak, że zostaniesz z niczym – wówczas szkody naprawi Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Zgłoszenie szkody przebiega wówczas na podobnych zasadach, z tym że możesz go dokonać za pośrednictwem dowolnego ubezpieczyciela. Termin na wypłatę odszkodowania będzie dokładnie taki sam jak w razie „tradycyjnej” likwidacji szkody.

Sprawca kolizji uciekł i jest nieznany

Znacznie gorsza z Twojego punktu widzenia będzie ucieczka sprawcy z miejsca kolizji, po której ostatecznie nie uda się ustalić jego tożsamości. Wszystko dlatego, że w tej sytuacji nie otrzymasz odszkodowania ani od ubezpieczyciela sprawcy, ani od UFG.

Obowiązują bowiem nieco inne zasady wypłacania odszkodowania przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w zależności od tego, czy chodzi o przypadek nieważnego OC, czy ucieczkę sprawcy z miejsca zdarzenia.

W tym pierwszym przypadku pieniądze od UFG otrzymasz zarówno w razie uszkodzenia samego samochodu, jak i w sytuacji, gdy poniesiesz również szkody na osobie. Gdy sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, jest jednak inaczej. Pieniądze potrzebne na naprawę samochodu należą Ci się tylko, jeśli całe zdarzenie wiązało się również ze śmiercią któregoś z uczestników albo poważnymi obrażeniami.

Mówiąc w większym skrócie – w razie ucieczki z miejsca zdarzenia UFG wypłaca odszkodowanie tylko za wypadek. Kolizja (w której nie ma rannych i ofiar śmiertelnych), się tu nie kwalifikuje.

Wtedy pozostaje Ci już tylko naprawienie szkód z AC, oczywiście jeśli posiadasz taką polisę. Może Ci się to wydać niesprawiedliwe. W końcu skorzystanie z autocasco oznacza, że koszt wykupienia kolejnego AC będzie wyższy. Dobra wiadomość jest jednak taka, że UFG pokryje różnicę odpowiadającą utraconym zniżkom.

Sprawca kolizji uciekł – podsumowanie

  1. Jeśli sprawca stłuczki uciekł, koniecznie wezwij na miejsce policję. Zabezpiecz też dowody i sprawdź, czy w okolicy znajduje się monitoring, który mógł uchwycić uciekającego kierowcę.
  2. Gdy tożsamość sprawcy uda się ustalić, po odszkodowanie zgłoś się do jego ubezpieczyciela. Jeśli okaże się, że sprawca nie miał ważnego OC, pieniądze wypłaci Ci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – szkodę możesz mu zgłosić za pomocą dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego.
  3. W znacznie gorszym położeniu znajdujesz się, gdy tożsamości sprawcy nie uda się ustalić. UFG wprawdzie wypłaca w takim wypadku pieniądze, ale tylko w razie wypadków (gdy były osoby ranne lub ofiary śmiertelne). W przypadku stłuczki pieniądze Ci się natomiast nie należą. Szkody musisz naprawić z własnego AC. UFG pokryje jednak kwotę odpowiadającą utraconym zniżkom.

Zobacz inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

dochodzenie roszczeń odszkodowawczych

Baza wiedzy

Dochodzenie roszczeń odszkodowawczych w razie wypadku lub kolizji

Wypadek czy kolizja – to sytuacje, w których można uzyskać odszkodowanie od ubezpieczyciela sprawcy, ewentualnie zlikwidować szkodę z własnego AC. Czego można się domagać i jak wygląda dochodzenie roszczeń odszkodowawczych?

sprawca ucieka z miejsca zdarzenia

Baza wiedzy

Ucieczka sprawcy z miejsca wypadku – co z odszkodowaniem?

Jako osoba poszkodowana w kolizji zwykle wiesz co robić – razem z drugim kierowcą sporządzasz oświadczenie o zdarzeniu drogowym albo wzywasz policję, a potem zgłasza się do ubezpieczyciela sprawcy i czekasz na odszkodowanie. Co jednak, gdy sprawca zamiast wziąć odpowiedzialność za swoje czyny ucieka z miejsca zdarzenia?

gdzie zgłosić szkodę z OC sprawcy

Baza wiedzy

Gdzie zgłosić szkodę z OC sprawcy?

Stłuczka na drodze może przytrafić się każdemu – nawet najbardziej ostrożnemu kierowcy. Jeśli to nie Ty odpowiadasz za całe zdarzenie, możesz zgłosić się do ubezpieczyciela sprawcy i domagać się odszkodowania. To wymaga jednak przygotowania odpowiedniego wniosku.

Skontaktuj się
z nami i rozpocznijmy współpracę

Skontaktuj się