Stłuczka na drodze może przytrafić się każdemu – nawet najbardziej ostrożnemu kierowcy. Nieraz nie jesteś w stanie nic zrobić, by zapobiec zdarzeniu z właścicielem innego auta. Takie sytuacje wiążą się nie tylko z dużym stresem, ale też z wydatkami na naprawę samochodu. Nie musisz jednak pokrywać tych kosztów z własnej kieszeni. Masz prawo żądać odszkodowania od ubezpieczyciela sprawcy. Aby tak się jednak stało, musisz zgłosić szkodę.
Gdzie zgłosić szkodę z OC sprawcy?
Wszyscy właściciele samochodów mają obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC. Oznacza to, że szkodę należy zgłaszać nie do właściciela pojazdu, a bezpośrednio do jego ubezpieczyciela. Co ważne, to na Tobie jako na poszkodowanym spoczywa obowiązek ustalenia, gdzie należy zgłosić szkodę z OC sprawcy.
Najlepszym sposobem na zabezpieczenie swoich interesów jest więc spisanie wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Znajdą się w nim nie tylko dane uczestników kolizji, ale także oświadczenie sprawcy dotyczące odpowiedzialności za zdarzenie, opis szkód i numer polisy ze wskazaniem właściwego zakładu ubezpieczeń. Dzięki temu możesz łatwiej ustalić, do jakiego ubezpieczyciela się zgłosić. Nie będziesz mieć też problemu z wykazaniem zakresu doznanych szkód czy okoliczności zdarzenia.
Informacje dotyczące polisy możesz dodatkowo sprawdzić w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wystarczy, że wpiszesz numer rejestracyjny pojazdu – w ten sposób nie tylko potwierdzisz numer polisy, ale też dowiesz się, czy sprawca kolizji na pewno posiada ważne ubezpieczenie
Gdzie zgłosić szkodę, jeśli sprawca nie ma ubezpieczenia OC?
Jeśli natomiast okaże się, że sprawca zdarzenia nie posiada ważnej polisy, nie odbiera Ci to wcale szansy na uzyskanie odszkodowania. W takim wypadku powstałą szkodę musisz jednak zgłosić nie do ubezpieczyciela sprawcy, a do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Możesz to zrobić za pośrednictwem dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego – także przy pomocy własnego ubezpieczyciela. Taka sama zasada obowiązuje, gdy sprawca uciekł z miejsca zdarzenia.
Czy szkodę można zgłosić już w momencie wypadku?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami na zgłoszenie szkody masz aż 3 lata. Wyjątkiem jest szkoda na osobie powstała w wyniku przestępstwa, dla której termin ten wydłuża się aż do lat 20. Jeśli Twoje auto jest w naprawdę złym stanie i wymaga odholowania, najlepiej gdy zgłosisz szkodę tuż po kolizji. Ubezpieczyciel zapewni Ci wtedy niezbędną pomoc drogową. Przed jej przyjazdem warto dodatkowo zrobić zdjęcia dokumentujące stopień poniesionych szkód.
Jeśli natomiast możesz kontynuować podróż samochodem, natychmiastowy kontakt z ubezpieczycielem nie jest konieczny. Pamiętaj jednak, by nie zwlekać niepotrzebnie z dokonaniem zgłoszenia. Może to skutkować wypłatą niższego odszkodowania i to z kilku powodów.
Po pierwsze, przy dalszym użytkowaniu auta trudno będzie udowodnić, że dane szkody powstały właśnie w wyniku wypadku, a nie dopiero po nim. Co więcej, korzystanie z samochodu może doprowadzić do zwiększenia się szkód. Wtedy ubezpieczyciel będzie miał solidne uzasadnienie dla obniżenia wypłaconej Ci kwoty. Z upływem kolejnych miesięcy pojawią się także większe trudności z dokładnym opisaniem całego zdarzenia, co również może wpłynąć na wysokość przyznanego Ci odszkodowania.
Jak dokonać zgłoszenia szkody z OC sprawcy?
Jeszcze kilka lat temu szkodę trzeba było zgłaszać osobiście lub telefonicznie, podczas rozmowy z konsultantem. Obecnie nie musisz jednak udawać się do placówki. Każdy z ubezpieczycieli oferuje bowiem kilka możliwości zgłoszenia szkody, które różnią się między sobą w zależności od danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Najlepiej sprawdź więc na stronie danego ubezpieczyciela, jak zgłosić szkodę z OC sprawcy.
Zwykle możesz to zrobić nie tylko osobiście czy telefonicznie, ale także mailowo. Większość ubezpieczycieli udostępnia też na swoich stronach internetowych specjalne formularze. Za ich pośrednictwem dokonasz zgłoszenia szkody online, w tym prześlesz wszystkie niezbędne dokumenty potrzebne do wypłaty odszkodowania.
Gdzie zgłosić szkodę z OC sprawcy – podsumowanie
- Szkodę spowodowaną z winy innego kierowcy zgłaszasz do jego ubezpieczyciela. Informacje dotyczące polisy możesz sprawdzić w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wystarczy, że wpiszesz nr rejestracyjny samochodu sprawcy. Dowiesz się wtedy, czy posiada ważną polisę i gdzie jest ubezpieczony.
- Przed zgłoszeniem szkody zadbaj o dowody – pamiętaj przede wszystkim o spisaniu oświadczenia o zdarzeniu drogowym i zrobieniu zdjęć z miejsca stłuczki.
- Szkodę możesz zgłosić nie tylko osobiście lub telefonicznie. Każdy ubezpieczyciel oferuje co najmniej kilka sposobów, na jakie możesz to zrobić. Zwykle wśród nich znajdzie się dokonanie zgłoszenia mailowo albo przy pomocy specjalnego formularza online.