- Komu przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy?
- Przepisy zmieniły się na korzyść poszkodowanych
- Jak uniknąć dopłaty do samochodu wynajętego z OC sprawcy?
- Szkoda częściowa a pojazd zastępczy i czas trwania naprawy
- Najem pojazdu zastępczego przy szkodzie częściowej a odpowiedzialność z tytułu AC
- Jak uzyskać zwrot kosztów za najem pojazdu zastępczego przy szkodzie częściowej?
Z tego wpisu dowiesz się:
Gdy Twoje auto zostaje uszkodzone w wypadku i trafia do warsztatu, przynajmniej przez jakiś czas nie dysponujesz samochodem. To oczywiście stanowi pewne utrudnienie w codziennym życiu. Nie musisz jednak korzystać jedynie z komunikacji miejskiej i taksówek. Pozostaje jeszcze auto zastępcze. Dobra wiadomość jest taka, że zwykle to ubezpieczyciel zapłaci za najem pojazdu zastępczego przy szkodzie częściowej.
Komu przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy?
Ubezpieczyciel odpowiada za tzw. normalne następstwa wypadku. Wypłacona przez niego kwota ma więc pokryć wszystkie koszty i straty związane z tym zdarzeniem.
Kiedy naprawa auta jest możliwa i przy tym ekonomicznie uzasadniona (a więc w przypadku OC gdy koszty napraw nie przekraczają wartości pojazdu), ubezpieczyciel orzeka szkodę częściową. Oznacza to, że powinien Ci wypłacić odszkodowanie, które pozwoli przywrócić auto do stanu sprzed wypadku.
Oczywistym jest natomiast, że sam koszt naprawy to nie jedyna szkoda majątkowa związana z tym zdarzeniem. Gdy auto znajduje się w warsztacie, a Ty wynajmujesz pojazd zastępczy, ponosisz związane z tym koszty. Nie wystąpiłyby one natomiast, gdyby nie sam wypadek. Z tego powodu może przysługiwać Ci zwrot kosztów za samochód zastępczy z OC sprawcy.
Co więcej, takie prawo będziesz mieć nie tylko przy szkodzie częściowej. Ubezpieczyciel zwróci Ci kwotę za najem pojazdu zastępczego również przy szkodzie całkowitej. Wówczas obowiązują jednak nieco inne zasady, jeśli chodzi o okres, za który otrzymasz zwrot pieniędzy. W naszej Bazie Wiedzy znajdziesz zresztą cały artykuł na ten temat. W tym tekście skupimy się natomiast na kwestii szkody częściowej.
Przepisy zmieniły się na korzyść poszkodowanych
Jeszcze kilka lat temu kwestia wynajmu pojazdu zastępczego z OC sprawcy nie była jasno regulowana przez przepisy. To oczywiście prowadziło do licznych sporów między poszkodowanymi a ubezpieczycielami. Jak możesz się spodziewać, ci drudzy interpretowali całą sytuację na swoją korzyść, próbując obciążyć Cię wydatkami związanymi z wynajmem auta.
Dużo wątpliwości pojawiało się także w odniesieniu do tego, kiedy najem pojazdu rzeczywiście jest niezbędny. O ile jeśli jesteś przedsiębiorcą i samochód umożliwia Ci wykonywanie codziennej pracy, trudno nawet próbować polemizować z koniecznością wynajmu. Co jednak, gdy używasz auta w innych celach?
Na szczęście Sąd Najwyższy rozwiał wszelkie wątpliwości. Stwierdził, że nie ma znaczenia, czy korzystasz z samochodu w związku z prowadzoną działalnością. Możliwość wynajęcia pojazdu i żądania zwrotu związanych z tym kosztów nie ogranicza się tylko do przypadków, gdy nie jesteś w stanie korzystać z komunikacji zbiorowej. Towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić Ci zwrotu tych kosztów jedynie w wyjątkowych okolicznościach.
Jak uniknąć dopłaty do samochodu wynajętego z OC sprawcy?
Odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela powinno odpowiadać rzeczywiście poniesionym szkodom. Oznacza to, że jeśli najem pojazdu zastępczego przy szkodzie całkowitym ma zostać w całości pokryty przez TU, to musisz wybrać odpowiednie auto. Ma to być samochód tej samej klasy co ten uszkodzony w wypadku.
Jeśli natomiast zdecydujesz się na lepsze auto niż to obecnie znajdujące się w serwisie, musisz liczyć się z tym, że ubezpieczyciel obciąży Cię częścią kosztów.
Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe informują zresztą na swoich stronach internetowych o maksymalnych stawkach najmu pojazdów zastępczych. Najlepiej więc jeszcze przed znalezieniem odpowiedniego auta zapoznaj się z tymi kwotami.
Szkoda częściowa a pojazd zastępczy i czas trwania naprawy
Wiesz już, że ubezpieczyciel powinien pokryć koszty wynajmu pojazdu zastępczego przez okres naprawy. Warto jednak dodać, że chodzi tu o rzeczywisty, a nie technologiczny czas jej trwania.
Oznacza to, że pod uwagę trzeba wziąć nie tyle same czynności przeprowadzane w warsztacie, ale także:
- czas potrzebny do zebrania dokumentacji i zgłoszenia szkody ubezpieczycielowi,
- okres czekania na oględziny oraz wydanie kosztorysu,
- czas, który masz na przedstawienie własnego kosztorysu i ewentualne negocjacje z ubezpieczycielem,
- oczekiwanie na naprawę, części oraz okres potrzebny do odbioru pojazdu.
Inaczej sytuacja będzie wyglądać natomiast w przypadku mniejszych uszkodzeń, kiedy pojazd można uznać za „jezdny”. W takiej sytuacji ubezpieczyciel rzeczywiście będzie musiał zwrócić koszty za najem jedynie w momencie przeprowadzenia napraw.
Najem pojazdu zastępczego przy szkodzie częściowej a odpowiedzialność z tytułu AC
Inne procedury będą obowiązywać, jeśli chodzi o wynajem pojazdu zastępczego w ramach ubezpieczenia AC. Mało które assistance w ogóle obejmuje taką usługę. Tym samym żeby w ogóle liczyć na jakikolwiek zwrot, już na etapie zawierania umowy musisz wynegocjować takie warunki z towarzystwem ubezpieczeniowym albo skorzystać z ubezpieczenia ,,premium”.
Istnieje jednak pewien wyjątek, kiedy to nawet mimo braku zapisu w umowie towarzystwo ubezpieczeniowe i tak będzie musiało Ci udostępnić pojazd zastępczy. Chodzi o sytuację, gdy ubezpieczyciel po zgłoszeniu szkody nie wyda decyzji w przeciągu 30 dni. Zdaniem Sądu Najwyższego będziesz mieć wtedy prawo do najmu pojazdu zastępczego do momentu otrzymania odszkodowania lub przeprowadzenia naprawy.
Jak uzyskać zwrot kosztów za najem pojazdu zastępczego przy szkodzie częściowej?
Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z zastępczego auta, masz właściwie kilka możliwości.
Po pierwsze, możesz zgłosić ubezpieczycielowi, że potrzebujesz takiego pojazdu. TU nieraz dysponują własną flotą aut albo współpracują z wypożyczalniami. W takiej sytuacji otrzymasz samochód zastępczy bez konieczności pokrywania kosztów na własną rękę i późniejszego ubiegania się o zwrot.
Alternatywa to wynajem we własnym zakresie i późniejsze zgłoszenie się do ubezpieczyciela, by oddał Ci związane z tym wydatki. Zwykle faktura stanowi wystarczający dowód poniesionych wydatków.
Przy ubieganiu się o zwrot kosztów wynajmu zastępczego auta nieraz pojawiają się jednak pewne problemy. Ubezpieczyciel może na przykład twierdzić, że koszt wynajmowanego auta jest za wysoki w stosunku do uszkodzonego samochodu. Czasami też wciąż spotkasz się z argumentacją, że zwrot przysługuje Ci jedynie za technologiczny, a nie rzeczywisty czas naprawy.
W takiej sytuacji nie pozostaje Ci nic innego jak złożyć odwołanie od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego. W takim piśmie możesz jeszcze raz przedstawić wszystkie argumenty. Jeśli i to nie poskutkuje, a ubezpieczyciel odrzuci Twoją reklamację, zawsze pozostaje jeszcze droga sądowa.
Osobom, które starają się o zwrot kosztów za najem pojazdu, należą się też odsetki za opóźnienie spowodowane odmową Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Jedyne wyjątki to sytuacja kiedy roszczenie uległo przedawnieniu, w sprawie został zasądzony prawomocny wyrok albo zawarto ugodę. Ubezpieczyciel może też odmówić wypłaty w sytuacji kiedy posiadasz drugi pojazd, którym możesz się poruszać.
Całym procesem ubiegania się o należne Ci pieniądze możesz zająć się samodzielnie albo skorzystać z pomocy prawnika, który Cię w tym wyręczy. W naszej kancelarii oferujemy zresztą nie tylko pomoc w dochodzeniu odszkodowania. Możesz zdecydować się także na odkup szkody. W tej sytuacji sprzedasz nam prawo do dochodzenia zapłaty od ubezpieczyciela. Oznacza to, że w ciągu kilku dni po podpisaniu umowy otrzymasz umówioną kwotę i na tym cała sprawa się dla Ciebie skończy. Jeśli więc chcesz szybko odzyskać należne Ci pieniądze i zaoszczędzić sobie czasu i nerwów, może być to rozwiązanie dla Ciebie.
Najem pojazdu zastępczego przy szkodzie częściowej – podsumowanie
- Ubezpieczyciel powinien pokryć wszystkie wszystkie koszty i straty będące normalnym następstwem wypadku. Do takich z pewnością należy natomiast koszt wynajmu pojazdu zastępczego. W końcu gdyby nie wypadek, takiej konieczności by nie było.
- Prawo żądania zwrotu kosztów wynajmu auta dotyczy nie tylko przedsiębiorców. Masz do niego prawo także, gdy korzystasz z auta w innych celach. Możliwość odzyskania kosztów najmu nie ogranicza się też jedynie do przypadków, w których nie jesteś w stanie korzystać z komunikacji zbiorowej.
- Istnieją 2 drogi, z których możesz skorzystać: samochód z floty pojazdów zastępczych samego towarzystwa ubezpieczeniowego albo najem na własną rękę i późniejsze ubieganie się o zwrot kosztów.
- Jeśli ubezpieczyciel nie chce pokryć wszystkich wydatków związanych z pojazdem zastępczym, możesz odwołać się od jego decyzji, a w dalszej kolejności – walczyć o swoje prawa w sądzie. Gdy natomiast pieniądze są Ci potrzebne od zaraz albo chcesz uniknąć stresu i zaoszczędzić czas, dobrą alternatywą może się okazać odkup szkody.