Baza wiedzy

Kiedy należy się odszkodowanie za auto zniszczone w powodzi? Jak uzyskać pełną kwotę z AC?

Prawniczka Joanna Szymanowska | 19.11.2024

odszkodowanie za auto zniszczone w powodzi

Twój samochód został zalany? Ubezpieczyciel powinien wypłacić Ci odszkodowanie za auto zniszczone w powodzi. Zrobi to, o ile masz wykupione ubezpieczenie AC i nie pogłębisz powstałych szkód. Niestety istnieje ryzyko, że nawet jeśli spełnisz te warunki, TU odmówi wypłaty odszkodowania albo zaproponuje zaniżoną kwotę. Co w takim razie możesz zrobić, by dostać odszkodowanie pełnej wysokości?

Odszkodowania za auto zniszczone przez powódź nie otrzymasz z OC. Musisz mieć autocasco

Nie ma możliwości naprawy szkód poniesionych przez powódź z Twojej polisy OC. Jedyna opcja to skorzystanie z ochrony przewidzianej przez autocasco. Pierwsze pytanie brzmi więc, czy w ogóle posiadasz to dobrowolne ubezpieczenie.

Aby sprawdzić, czy Twoje AC przewiduje wypłatę odszkodowania za zalanie auta, musisz zajrzeć do ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU). To właśnie tam znajdują się szczegółowe ustalenia dotyczące odpowiedzialności ubezpieczyciela. Dowiesz się z nich również, kiedy zakład ubezpieczeń nie odpowiada za likwidację szkody (kiedy jego odpowiedzialność zostaje wyłączona).

Nie uruchamiaj samochodu po powodzi – możesz pozbawić się w ten sposób prawa do odszkodowania!

Większość polis AC przewiduje odszkodowanie za zalanie powodziowe. Jest jednak pewien dodatkowy warunek.

Prawdopodobnie, gdy zajrzysz do swojego OWU, znajdziesz zapis, zgodnie z którym ubezpieczyciel nie odpowiada za szkody powstałe w przypadku zassania wody do wnętrza silnika. Warto mieć świadomość, że do takiej sytuacji może doprowadzić próba uruchomienia pojazdu.

Co więcej, nawet jeśli ubezpieczyciel wprost nie wymienił takiej sytuacji w OWU, to na pewno znajdziesz tam inny zapis. Wynika z niego, że ubezpieczyciel nie odpowiada za szkody spowodowane umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. A do takich działań z pewnością kwalifikuje się właśnie próba odpalenia zalanego auta.

Wprawdzie nie zawsze Twoje nieumyślne działanie będzie się równać utracie odszkodowania od ubezpieczyciela. Na pewno jednak doprowadzi co najmniej do obniżenia kwoty, która należałaby Ci się tytułem naprawy szkód poniesionych w wyniku powodzi. A to będzie oznaczać, że część kosztów pokryjesz z własnej kieszeni.

Pamiętaj też, że do zassania wody przez wlot silnika może dojść nie tylko po uruchomieniu auta, które stało w wodzie. Taka sytuacja jest możliwa również, gdy zdecydujesz się przejechać przez zbyt głęboką kałużę powstałą wskutek powodzi. Jeśli wtedy zalejesz silnik, ubezpieczyciel też będzie mieć argument, by odmówić wypłaty odszkodowania.

Co robić, jeśli Twoje auto zostało zniszczone w powodzi? O czym musisz pamiętać, gdy zgłosisz szkodę?

Jeśli Twój samochód został uszkodzony w czasie powodzi, musisz zgłosić ten fakt firmie ubezpieczeniowej. Najlepiej jak najszybciej skontaktować się z ubezpieczycielem i poinformować go o całej sytuacji.

Przy zgłoszeniu szkody potrzebny będzie Ci nr rejestracyjny pojazdu, numer polisy (umowy ubezpieczenia), dane właściciela pojazdu i szczegółowy opis zdarzenia.

Po zgłoszeniu szkody ubezpieczyciel może Ci zaproponować 2 rozwiązania: na miejsce przyśle swojego likwidatora mobilnego lub przeprowadzi uproszczoną likwidację.

Uproszczona likwidacja polega na ocenie szkody na podstawie dostarczonych przez Ciebie materiałów – zdjęć, opisów uszkodzeń itd. Nie jest dobrym rozwiązaniem. Nie masz przecież doświadczenia w wykonywaniu fotografii, które pomogą rzeczoznawcy dokonać rzetelnej analizy szkód. Co więcej, istnieje duże ryzyko, że niektóre z tych szkód pominiesz.

Dlatego domagaj się, by na miejsce przyjechał przedstawiciel ubezpieczyciela. To znacznie zwiększy szanse na prawidłowe oszacowanie szkód. Najlepiej jednak i tak dodatkowo wykonać zdjęcia oraz spis szkód na własną rękę – może się to okazać przydatne w razie ewentualnego odwołania od wydanej decyzji.

Jak już wiesz, do Twoich zadań należy także niepowiększanie szkód. A to oznacza, że prawdopodobnie musisz podjąć także pewne dodatkowe kroki. Przede wszystkim odłącz akumulator, by nie ryzykować wystąpieniem zwarcia i uszkodzeniem elektryki. Możesz również zlecić odholowanie samochodu w suche miejsce, jeśli wciąż stoi w wodzie.

Od czego zależy wysokość odszkodowania za zalany samochód?

W przypadku zalania samochodu ubezpieczyciel ma 2 możliwości – orzec szkodę częściową lub szkodę całkowitą.

Przy szkodzie częściowej wysokość odszkodowania powinna odpowiadać poniesionym przez Ciebie szkodom. Oznacza to, że ubezpieczyciel powinien ustalić, ile będzie kosztowała naprawa (wymiana części, zapłata mechanikowi według obowiązujących stawek itd.), a także ile wyniosą ewentualne dodatkowe wydatki związane z zalaniem samochodu – np. koszty wynajmu pojazdu zastępczego. Suma tych wszystkich kwot to właśnie Twoja szkoda i dokładnie tyle powinno wynieść odszkodowanie.

Zalanie auta przez powódź zwykle jednak prowadzi do orzeczenia szkody całkowitej. Po ocenie szkód ubezpieczyciel może więc dojść do wniosku, że naprawa pojazdu jest nieopłacalna. Wówczas otrzymana przez Ciebie kwota będzie niższa niż ta potrzebna do przywrócenia auta do stanu sprzed zalania.

Jak ubezpieczyciel orzeka szkodę całkowitą z AC przy zalaniu auta?

W naszej Bazie Wiedzy znajdziesz wpis, w którym dokładnie tłumaczymy, czym jest szkoda całkowita AC. W tym przypadku obowiązują bowiem inne zasady niż przy obowiązkowej polisie.

Szkodę całkowitą w ramach autocasco ubezpieczyciel orzeka, gdy koszty naprawy samochodu przekraczają określony procent wartości pojazdu. Jaki dokładnie będzie to procent – to zależy już od konkretnej polisy. Jak wygląda to w Twoim przypadku, dowiesz się ze swojej umowy zawartej z ubezpieczycielem. Najczęściej jednak wspomniany próg mieści się w granicach 60-80% wartości pojazdu.

Jeśli ubezpieczyciel stwierdzi szkodę całkowitą w przypadku Twojego auta, wypłaci Ci różnicę między wartością samochodu sprzed zalania (wartością pojazdu sprzed szkody) a wartością wraku. 

Czasami zakres ochrony może być też ukształtowany w nieco inny sposób. W przypadku niektórych AC w razie stwierdzenia szkody całkowitej możesz liczyć na odszkodowanie będące różnicą między wartością samochodu określoną na dzień zawarcia umowy AC a wartością wraku.

Pierwsza wycena ubezpieczyciela często bywa zaniżona

Od lat zajmujemy się pomocą poszkodowanym dokonującym napraw z AC. W swojej praktyce widzieliśmy już wiele przypadków zaniżania odszkodowań albo nawet całkowitej (i nieuzasadnionej!) odmowy jego wypłaty.

Nie bez powodu zresztą w naszej Bazie Wiedzy znajdziesz wiele artykułów dotyczących właśnie zaniżania odszkodowań i informacji co robić, gdy ta sytuacja spotka też Ciebie. Zaniżanie odszkodowań nie należy do rzadkości. Zdarza się, że ubezpieczyciel niesłusznie orzeka szkodę całkowitą, zawyża wartość wraku lub zaniża wartość auta sprzed szkody. Przy szkodzie częściowej zdarza się natomiast, że nie uwzględnia niektórych szkód, zaniża stawki roboczogodzin lub nie bierze pod uwagę cen oryginalnych elementów.

Do tego dochodzą jeszcze sytuacje, w których ubezpieczyciel bezzasadnie odmawia wypłaty odszkodowania. Zwykle oznacza to, że powołuje się na któryś z zapisów OWU, choć dana sytuacja nie daje mu prawa wyłączenia swojej odpowiedzialności.

Chcesz uprościć procedurę uzyskania odszkodowania za zalany pojazd? Skontaktuj się z doświadczoną kancelarią!

Ubezpieczyciel przedstawił Ci zaniżoną wycenę? W tym momencie wielu poszkodowanych decyduje się wykonać niezależny kosztorys, by wykazać, że obliczenia ubezpieczyciela są nieprawidłowe. Nie jest to jednak najlepsza strategia i często pociąga za sobą tylko niepotrzebne koszty. Sporządzenie niezależnego kosztorysu nie powinno być pierwszym krokiem.

Lepiej skontaktuj się z kancelarią, która przeanalizuje Twoje dokumenty, OWU i decyzję ubezpieczyciela oraz przedstawiony kosztorys. Jeśli dojdzie do wniosku, że istnieją powody, by odwołać się od wydanej decyzji, pomoże Ci przygotować odpowiednie pismo i będzie reprezentować Cię w kontaktach z ubezpieczycielem. A jeśli sporządzenie kosztorysu rzeczywiście okaże się konieczne – o to również zatroszczy się w toku sprawy. Ale tylko, jeśli oceni, że istnieje taka potrzeba.

W naszej kancelarii prowadziliśmy sprawy, w których ubezpieczyciel niesłusznie odmawiał wypłaty odszkodowania. Reprezentowaliśmy też osoby, u których stwierdzono szkodę całkowitą zamiast szkody częściowej. Zgłaszało się do nas także wielu klientów z zaniżonymi kosztorysami albo u których nie uwzględniono wszystkich szkód. W każdym z tych przypadków możemy pochwalić się licznymi sukcesami, bo sprawami odszkodowawczymi zajmujemy się już od 2009 roku.

Jeśli więc masz jakiekolwiek wątpliwości co do decyzji ubezpieczyciela, skontaktuj się z nami, a my sprawdzimy, jaka kwota Ci się należy i pomożemy Ci uzyskać pieniądze, do których masz prawo.

Czy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za zniszczony pojazd w wyniku powodzi? 

W przypadku powodzi odszkodowanie za uszkodzenie pojazdu będzie Ci przysługiwać, o ile masz wykupione AC. Co więcej, odszkodowanie otrzymasz tylko, jeśli polisa przewiduje odpowiedzialność ubezpieczyciela w przypadku szkody spowodowanej przez zalanie. Do Twoich obowiązków należy też zadbanie, by nie powiększać zniszczenia samochodu. Oznacza to przede wszystkim, że nie możesz próbować go uruchomić po zalaniu. W przeciwnym razie ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania. 

Od czego zależy wysokość odszkodowania za samochody zniszczone w powodzi? 

Ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie albo w oparciu o szkodę częściową, albo o szkodę całkowitą. W tym pierwszym przypadku zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi doprowadzi do wypłaty odszkodowania w kwocie pozwalającej na przywrócenie auta do stanu sprzed powodzi. Bardzo często jednak powódź skutkuje niemal całkowitym zniszczeniem samochodu. Wtedy ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie odpowiadające wartości rynkowej pojazdu sprzed szkody lub wartości samochodu w dniu zawarcia umowy pomniejszonej o wartość wraku. 

    Jesteś poszkodowany?

    Sprawdź za darmo, jaka kwota Ci się należy!

    Zobacz inne wpisy, które mogą Cię zainteresować

    szkoda całkowita AC

    Baza wiedzy

    Szkoda całkowita AC – co dalej?

    W razie uszkodzenia samochodu ubezpieczyciele często stwierdzają szkodę całkowitą AC. Tym bardziej, że jest to prostsze niż przy likwidacji szkody z OC. Jeśli jednak Twoim zdaniem taka decyzja jest niesłuszna, zawsze możesz się odwołać.

    ubezpieczyciel zaniża odszkodowanie

    Baza wiedzy

    Co zrobić, gdy ubezpieczyciel zaniża odszkodowanie?

    Bardzo często dochodzi do sytuacji, gdy kwota proponowana przez ubezpieczyciela okazuje się niewystarczająca do naprawienia szkody. Jeśli ten scenariusz dotyczy również Ciebie, masz co najmniej kilka możliwości, by uzyskać pełne należne Ci odszkodowanie.

    uproszczona likwidacja szkody

    Baza wiedzy

    Ubezpieczyciel proponuje Ci uproszczoną likwidację szkody? Istnieje co najmniej 6 powodów, by się na to nie zgadzać

    Uproszczona likwidacja szkody reklamowana jest jako świetne rozwiązanie – minimum formalności, prosty sposób zgłaszania szkód i możliwość otrzymania odszkodowania nawet w ciągu 24 godzin. W praktyce jednak zyskuje głównie ubezpieczyciel. Ty natomiast możesz naprawdę wiele stracić. W tym artykule szczegółowo wyjaśniamy dlaczego.

    Skontaktuj się
    z nami i rozpocznijmy współpracę

    Skontaktuj się