Skapitalizowana renta wyrównawcza może całkowicie zmienić Twoje życie. Dzięki niej zyskasz możliwość wdrożenia dużych zmian, takich jak przeprowadzka, prowadzenie własnego biznesu czy rozpoczęcie inwestycji. Czy zawsze jednak masz prawo skorzystać z kapitalizacji? I czy w każdym wypadku rzeczywiście Ci się to opłaca?
Co to jest renta wyrównawcza?
Renta to cyklicznie wypłacana kwota wyrównująca straty ponoszone po wypadku. Ma za zadanie wyrównać Twoją obecną sytuację do stanu sprzed zdarzenia. Oznacza to, że jeśli wskutek np. wypadku komunikacyjnego lub błędu lekarskiego stracisz możliwość pracy zarobkowej albo zwiększają się Twoje wydatki, renta powinna doprowadzić do stanu, gdy pod kątem finansowym Twoja sytuacja wciąż będzie taka sama.
Z tego powodu jest więc zupełnie odrębnym pojęciem od odszkodowania. To drugie otrzymujesz jednorazowo, w celu pokrycia wszystkich konsekwencji finansowych wypadku, takich jak koszty leczenia, naprawa uszkodzonego auta czy dojazdy na rehabilitację. Rentę otrzymujesz natomiast regularnie, z uwagi na stałe konsekwencje wypadku w Twoim życiu – niepełnosprawność, utratę zdrowia itd.
Jak uzyskać odpowiednią rentę wyrównawczą?
Choć wielu osobom ubezpieczyciel kojarzy się przede wszystkim z odszkodowaniem, to zdecydowanie nie jest to jedyne świadczenie, jakie może Ci wypłacić. Wręcz przeciwnie – możesz zgłosić mu także inne roszczenia, w tym to związane z zapłatą renty.
W pierwszej kolejności jednak zawsze udajesz się do ZUS-u i to właśnie on wypłaca Ci rentę w ramach ubezpieczenia społecznego. W wielu przypadkach przyznana w ten sposób kwota jest jednak zdecydowanie nieadekwatna do Twojej wcześniejszej sytuacji materialnej. Wtedy też możesz wystąpić do ubezpieczyciela sprawcy i domagać się, by ten wypłacił rentę uzupełniającą.
Zgłaszasz się po nią w dokładnie ten sam sposób jak po odszkodowanie czy zadośćuczynienie, a więc wypełniając wniosek w jeden ze sposobów wskazanych przez ubezpieczyciela. W tym przypadku Twoim zadaniem będzie wykazanie, że:
- taka renta Ci przysługuje,
- powinna mieć określoną wysokość.
Renta wyrównawcza a adekwatny związek przyczynowy
O pierwszą kwestię zadbasz przede wszystkim, dostarczając orzeczenie o niezdolności do wykonywania pracy, orzeczenie o niepełnosprawności, dokumentację medyczną czy decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o przyznaniu Ci renty.
Musisz też wykazać tzw. adekwatny związek przyczynowy. Twoim zadaniem będzie więc udowodnienie, że między danym zdarzeniem (np. wypadkiem czy błędem lekarza) istnieje powiązanie – że to właśnie w wyniku tej sytuacji zwiększyły się Twoje potrzeby albo zmniejszyły możliwości zarobkowe.
Pozostaje jeszcze wykazanie wysokości utraconych zarobków. Tutaj przyda się udokumentowanie Twoich dotychczasowych dochodów – na przykład umowa o pracę albo faktury przedstawiające średnie zarobki z Twojej działalności.
Jak wyliczana jest renta wyrównawcza?
Wysokość renty wyrównawczej może być całkowicie różna w poszczególnych przypadkach. Z prostego powodu – zawsze powinna doprowadzić Twoją sytuację finansową do stanu sprzed wypadku.
Oznacza to, że zupełnie inna wysokość renty należy się osobie, która przed całym zdarzeniem zarabiała minimalną krajową i teraz nie może wykonywać swojej pracy, a całkowicie odmiennie dla kogoś, kto do tej pory osiągał przychód wysokości 10 tysięcy miesięcznie.
Znaczenie będzie mieć także to, czy wypadek doprowadził do całkowitej, czy też częściowej utraty zdolności do pracy. W tym pierwszym przypadku możesz się spodziewać, że przyznana Ci renta będzie wyższa.
Kolejna kwestia to wysokość kwoty, jaką przyznał Ci sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Renta od ubezpieczyciela ma przecież pokryć różnicę między Twoją sytuacją sprzed wypadku a rentą otrzymywaną z ZUS-u.
Kapitalizacja renty – przesłanki
Jeśli ubezpieczyciel uzna Twoje prawo do renty, to od tej pory na Twoje konto co miesiąc będzie trafiać określona kwota. W przeciwieństwie do odszkodowania i zadośćuczynienia renta jest bowiem świadczeniem okresowym. Zamiast więc dostać raz jedną, dużą sumę, regularnie otrzymujesz mniejsze wypłaty.
Takie świadczenie z pewnością jest ogromnym wsparciem, ale nie pozwoli Ci dokonać dużych zmian w życiu. Jeśli na przykład chcesz się usamodzielnić po wypadku, zmienić pracę na inną, którą wciąż możesz wykonywać (a tym samym wyszkolić się w odpowiednim kierunku) albo rozpocząć działalność gospodarczą – potrzebujesz znacznie większej ilości gotówki.
Oczywiście zawsze możesz uzbroić się w cierpliwość i sumiennie odkładać daną kwotę miesiąc po miesiącu, aż uzbierasz określoną sumę. Często potrwa to jednak długie lata, na co niekoniecznie chcesz się godzić. Właśnie dlatego przepisy wprowadzają alternatywę, jaką jest kapitalizacja renty z OC. W tej sytuacji rezygnujesz z okresowego otrzymywania renty na rzecz jednorazowej wypłaty dużej sumy.
O kapitalizację renty możesz wystąpić, gdy masz ku temu uzasadnione powody, a więc na przykład gdy planujesz:
- zdobyć nowe wykształcenie,
- usamodzielnić się,
- podjąć kosztowne leczenie lub rehabilitację,
- zainwestować skapitalizowaną rentę,
- otworzyć własny biznes.
Czy kapitalizacja renty jest korzystna?
Wiesz już, kiedy kapitalizacja renty wyrównawczej jest możliwa. Czy to jednak na pewno bardziej opłacalne rozwiązanie niż comiesięczne otrzymywanie całej kwoty?
Tutaj wiele zależy od Twojej konkretnej sytuacji. Z jednej strony dzięki kapitalizacji zyskujesz dużą sumę pieniędzy praktycznie natychmiastowo. Nie musisz więc czekać długich miesięcy, a tym bardziej lat, nim zgromadzisz kwotę, która jest w stanie całkowicie odmienić Twoje życie.
Z drugiej strony nie każda kapitalizacja renty okaże się naprawdę korzystna. Szczególną ostrożnością musisz się wykazać, gdy to nie Ty wychodzisz z pomysłem kapitalizacji renty, ale to ubezpieczyciel oferuje Ci taką możliwość w ramach ugody. Skapitalizowana renta zawsze wydaje się dużą kwotą, ale często w propozycji ubezpieczyciela może być znacznie niższa niż suma wszystkich okresowych wypłat. Musisz więc dokładnie przeliczyć, czy to rozwiązanie się opłaca. Najlepiej gdy w tym celu skorzystasz z pomocy prawnika.
Pamiętaj też, że decydując się na kapitalizację tracisz prawo do otrzymywania regularnego wsparcia finansowego w przyszłości. Jeśli więc nierozważnie zagospodarujesz pieniądze uzyskane w ramach kapitalizacji, możesz mieć później problemy finansowe.
Nie zmienia to faktu, że kapitalizacja renty wyrównawczej w wielu wypadkach naprawdę się opłaca i może być najlepszą możliwą decyzją.
Jak skapitalizować rentę?
Istnieją dwie drogi do skapitalizowania renty – wspomniana już ugoda z ubezpieczycielem albo kapitalizacja przed sądem.
Kapitalizacja renty wyrównawczej w formie ugody
Jeśli to ubezpieczyciel sam proponuje Ci ugodę, dokładnie zastanów się, czy oferowana przez niego kwota na pewno jest odpowiednia. Weź pod uwagę przede wszystkim spodziewaną inflację i czas, przez jaki renta byłaby Ci wypłacana okresowo. Na tej podstawie sprawdzisz, czy rzeczywiście warto przyjąć ofertę ubezpieczyciela.
Jeśli nie umiesz ocenić tego samodzielnie, skorzystaj z pomocy prawnika. Jest to o tyle ważne, że skutków zawartej ugody nie da się cofnąć. Zrzekniesz się więc w ten sposób prawa do dochodzenia jakichkolwiek pieniędzy w przyszłości.
Pamiętaj też, że zawsze możesz zaproponować inną, bardziej korzystną dla siebie kwotę ugody i rozpocząć negocjacje z ubezpieczycielem. Istnieje szansa, że uda Ci się zawrzeć umowę na bardziej korzystnych warunkach.
Kapitalizacja renty wyrównawczej przed sądem
Drugie rozwiązanie to powództwo o kapitalizacje renty przed sądem. W takiej sytuacji musisz mieć ku temu ważny, uzasadniony powód, a także wskazać na wysokość odpowiedniej według Ciebie kwoty. Jeśli sąd po przeprowadzeniu rozprawy uzna, że Twoje stanowisko jest odpowiednie, zgodzi się na kapitalizację.
Jak widzisz, żeby dokonać korzystnej kapitalizacji renty i mieć pewność, że to rozwiązanie w ogóle Ci się opłaca, potrzebujesz specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Jeśli więc masz w tej sprawie jakiekolwiek wątpliwości, pamiętaj o skorzystaniu z pomocy prawnika. Od podjętej przez Ciebie decyzji i dokonanych ustaleń zależy przecież Twoja finansowa przyszłość. Stawka jest więc naprawdę wysoka.
Skapitalizowana renta wyrównawcza – podsumowanie
- Renta wyrównawcza to regularnie wypłacana kwota, która ma wyrównać Twoją sytuację finansową do stanu sprzed wypadku. Otrzymasz ją więc przede wszystkim z uwagi na utratę możliwości zarobkowych albo zwiększenie się Twoich potrzeb.
- Aby dostać rentę od ubezpieczyciela sprawcy, musisz udowodnić, że w ogóle Ci się należy (a więc, że Twoje potrzeby rzeczywiście wzrosły albo że nie masz możliwości wykonywania dotychczasowej pracy), a także wykazać jej wysokość.
- Zamiast otrzymywać cykliczne wypłaty, możesz zdecydować się też na kapitalizację renty. W tym przypadku otrzymasz jednorazowo dużą kwotę, dzięki której będziesz w stanie np. się usamodzielnić, przebranżowić albo założyć własny biznes.
- Nie zawsze jednak skapitalizowana renta wyrównawcza sprawdzi się lepiej niż regularnie wypłacana kwota. Wiele zależy od tego, na co chcesz przeznaczyć pieniądze. Jeśli to ubezpieczyciel wychodzi z propozycją kapitalizacji, koniecznie sprawdź, czy jego oferta na pewno jest korzystna. Najlepiej zresztą, gdy przed podjęciem takiej decyzji skonsultujesz się z prawnikiem.