Baza wiedzy

Jak wybrać kancelarię prawną od spraw powodziowych dzięki zasadzie 8 pytań?

Prawniczka Joanna Szymanowska | 02.10.2024

Jak wybrać kancelarię prawną od spraw powodziowych dzięki zasadzie 8 pytań

Szkody spowodowane przez powódź zwykle są naprawdę pokaźne. Na szczęście jeśli masz wykupione odpowiednie ubezpieczenie, nie musisz samodzielnie pokrywać kosztów napraw. Uzyskanie pełnej kwoty na własną rękę może jednak stanowić duże wyzwanie. Z tego powodu wiele osób decyduje się skorzystać z profesjonalnej pomocy. I tu pojawia się problem – jak wybrać kancelarię prawną od spraw powodziowych? Dzięki zadaniu 8 pytań możesz znacznie ułatwić sobie to zadanie. 

Dochodzenie roszczeń po powodzi z pomocą doświadczonej kancelarii prawnej – na co zwrócić uwagę przy wyborze prawnika?

Niezależnie od tego, w jakim mieście mieszkasz, prawdopodobnie liczba kancelarii oferujących doradztwo prawne po powodzi i pomoc w uzyskaniu odszkodowań jest wręcz przytłaczająca.

Jednocześnie im bardziej doświadczony prawnik poprowadzi Twoją sprawę, tym większa szansa, że zakończy się ona po Twojej myśli. Można więc powiedzieć, że wiedza o tym, jak wybrać doświadczoną kancelarię prawną od spraw powodziowych, jest wręcz na wagę złota. I to niezależnie od tego, czy zniszczeniu uległ Twój prywatny majątek, czy też chcesz otrzymać odszkodowanie w ramach ubezpieczenia firmy od powodzi.

Jeśli Ty też stoisz obecnie przed takim wyborem, a liczba ofert Cię przytłacza, mamy dobrą wiadomość. Jesteś w stanie znacznie zawęzić ten wybór. Wystarczy, że zadasz 8 pytań.

  1. Jaka jest specjalizacja kancelarii oferującej pomoc prawną dla powodzian?
  2. Czy kancelaria ma duże doświadczenie w uzyskiwaniu odszkodowań od ubezpieczycieli?
  3. Jaka jest struktura kancelarii prawnej?
  4. Czy kancelaria korzysta z pomocy specjalistów przy uzyskiwaniu odszkodowań po powodzi?
  5. Czy inni klienci polecają współpracę z tą kancelarią?
  6. W jaki sposób kancelaria rozlicza się z prowadzenie sprawy?
  7. Czy umowa jest przejrzysta?
  8. Jakie są Twoje ogólne odczucia dotyczące współpracy?

1. Jaka jest specjalizacja kancelarii oferującej pomoc prawną dla powodzian?

Ogromna liczba osób poszkodowanych w wyniku powodzi oznacza też dużą liczbę potencjalnych klientów. Z tego powodu niektóre kancelarie dopiero po zdarzeniach z września 2024 włączyły do swoich usług pomoc osobom poszkodowanym w wyniku powodzi. Tutaj sprawdziła się więc klasyczna zasada: jest popyt, jest i podaż.

Łatwo więc dojść do wniosku, że nie każda kancelaria oferująca obecnie reprezentację prawną przy odszkodowaniu powodziowym ma w tym zakresie duże doświadczenie. Być może sądzisz, że osoba po studiach prawniczych, a tym bardziej po aplikacji zawodowej zna się na każdej dziedzinie prawa. Jako prawnicy możemy Cię jednak zapewnić: to tylko mit. Nikt nie umie zacytować z pamięci dowolnej ustawy. Prawo jest zbyt rozległą dziedziną, by okazało się to możliwe. To trochę tak, jakby wymagać od kogoś, kto ukończył studia medyczne, by zdiagnozował każdą możliwą chorobę.

Co więcej, znajomość przepisów nie wystarczy. To tylko niewielki procent umiejętności i wiedzy, które składają się na jak skuteczną obsługę prawną w konkretnej dziedzinie. Specjalizacja ma więc duże znaczenie i przekłada się na skuteczność działań. W pierwszej kolejności ogranicz wybór do tych kancelarii, które oferują pomoc w sprawach odszkodowawczych i wyraźnie podkreślają to na swojej stronie.

Zwróć też uwagę na to, ile takich „specjalizacji” kancelaria uwzględnia. Jeśli na stronie wspomina o pomocy poszkodowanym, ale obok tego oferuje jeszcze kilkanaście innych usług, to można mieć wątpliwości, czy tak naprawdę specjalizuje się w czymkolwiek. Tutaj jednak ważna uwaga: dokładnie sprawdź nazwy tych usług. Przykładowo, nasze menu jest rozbudowane. Jeśli jednak się z nim zapoznasz, łatwo zauważysz, że mamy tylko jedną specjalizację i są nią odszkodowania. W ramach menu wyszczególniliśmy konkretne przypadki mieszczące się w tym zakresie.

2. Czy kancelaria ma duże doświadczenie w uzyskiwaniu odszkodowań od ubezpieczycieli?

Ten punkt związany jest ściśle z poprzednim. Teoretycznie każda kancelaria może dopisać do listy swoich specjalizacji „pomoc poszkodowanym” lub jeszcze lepiej „pomoc poszkodowanym w wyniku powodzi”. To jednak wciąż nie oznacza, że każda z nich ma takie samo doświadczenie. A to właśnie doświadczenie pozostaje ściśle związane z byciem ekspertem w konkretnej dziedzinie.

Wyobraź sobie na przykład, że masz do wyboru 2 adwokatów. Każdy z nich udziela porad prawnych, reprezentuje swoich klientów i świadczy usługi prawne od 10 lat. Każdy z nich obsłużył też w tym czasie 5.000 klientów.

Różnica polega na tym, że pierwszy adwokat skupił się wyłącznie na sprawach odszkodowawczych i sporach z ubezpieczycielami, drugi miał bardzo szeroką ofertę – od spraw karnych, przez rodzinne i administracyjne. Kiedy do jego kancelarii zgłosił się ktoś chcący uzyskać odszkodowanie z polisy ubezpieczeniowej po powodzi, pożarze czy wypadku, adwokat zgadzał się mu pomóc.

Łatwo dojść do wniosku, że poziom doświadczenia w pomocy poszkodowanym po powodzi jest zupełnie inne w przypadku każdego z tych adwokatów. Nie oznacza to wprawdzie, że drugi adwokat przegrał większość spraw i nie był w stanie pomagać swoim klientom. Na pewno jednak miał mniej doświadczenia. A im większa jest praktyka, tym większa znajomość szczegółów. I tym mniejsze ryzyko, że jakiś element umknie uwadze takiego prawnika.

Możemy to powiedzieć z własnego doświadczenia. Pomocą poszkodowanym zajmujemy się już od 2009 roku. Ta specjalizacja sprawia, że:

  • znamy techniki stosowane przez ubezpieczycieli w celu obniżenia odszkodowań;
  • orientujemy się w sposobie działania poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych;
  • pozostajemy na bieżąco z przełomowymi orzeczeniami dotyczącymi spraw odszkodowawczych;
  • mamy wyrobioną intuicję procesową – wiemy, jakie rezultaty konkretnych działań są najbardziej prawdopodobne;
  • mamy wyrobioną renomę w branży. Towarzystwa ubezpieczeniowe znają naszą kancelarię. A przez to zdarza się, że widząc nasze logo na piśmie procesowym, od razu uznają żądania poszkodowanych, proponują ugodę lub podejmują inne kroki, żeby uniknąć sprawy sądowej.

Doświadczenie jest więc bardzo ważne i jak widzisz – sama nawet doskonała znajomość przepisów to zdecydowanie nie wszystko. Jeśli więc chcesz mieć pewność, że wybierasz prawnika od odszkodowań po powodzi, który naprawdę ma doświadczenie w tej dziedzinie, sprawdź: 

  1. Ile lat taka kancelaria działa na rynku – siłą rzeczy im dłuższa praktyka, tym zwykle też większa liczba przeprowadzonych spraw i większe doświadczenie;
  2. Ilu poszkodowanych realnie uzyskało pomoc kancelarii – takie informacje albo znajdziesz na stronie internetowej, albo możesz o nie poprosić na przykład w mailu lub podczas rozmowy telefonicznej;
  3. Ile średnio pieniędzy kancelaria prawna odzyskuje dla swoich klientów, jakimi sukcesami może się pochwalić – liczba przeprowadzonych spraw to jeszcze nie wszystko. Pozostaje pytanie, jak to przekłada się na skuteczność.

3. Jaka jest struktura kancelarii prawnej?

Czy wiesz, że nazwa „kancelaria” nie jest zastrzeżona tylko dla prawników, adwokatów i radców prawnych?

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, a niektóre firmy umiejętnie to wykorzystują. W „kancelarii odszkodowawczej” nie muszą nawet pracować osoby po ukończonych studiach prawniczych, nie wspominając już o adwokatach i radcach prawnych. 

Co to oznacza w praktyce?

  • nawet jeśli taka „kancelaria” rzeczywiście specjalizuje się tylko w uzyskiwaniu odszkodowań i ma w tym zakresie duże doświadczenie, to niekoniecznie będzie równie skuteczna co prawnicy;
  • firma odszkodowawcza nie ma obowiązku postępować zgodnie z regułami, które obowiązują adwokatów i radców prawnych;
  • osoby tam zatrudnione często pracują schematycznie – ponieważ niektóre z nich nawet nie mają wykształcenia prawniczego, uczą się na zasadzie wzorów, jak przygotowywać wnioski, odwołania od decyzji ubezpieczyciela itd. Tym samym wiele kwestii umyka ich uwadze. Nie wspominając już o tym, że często nie są w stanie zająć się nieco bardziej złożonymi przypadkami.

Jedną z najważniejszych różnic między wyspecjalizowanymi kancelariami prawnymi a firmami odszkodowawczymi jest jednak podejście do biznesu. Oczywiście nie możemy z góry założyć, że każda firma odszkodowawcza nie przejmuje się losem swoich klientów. Trudno też uznać, że prawnicy w ogóle nie myślą o wynagrodzeniu za swoją pracę.

Mimo wszystko w przypadku niektórych firm odszkodowawczych możesz odnieść wrażenie, że liczy się dla nich głównie ilość, a nie jakość. Niektóre idą nawet o krok dalej i wybierają podejście taśmowe. W takim przypadku Twoja sprawa jest przekazywana z rąk do rąk na poszczególnych etapach. A to oczywiście wpływa na możliwość zauważenia istotnych szczegółów i konsekwencję działań.

Firmy odszkodowawcze często też prowadzone są przez osoby niemające nawet wykształcenia prawniczego. To może z kolei przekładać się na podejście do obsługi klientów. Nieraz będzie ono czysto biznesowe. Co niekoniecznie pozostanie zgodne z tym, czego Ty oczekujesz od kancelarii. A nawet jeśli taka osoba stawia na pierwszym miejscu dobro klientów, to bez znajomości przepisów, orzeczeń i praktyki zawodowej może nie być w stanie podejmować słusznych decyzji.

Zwróć więc uwagę, komu dokładnie powierzasz swoją sprawę – czy w szeregach kancelarii znajdują się prawnicy. Jeśli na jej czele stoi osoba bez odpowiedniego wykształcenia, raczej nie będzie chwalić się tym faktem na stronie. Takie informacje łatwo jednak zweryfikować w dostępnych rejestrach. Zajrzyj do wyszukiwarki KRS. Zwróć uwagę na to, kto stoi na czele zarządu takiej spółki.

To zresztą nie jedyne istotne różnice jeśli chodzi o sposób obsługi sprawy przez kancelarię odszkodowawczą a kancelarię prawną. Więcej na ten temat przeczytasz w osobnym wpisie, który w całości poświęciliśmy temu tematowi.

4. Czy kancelaria korzysta z pomocy specjalistów przy uzyskiwaniu odszkodowań po powodzi?

Jak wiesz z poprzednich akapitów, sama znajomość przepisów to za mało, a prawnik nie może być ekspertem we wszystkim. Czasami, żeby osiągnąć jeszcze lepsze efekty, potrzebuje dodatkowego wsparcia.

W przypadku szkód na nieruchomościach takie wsparcie jest szczególnie istotne. Rolą kancelarii będzie m.in. ustalenie, co obejmuje odszkodowanie za zniszczenia powodziowe i jakich kwot możesz się domagać. Prawnik wskaże Ci też, jakie dokumenty są potrzebne do odszkodowania po powodzi. Nie jest jednak inżynierem budownictwa.

Na własną rękę nie oceni więc precyzyjnie kosztów, materiałów, z których zbudowane były poszczególne elementy. A przynajmniej nie zrobi tego w takim samym stopniu jak ekspert w tej dziedzinie. Właśnie dlatego korzystanie z pomocy innych specjalistów jest w tym przypadku dużym atutem.

Jako kancelaria pomagająca uzyskiwać odszkodowania dla właścicieli nieruchomości już od wielu lat, mamy swoich zaufanych rzeczoznawców i inżynierów budownictwa. Z ich pomocą sprawdzamy np. czy kosztorys ubezpieczyciela nie jest zaniżony, czy uwzględniono w nim wszystkie szkody i czy na pewno prawidłowo ustalono materiały potrzebne do odbudowy domu po powodzi. Pomoc specjalistów jest więc bardzo ważna. Koniecznie sprawdź, czy dana kancelaria prawna oferująca pomoc ofiarom powodzi na pewno z niej korzysta.

5. Czy inni klienci polecają współpracę z tą kancelarią?

Lepiej uczyć się na błędach innych niż na własnych. Szczególnie jeśli chodzi o tak ważną kwestię, jak wybór kancelarii prawnej, która pomoże Ci uzyskać odszkodowanie po powodzi. Najlepiej więc sprawdź opinie poprzednich klientów.

Oczywiście nie mamy tu na myśli opinii na stronie internetowej. Bądźmy szczerzy – każda kancelaria na pewno umieści tam te pozytywne. Zupełnie inaczej wygląda to natomiast w takich miejscach, w których każdy klient ma możliwość wyrażenia swojego zdania na temat obsługi prawnej. Najbardziej wiarygodnym miejscem są obecnie opinie w wizytówce Google. Po pierwsze z tego powodu, że łatwo się je dodaje, więc wiele osób chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami. A im więcej jest takich osób, tym średnia ocen pozostaje bardziej wiarygodna.

Po drugie, kancelaria nie ma możliwości łatwego usuwania negatywnych opinii. Ludzie są też bardziej skłonni dzielić się złymi doświadczeniami niż chwalić za dobrą obsługę. Jeśli więc obsługa prawna kancelarii pod jakimś kątem była niezadowalająca, prawdopodobnie dowiesz się tego z Google.

6. W jaki sposób kancelaria rozlicza się z prowadzenie sprawy?

Po odpowiedzi na pierwsze 5 pytań Twój wybór kancelarii prawnych do spraw powodziowych został zawężony do tych, które specjalizują się w pomocy poszkodowanym, mają w tym zakresie doświadczenie, korzystają z pomocy specjalistów, a w dodatku są polecani przez klientów. Konkretna ważna kwestia, która będzie łączyć się także z pytaniem 7., to sposób rozliczenia.

Możliwości jest kilka. Najczęściej kancelaria rozlicza się na zasadzie stawki godzinowej, kwoty za poprowadzenie całej sprawy lub w ramach prowizji od otrzymanej kwoty. Tutaj wiele zależy od Twojej sytuacji finansowej i Twoich preferencji. Koniecznie zwróć jednak uwagę na to, czy warunki wynagrodzenia są przejrzyste.

Dowiedz się też, jakie usługi są wliczone w cenę i co kancelaria zrobi bezpłatnie. Oczywiście za każdą pracę specjalista ma prawo oczekiwać wynagrodzenia. Nie inaczej jest w przypadku pomocy poszkodowanym w wyniku powodzi. Jeśli jednak kancelaria nie liczy sobie dodatkowo wynagrodzenia za wstępną analizę sprawy albo np. oferuje, że pokryje część kosztów sądowych, gdy nie będziesz w stanie samodzielnie zapłacić potrzebnej kwoty, może to Ci dać większą pewność, że rzeczywiście chce pomagać poszkodowanym, widzi w nich konkretnych ludzi i konkretne historie, a nie tylko kolejny numer sprawy.

7. Czy umowa z kancelarią prawną jest przejrzysta?

Jak wygląda satysfakcjonujące wsparcie prawne w sprawach szkód powodziowych? Naszym zdaniem liczy się znacznie więcej niż tylko doświadczenie, skuteczność i pozytywne opinie. Ważne jest także, jak czujesz się, powierzając swoją sprawę konkretnym prawnikom. Jeśli nie ma między wami zaufania, to nie będziesz czuć pełnego zadowolenia ze współpracy. I to prawdopodobnie nawet, gdy z pomocą takiej kancelarii uzyskasz pełne odszkodowanie za powódź.

Jednym z ważnych elementów takiego zaufania na pewno jest umowa. Jeśli jej warunki są dla Ciebie zrozumiałe, kancelaria chętnie odpowiada na Twoje pytania i rozwiewa Twoje wątpliwości, to z większą pewnością powierzysz jej swoją sprawę. Inaczej wygląda to natomiast, gdy umowa jest zawiła, napisana skomplikowanym językiem, a prawnicy nie udzielają Ci odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania. Współpraca rozpoczęta w taki sposób nie wróży niczego dobrego. Możesz mieć poczucie – nawet jeśli niezgodne z rzeczywistością – że ktoś próbuje Cię oszukać i wzbogacić się Twoim kosztem.

8. Jakie są Twoje ogólne odczucia dotyczące potencjalnej współpracy?

Ostatnie pytanie też wiąże się z zaufaniem. Po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie poprzednie, prawdopodobnie wciąż masz do wyboru co najmniej kilka kancelarii. Dobra wiadomość jest taka, że każda z nich prawdopodobnie zapewni Ci dobrą obsługę prawną. Trzeba jednak zdecydować, na czyją pomoc ostatecznie się zdecydujesz.

To już kwestia bardzo subiektywna. To, jak rozmawia Ci się z kancelarią, czy sposób kontaktowania się w sprawie Ci odpowiada, czy wszystko jest dla Ciebie zrozumiałe i jakie są Twoje ogólne wrażenia – to także ma znaczenie. Nie powinno być najważniejsze i z tego powodu ten punkt umieszczamy na samym końcu. Z drugiej strony znalazł się tu jednak nie bez powodu.

Zadowolenie ze współpracy ma duże znaczenie. Szczególnie w sprawach kosztujących tak wiele nerwów. Chodzi nie tylko o to, by powierzyć uzyskanie odszkodowania ekspertom, ale także o przekonanie, że wybór padł na właściwe osoby.

Dużo informacji znajdziesz zresztą już na samej stronie internetowej. Przeczytaj zakładkę „o kancelarii” i sprawdź, jakie jest Twoje ogólne wrażenie. Zajrzyj na blog i zobacz, czy odpowiada Ci sposób komunikacji. Skontaktuj się z wybranymi kancelariami i sprawdź, jakie są Twoje wrażenia. I co równie ważne – pytaj, jeśli cokolwiek jest niejasne albo budzi Twoje wątpliwości.

Jak wybrać kancelarię prawną od spraw powodziowych? – podsumowanie

  1. Po powodzi z września 2024 roku wiele kancelarii włączyło do swojej oferty pomoc poszkodowanym. Dzięki wzięciu pod uwagę kilku czynników jesteś jednak w stanie wybrać odpowiedniego specjalistę do poprowadzenia Twojej sprawy.
  2. Nie da się być ekspertem w każdej dziedzinie. Zwróć więc uwagę na to, jak wiele spraw oprócz pomocy poszkodowanym w wyniku powodzi prowadzi dana kancelaria. Jeśli zakres jej działań jest wąski – np. obejmuje jedynie uzyskiwanie odszkodowań – to rzeczywiście możesz założyć, że świetnie zna się na tej dziedzinie prawa.
  3. Teoretycznie do menu z oferowanymi usługami można dopisać wszystko. Dane mówią jednak same za siebie. Zwróć więc uwagę, od jak dawna kancelaria pomaga poszkodowanym i ile tego rodzaju spraw do tej pory przeprowadziła.
  4. Znaczenie ma również sama struktura. Na rynku obok wyspecjalizowanych kancelarii prawnych działają również tzw. firmy odszkodowawcze, w których często pracują osoby bez wykształcenia prawniczego i które mogą być zarządzane przez osoby niemające nic wspólnego z prawem. Jak możesz się spodziewać, struktura danej kancelarii zwykle idzie więc w parze z poziomem obsługi Twojej sprawy.
  5. Zwróć też uwagę, co o kancelarii mówią poprzedni klienci i jaka jest jej ocena w wizytówce Google. Do ważnych kwestii należy też umowa – warunki współpracy i sposób wynagradzania. Nie można też zapomnieć o Twoich odczuciach dotyczących potencjalnej współpracy: czy odpowiada Ci sposób komunikacji i czy dana kancelaria budzi Twoje zaufanie.

    Jesteś poszkodowany?

    Sprawdź za darmo, jaka kwota Ci się należy!

    Zobacz inne wpisy, które mogą Cię zainteresować:

    jak uzyskać pełne odszkodowanie za powódź

    Baza wiedzy

    7 rzeczy, które musisz zrobić, żeby uzyskać odszkodowanie za powódź od swojego ubezpieczyciela

    Kwota odszkodowania wypłacona przez ubezpieczyciela teoretycznie powinna umożliwić naprawienie wszystkich szkód powstałych w wyniku powodzi. W praktyce jednak bywa z tym różnie. Na każdym etapie możesz popełnić błąd, który sprawi, że wysokość wypłaconego odszkodowania nie będzie zgodna z Twoimi oczekiwaniami. Jak w takim razie uzyskać pełne odszkodowanie za powódź? Naszym zdaniem znaczenie ma 7 kroków.

    ubezpieczenie firmy od powodzi

    Baza wiedzy

    Ubezpieczenie firmy od powodzi – jak możesz uzyskać pełne odszkodowanie za powódź z doświadczoną kancelarią prawną?

    Powódź może nie tylko zniszczyć Twój prywatny majątek, ale także Twój biznes. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą w rejonie zagrożonym powodzią, to prawdopodobnie masz wykupione odpowiednie ubezpieczenie firmy od powodzi. To jednak nie gwarantuje, że otrzymasz kwotę, która pozwoli Ci naprawić wszystkie szkody. O czym jeszcze musisz pamiętać i dlaczego pomoc kancelarii prawnej może okazać się taka ważna?

    zapomoga od państwa odszkodowanie po powodzi

    Baza wiedzy

    Czy zapomoga od państwa obniża odszkodowanie po powodzi?

    Twój ubezpieczyciel uznał, że zapomoga od państwa ma wpływ na odszkodowanie po powodzi? To scenariusz, którego obawia się wielu poszkodowanych. A jak to wygląda w praktyce? Czy ubezpieczyciel może obniżyć Twoje odszkodowanie, jeśli skorzystasz jednocześnie z zasiłku? Na szczęście na przestrzeni lat zapadło wiele wyroków w tym temacie, a Sąd Najwyższy wydał nawet uchwałę. Sprawa jest więc jasna.

    Skontaktuj się
    z nami i rozpocznijmy współpracę

    Skontaktuj się