Baza wiedzy

Szkoda parkingowa – jak się zachować i co musisz zrobić, by dostać pełne odszkodowanie?

Prawniczka Joanna Szymanowska | 05.12.2022

szkoda parkingowa

Do uszkodzenia Twojego auta może dojść nie tylko na drodze. Czasami wystarczy, że zostawisz samochód na parkingu, a inna osoba porysuje karoserię, zbije reflektor czy wgniecie blachę. Taka szkoda parkingowa zwykle nie jest poważna. Nie zmienia to jednak faktu, że to osoba odpowiedzialna za całe zdarzenie powinna pokryć koszty naprawy. Jak w takim razie uzyskać odszkodowanie? I czy możesz coś zrobić, gdy sprawca jest nieznany?  

Co to jest szkoda parkingowa?

Szkoda parkingowa to wszystkie te sytuacje na parkingu, które prowadzą do uszkodzenia Twojego pojazdu. W praktyce najczęściej są to więc rysy na karoserii i wgniecenia blachy. Takie szkody mogą wynikać z nieuważnego parkowania, niezaciągnięcia hamulca ręcznego czy złego ocenienia odległości w lusterkach przez drugiego kierowcę.

Z drugiej strony zdarzają się i szkody spowodowane umyślnie, które zbiorczo można określić mianem „działań chuligańskich”. Do tej kategorii zalicza się np. przebicie opon gwoździem i zbicie reflektora.

Zwykle szkoda parkingowa nie pociąga więc za sobą dużych zniszczeń. Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli doszło do niej z winy innej osoby, to nie musisz naprawiać powstałych uszkodzeń z własnej kieszeni.

Sprawca wypadku jest znany? Sporządźcie oświadczenie o szkodzie parkingowej!

Można wyróżnić dwie sytuacje związane ze szkodą parkingową:

  1. Sprawca jest znany (do zdarzenia dochodzi na Twoich oczach albo sprawca zostawia swoje dane kontaktowe),
  2. Sprawca ucieka z miejsca zdarzenia.

Najpierw przyjrzyjmy się temu pierwszemu przypadkowi. Załóżmy, że osoba, która porysowała albo w inny sposób uszkodziła Twoje auto, postanawia wziąć za to odpowiedzialność.

W takiej sytuacji jednym z najważniejszych dokumentów będzie sporządzenie oświadczenia o szkodzie parkingowej. Dzięki temu nie będziecie musieli wzywać policji i zgodnie ustalicie okoliczności całego zdarzenia. To z kolei daje Ci solidną podstawę do dalszego dochodzenia odszkodowania.

Najlepiej, gdy będziesz wozić w swoim samochodzie gotowy wzór, który wystarczy już tylko wypełnić w razie konieczności. Nie masz jednak obowiązku korzystać z gotowego formularza. Równie dobrze możecie spisać oświadczenie o szkodzie parkingowej odręcznie. Wystarczy tylko, że znajdą się w nim takie informacje jak:

  • dane osobowe Twoje i drugiego kierowcy,
  • data i miejsce, w którym doszło do szkody parkingowej,
  • dane dotyczące pojazdów – w tym numer polisy sprawcy,
  • opis okoliczności całego zdarzenia,
  • czytelne podpisy Twój i drugiego kierowcy.

Zadbaj nie tylko o uwzględnienie wszystkich szkód. Najlepiej dodatkowo zrób zdjęcia. Mogą okazać się pomocne przy dochodzeniu odszkodowania. Sprawcy da to natomiast pewność, że zobowiążesz go do naprawy wyłącznie spowodowanych przez niego szkód, a nie także starych rys czy wgnieceń.

Sprawdza uciekł z miejsca zdarzenia, czyli zgłoszenie szkody parkingowej na policję

Wielu kierowców nie chce brać odpowiedzialności za swoje działanie. Może się więc zdarzyć, że sprawca szkody parkingowej ucieknie z miejsca zdarzenia. W takiej sytuacji nie pozostaje Ci nic innego jak wezwanie policji.

Gdy sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, znajdujesz się w gorszym położeniu – odszkodowania na pewno nie wypłaci Ci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. O ile bowiem UFG rzeczywiście pomaga poszkodowanym przez nieznanego sprawcę, to tylko pod warunkiem, że doszło do poważnych obrażeń lub śmierci. Szkoda parkingowa nie spełnia natomiast tego warunku. Zwykle uszkodzenia są niewielkie i ograniczają się do Twojego samochodu. Pozostaje Ci więc co najwyżej naprawienie szkód z własnego AC.

Sam fakt, że sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, nie oznacza jednak, że nie uda się go zidentyfikować. Jeśli wezwiesz policję, istnieje szansa, że w oparciu o zeznania świadków lub zapis z monitoringu zdołasz dotrzeć do osoby odpowiedzialnej za szkodę. Wtedy otrzymasz pieniądze od jej ubezpieczyciela.

Szkoda parkingowa z OC – jak otrzymać odszkodowanie?

Przy tym bardziej optymistycznym scenariuszu, a więc gdy sprawca jest znany i ma ważną polisę, szkodę będziesz naprawiać z jego OC.

Oznacza to, że musisz wysłać wniosek do TU, w którym taki kierowca ma wykupione ubezpieczenie. W jakiej formie zgłosić szkodę – tego dowiesz się ze strony ubezpieczyciela. Zwykle jednak istnieje możliwość skorzystania z formularza albo dokonania zgłoszenia mailowo, dlatego nie musisz nawet w tym celu wychodzić z domu.

Do zgłoszenia koniecznie dołącz sporządzone wcześniej oświadczenie o szkodzie parkingowej i zdjęcia. W końcu to Ty musisz wykazać szkody, jeśli chcesz otrzymać pełne odszkodowanie.

Potem pozostaje Ci czekać, aż ubezpieczyciel przygotuje kosztorys i przyśle Ci decyzję o wypłacie odszkodowania. Zwykle zrobi to w ciągu maksymalnie 30 dni od momentu otrzymania zgłoszenia.

Wprawdzie nie zawsze zaproponowana od razu kwota będzie Cię satysfakcjonować, ale w dalszej kolejności możesz ubiegać się o dopłaty z OC sprawcy. Pierwszym krokiem będzie w tym wypadku złożenie odwołania od decyzji ubezpieczyciela. Jak dokładnie to zrobić – tego dowiesz się z dalszej części tekstu.

Szkoda parkingowa z AC

Szkodę parkingową naprawisz z AC nie tylko, gdy została spowodowana przez Ciebie, ale także gdy sprawca jest nieznany. Jak już wiesz, w takiej sytuacji UFG nie wypłaci Ci odszkodowania. Pozostaje więc tylko sięgniecie do własnej polisy.

Kontaktujesz się wówczas ze swoim ubezpieczycielem i to jemu zgłaszasz szkodę – analogicznie, jak przy zgłaszaniu szkody z OC. Różnica polega na tym, że zamiast oświadczenia o szkodzie parkingowej do zgłoszenia dołączasz notatkę policyjną.

Oczywiście tutaj pojawia się pewien problem – skorzystanie z AC zwykle oznacza utratę zniżek. Skoro jednak naprawiasz szkodę z AC dlatego, że nie znasz sprawcy, UFG zwróci Ci różnicę między ceną nowej polisy a dawnego AC. Oznacza to, że naprawienie szkody z AC nie będzie dla Ciebie oznaczać wyższych kosztów w przyszłości.

W przypadku naprawy szkód z AC sprawa jest jednak o tyle trudniejsza, że ubezpieczyciele mają tu większą swobodę w ustalaniu warunków. W OWU mogą więc wyłączyć swoją odpowiedzialność w wielu sytuacjach. Do tego dochodzą te same problemy, co w przypadku napraw szkód z OC – związane przede wszystkim z zaniżaniem odszkodowania.

Ubezpieczyciel nie chce wypłacić pełnego odszkodowania – co robić?

Obojętnie, z jakiej polisy naprawiasz szkodę, istnieje szansa, że pierwsza decyzja ubezpieczyciela nie będzie dla Ciebie korzystna. Kosztorys może być zaniżony, niektóre szkody nieuwzględnione, a w przypadku AC zdarza się nawet, że ubezpieczyciel całkowicie wyłącza swoją odpowiedzialność i nie chce wypłacić Ci ani złotówki.

W takiej sytuacji możesz jednak złożyć odwołanie od wydanej decyzji. Musisz wskazać w nim, z którymi elementami stanowiska ubezpieczyciela się nie zgadzasz i powołać się na przepisy oraz dowody, które to potwierdzą. To Ty jako osoba występująca o odszkodowanie musisz zadbać o swoje interesy, czyli w tym przypadku – wykazać, czego się domagasz i w jakiej wysokości.

Jeśli dobrze uargumentujesz swoje stanowisko, istnieje szansa, że ubezpieczyciel wypłaci wszystkie należne Ci pieniądze.

Odkup szkody – alternatywa dla sporu z ubezpieczycielem

Być może po szkodzie parkingowej zależy Ci przede wszystkim na jak najszybszej naprawie samochodu. W takiej sytuacji czekanie, aż ubezpieczyciel rozpatrzy Twoje zgłoszenie, a potem ewentualne odwołanie od jego decyzji, nie będzie korzystne. Tak samo, gdy chcesz przede wszystkim załatwić sprawę bez zbędnego czasu i nerwów.

Wiele osób w tej sytuacji uznaje, że kwoty od ubezpieczyciela nie są na tyle wysokie, by były warte zachodu. Pamiętaj jednak, że jeśli to nie Ty odpowiadasz za szkody, możesz oczekiwać, że ubezpieczyciel sprawcy je pokryje. Jeśli jednak zależy Ci przede wszystkim na spokoju i oszczędności czasu, możesz zdecydować się na odkup szkody.

W takim przypadku zawierasz z kancelarią specjalną umowę. Sprzedajesz jej swoje prawo do dochodzenia odszkodowania. W ten sposób problem raz na zawsze dla Ciebie znika – nie obchodzi Cię ostateczny rezultat sprawy, a Tym bardziej nie musisz angażować swojego czasu i nerwów. Już w ciągu kilku dni od podpisania umowy na Twoje konto trafia ustalona dopłata do odszkodowania.

Jeśli więc kluczowe znaczenie ma dla Ciebie szybkie załatwienie sprawy i spokój, odkup szkody może okazać się dobrym rozwiązaniem.

Szkoda parkingowa – podsumowanie

  1. Jeśli szkoda parkingowa powstała z winy innego kierowcy, to jego ubezpieczyciel powinien pokryć koszty naprawy.
  2. O ile sprawca wziął na siebie odpowiedzialność i nie uciekł z miejsca zdarzenia, możecie spisać oświadczenie o szkodzie parkingowej. Kolejnym krokiem będzie już zgłoszenie się do ubezpieczyciela sprawcy wraz z potrzebnymi dokumentami.
  3. Jeśli sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, wezwij policję. Być może uda się go zidentyfikować np. w oparciu o nagrania z monitoringu. W przeciwnym razie pozostanie Ci naprawa auta z własnego AC. Nie martw się utratą zniżek – UFG zwróci Ci różnicę między ceną nowej polisy a dotychczasowego AC.
  4. Często pierwsza kwota zaproponowana przez ubezpieczyciela jest za niska. Możesz wtedy złożyć odwołanie od jego decyzji. Czasami już to wystarczy, by dostać większe odszkodowanie. Jeśli jednak nie chcesz tracić czasu i nerwów na toczenie sporu, warto rozważyć alternatywę – odkup szkody.

Zobacz inne wpisy, które mogą Cię zainteresować

jak uzyskać odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym

Baza wiedzy

10 kroków do Twojego odszkodowania – dowiedz się, jak pomagamy poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych

Zastanawiasz się, czy warto skorzystać z pomocy naszej kancelarii i w czym dokładnie możemy Ci pomóc? Z tego wpisu dowiesz się, czym dokładnie zajmujemy się w ramach dochodzenia odszkodowania po wypadku komunikacyjnym.

ubezpieczyciel zaniża odszkodowanie

Baza wiedzy

Co zrobić, gdy ubezpieczyciel zaniża odszkodowanie?

Bardzo często dochodzi do sytuacji, gdy kwota proponowana przez ubezpieczyciela okazuje się niewystarczająca do naprawienia szkody. Jeśli ten scenariusz dotyczy również Ciebie, masz co najmniej kilka możliwości, by uzyskać pełne należne Ci odszkodowanie.

dopłaty do odszkodowań OC

Baza wiedzy

Czym są dopłaty do odszkodowań OC i kiedy warto się na nie zdecydować?

Sytuacje, gdy ubezpieczyciel zaniża odszkodowanie, wcale nie należą do rzadkości. Niestety w wielu przypadkach samo odwołanie od decyzji nie przynosi efektów. Nie oznacza to jednak, że pozostaje Ci już tylko droga sądowa. Możesz skorzystać z alternatywy, jaką są dopłaty do odszkodowań OC.

Skontaktuj się
z nami i rozpocznijmy współpracę

Skontaktuj się