Baza wiedzy

Jak wybrać kancelarię do spraw represjonowanych w 7 krokach?

Prawniczka Joanna Szymanowska | 20.09.2024

jak wybrać kancelarię do spraw represjonowanych

Uzyskanie zadośćuczynienia lub odszkodowania dla represjonowanych teoretycznie jest możliwe na własną rękę. Jednak nie bez powodu większość osób decyduje się na skorzystanie z pomocy prawnika. Tego rodzaju sprawy dotyczą przecież wydarzeń sprzed wielu lat. Zebranie wymaganych dokumentów, a tym bardziej wykazanie szkód i krzywd związanych z represjami, stanowi więc duże wyzwanie. Nie wystarczy jednak zdecydować się na usługi prawne. Trzeba jeszcze powierzyć swoją sprawę konkretnej osobie. Właśnie dlatego w tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepszą kancelarię do spraw represjonowanych. 

Krok 1.: sprawdź, czy dana kancelaria w swoich specjalizacjach wymienia pomoc represjonowanym

Wciąż panuje błędne przekonanie, że prawnik doskonale zna wszystkie przepisy. Z tego samego powodu, każda osoba, która ukończyła studia prawnicze, od rodziny, znajomych, a nawet od prawie obcych ludzi nieustannie słyszy pytania dotyczące praktycznie wszystkich możliwych dziedzin prawa.

Idąc tym tokiem myślenia – każdy prawnik w Twojej okolicy będzie w stanie poprowadzić sprawę dotyczącą pomocy represjonowanym. Możesz więc wybrać kancelarię, kierując się tylko innymi czynnikami, np. rekomendacjami i wrażeniem, jakie wywrze na Tobie strona internetowa.

To jednak nieprawda. Prawnicy może i poznają wiele ustaw oraz rozporządzeń. I to zarówno podczas studiów prawniczych, jak i w ramach aplikacji czy pracy w kancelarii. Zdecydowanie jednak nie oznacza to, że pamiętają wszystkie przepisy i na wszystkim znają się równie dobrze. Co więcej, temat represjonowanych jest na tyle „niepopularny”, że wielu prawników w swojej praktyce zawodowej mogło nawet nie czytać Ustawy lutowej. A to właśnie w niej znajdują się najważniejsze przepisy dotyczące represjonowanych i przysługujących im praw. Nie wspominając już o tym, że samo poznanie przepisów stanowi zaledwie ułamek tego, co składa się na skuteczną pomoc prawną.

To trochę tak, jakby oczekiwać od kogoś, kto ukończył studia medyczne, że będzie w stanie rozpoznać każdą chorobę i przeprowadzić każdy zabieg. Właśnie dlatego na początku najlepiej zawęzić wybór do tych kancelarii, które w swoich usługach czy opisach specjalizacji wyraźnie wskazują pomoc represjonowanym.

Krok 2.: zwróć uwagę na liczbę specjalizacji

Każda kancelaria teoretycznie może wpisać w swoich usługach wszystkie możliwe sprawy, w tym także pomoc represjonowanym oraz ich rodzinom. To jeszcze nie oznacza, że ma w tym zakresie duże doświadczenie.

Wyobraź sobie 2 prawników. Każdy z nich ma 10 lat praktyki w zawodzie. Pierwszy prawnik prowadzi sprawy z 10 różnych kategorii. Drugi – tylko z dwóch. Uproszczony bilans mówi sam za siebie: pierwszy prawnik na każdą z kategorii spraw poświęcił średnio 1 rok pracy. Drugi – pięciokrotnie więcej. Którego z nich wybierzesz?

Jeśli specjalizacje kancelarii wydają się niekończącą listą spraw, to powstaje pytanie, czy w ogóle można mówić w tym przypadku o byciu ekspertem w jakiejkolwiek dziedzinie? A przecież, jak wspomnieliśmy już przy okazji omawiania pt. 1., to właśnie doświadczenie praktyczne, a nie tylko znajomość przepisów będzie mieć znaczenie.

Zanim jednak automatycznie odrzucisz wszystkie kancelarie mające rozbudowaną listę usług, zwróć uwagę na 2 ważne kwestie:

  1. Jak wygląda taka lista usług lub specjalizacji. Niektóre kancelarie w celu łatwiejszej nawigacji po stronie rozbijają specjalizacje na bardzo precyzyjne podkategorie. Idealny przykład stanowi zresztą nasza własna strona. Znajdziesz na niej bardzo obszerne menu. Kiedy jednak wczytasz się w listę prowadzonych spraw, dojdziesz do wniosku, że nasza specjalizacja tak naprawdę jest jedna – uzyskiwanie odszkodowań.
  2. Ile osób pracuje w kancelarii. Jeśli jest to mała kancelaria, złożona np. z 3 osób, to zwykle tych specjalizacji powinno być niewiele (po 1-3 na osobę). Jeśli jednak zespół liczy dziesiątki osób, to taka kancelaria mogła zbudować nawet małe zespoły ekspertów od poszczególnych dziedzin. Wtedy większa liczba oferowanych usług wcale nie musi przekładać się na mniejsze doświadczenie i mniejszą wiedzę.

Krok 3.: Sprawdź faktyczne doświadczenie kancelarii

Na tym etapie Twoja lista jest już zawężona do tych kancelarii, które w swoich specjalizacjach uwzględniają pomoc represjonowanym. Teraz warto sprawdzić, jak ta specjalizacja przekłada się na konkretne dane. Zapoznaj się z informacjami na stronie. Zwróć uwagę na to:

  • Jak długo kancelaria prowadzi tego typu sprawy;
  • Ile ich przeprowadziła;
  • Jakie wyniki osiągnęła.

Przekonujące zdania i perswazyjne nagłówki mogą wywrzeć świetne wrażenie, ale to twarde dane mówią same za siebie i nie pozostawiają pola do interpretacji.

Krok 4.: Zwróć uwagę, jak to doświadczenie przekłada się na skuteczność w sprawach internowanych (represjonowanych)

Jeśli kancelaria prowadzi swój blog, to warto na niego zajrzeć. Znajdziesz tam kilka informacji, które będą mieć dla Ciebie znaczenie.

Po pierwsze, zobaczysz, jak prawnicy piszą o sprawach dotyczących internowanych. Czy poświęcają temu tematowi dużo uwagi? Jeśli tak, to masz kolejny dowód na to, że kancelaria rzeczywiście koncentruje się na unieważnianiu komunistycznych orzeczeń i uzyskiwaniu odszkodowania dla osób represjonowanych. Możesz też sprawdzić, czy sposób mówienia o tych sprawach Ci odpowiada. Czy informacje są dla Ciebie zrozumiałe? A może artykuły sprowadzają się głównie do cytowania przepisów i zawiłych zdań, które trudno Ci zrozumieć?

Po drugie, jeśli kancelaria publikuje case study, to możesz się przekonać, jakie efekty przynoszą jej działania. I czy ma się czym pochwalić w tym zakresie. Poza tym case study zwykle służą pokazaniu bardziej złożonych lub niecodziennych przypadków. Na tej podstawie możesz więc ustalić, czy kancelaria podejmuje się prowadzenia bardziej skomplikowanych spraw dotyczących internowanych i represjonowanych. A może ogranicza się jedynie do powtarzalnych tematów?

Krok 5.: Sprawdź opinie o kancelarii

Kolejny krok to sprawdzenie, co o usługach prawnych danej kancelarii od spraw represjonowanych mówią osoby, które wcześniej zdecydowały się na jej pomoc.

Oczywiste jest, że na swoich stronach internetowych kancelarie zamieszczają jedynie pochlebne opinie. Polecamy więc sprawdzać inne miejsca. Pamiętaj jednak, że rankingi tworzone przez różne strony internetowe często nie są miarodajne. W wielu przypadkach układa się je specjalnie pod konkretną tezę. A właściwie pod kryteria konkretnych kancelarii lub firm, które chcą wypaść w tym rankingu jak najlepiej. Co za tym idzie – przyjmowane tam kryteria oceny nie są obiektywne.

Dobrze natomiast sprawdzają się opinie Google. W tym przypadku nie ma zbyt wielu możliwości manipulowania faktami. Opinie użytkowników z roku na rok są coraz dokładniej weryfikowane. Google mocno walczy też z publikowaniem fałszywych ocen. Stąd jeśli w opiniach Google widzisz ocenę powyżej 4,5 gwiazdek na 5, to możesz przyjąć, że dana kancelaria jest skuteczna w swoich działaniach i zapewnia wysoki poziom obsługi prawnej. 

Oczywiście znaczenie ma jeszcze liczba ocen. Osiągnięcie średniej 5.0 przy 2 opiniach nie jest dużym wyzwaniem. Inaczej sprawa wygląda, gdy tych opinii są dziesiątki. Pamiętaj też, że im więcej ocen, tym mniejszą zmianę w ogólnej średniej wywoła kolejna skrajna opinia. Jeśli więc ocen jest 100 albo więcej, możesz założyć, że aktualna średnia pozostaje adekwatna do ogólnego poziomu zadowolenia z usług kancelarii.

Krok 6.: Zwróć uwagę na usługi, jakie świadczy kancelaria w ramach spraw represjonowanych i jak wygląda współpraca

Każda kancelaria może nieco inaczej definiować zakres swoich usług. Sprawdź więc, co mieści się w zakresie obsługi sprawy w danym miejscu i czy spełnia to Twoje oczekiwania. Np. czy kancelaria zapewni Ci pomoc w zgromadzeniu potrzebnych dokumentów? Czy jedynie przygotuje potrzebne pisma? A może będzie Cię też reprezentować przed sądem?

Na pewno istotna jest dla Ciebie również cena, dlatego sprawdź, które usługi są dodatkowo płatne, które świadczone w ramach wynagrodzenia i czy samo zapoznanie się ze sprawą jest darmowe.

Z własnego doświadczenia wiemy też, że obecnie wielu represjonowanych i członków ich rodziny przebywa na stałe za granicą. Właśnie dlatego oferujemy możliwość obsługi sprawy całkowicie zdalnie, bez konieczności przyjazdu do Polski. To również kryterium, które może mieć dla Ciebie znaczenie podczas dokonywania wyboru.

Krok 7.: Sposób obsługi Twojej sprawy też ma znaczenie

Prawdopodobnie po wykonaniu wszystkich kroków do wyboru pozostało Ci kilka kancelarii, które potencjalnie mogą spełnić Twoje oczekiwania. Tak naprawdę na tym etapie pozostaje już tylko jedno – sprawdzenie, czy sposób obsługi sprawy Ci odpowiada.

Czynniki związane z podejściem do klienta, szybkością udzielania odpowiedzi czy tym, jak czujesz się podczas rozmowy z prawnikiem, też mają ogromne znaczenie. W końcu powierzasz komuś prowadzenie Twojej sprawy, a od wyniku tej współpracy wiele zależy. Właśnie dlatego tak ważne jest, by czuć się dobrze z podjętą decyzją i ufać kancelarii, która będzie Cię reprezentować.

Dobra wiadomość jest taka, że po przejściu przez 6 poprzednich kroków Twój wybór został zawężony do ekspertów mających potrzebną wiedzę i doświadczenie w prowadzeniu spraw z zakresu pomocy represjonowanym. Wytypowanie konkretnej kancelarii w tym momencie zależy więc już tylko od subiektywnych czynników.

A jak dokonać takiej oceny? Na początek zadzwoń lub napisz maila do wybranych kancelarii, a potem umów się na spotkanie. W przypadku naszej kancelarii możesz to zrobić m.in. poprzez formularz, który znajdziesz po prawej stronie tego artykułu (jeśli czytasz go na komputerze) lub na jego końcu (jeśli przeglądasz naszą stronę z telefonu). Opisz nam swoją sprawę, a my bezpłatnie ją zweryfikujemy i wyjaśnimy, jak możemy Ci pomóc.

Kancelaria Solace: prawna pomoc dla represjonowanych oraz ich rodzin

W artykule wspominaliśmy, jak ważne są dane, specjalizacja i doświadczenie. Na koniec dodajmy więc jeszcze kilka informacji, które mogą mieć dla Ciebie znaczenie:

  • Pomagamy represjonowanym już od lat 90.
  • Przeprowadziliśmy ponad 200 spraw
  • Najwyższe uzyskane przez nas świadczenie w sprawach dotyczących represji wyniosło 981.000 zł
  • Prowadzimy także skomplikowane sprawy dotyczące internowanych i represjonowanych. Więcej na ten temat piszemy m.in. w case study dotyczącym uzyskania ponad 750.000 zł zadośćuczynienia i odszkodowania za represje mimo upływu terminu przedawnienia.

Chcesz uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie za represje? Skontaktuj się z nami i powiedz, jak możemy Ci pomóc!

    Jesteś poszkodowany?

    Sprawdź za darmo, jaka kwota Ci się należy!

    Zobacz inne wpisy, które mogą Cię zainteresować

    odszkodowanie dla osób represjonowanych

    Baza wiedzy

    Odszkodowanie dla represjonowanych: kiedy przysługuje, jak je uzyskać i kto ma do niego prawo?

    Choć od czasów komunizmu minęło wiele lat, internowani lub niesłusznie skazani wciąż mogą otrzymać rekompensatę. Odszkodowanie dla osób represjonowanych to przy tym nie jedyne świadczenie, które wypłaci Skarb Państwa.

    odszkodowanie za represje termin przedawnienia

    Baza wiedzy

    Syn zmarłego represjonowanego uzyskał wysokie odszkodowanie i zadośćuczynienie mimo upływu terminu przedawnienia [case study]

    Do sukcesów naszej kancelarii śmiało możemy zaliczyć sprawę, w której uzyskaliśmy odszkodowanie za represje, mimo że upłynął termin przedawnienia roszczeń. To zresztą nie jedyne wyzwanie, z którym musieliśmy się zmierzyć. Nasza wiedza i doświadczenie zaowocowała jednak konkretnymi efektami w postaci ponad 750.000 złotych rekompensaty przyznanej przez Skarb Państwa. Jak to możliwe? Wszystko opisujemy w ramach tego case study.

    odszkodowanie dla dzieci represjonowanych w PRL

    Baza wiedzy

    Odszkodowanie dla dzieci osób represjonowanych w PRL. Sprawdź, kiedy możesz otrzymać odszkodowanie za represje komunistyczne!

    Jeśli Twój zmarły rodzic był poddawany represjom w trakcie reżimu komunistycznego, teraz Ty możesz ubiegać się o pieniądze od Skarbu Państwa. Jak wygląda cała procedura? Co zrobić, by odszkodowanie dla dzieci osób represjonowanych w PRL było jak największe? I czy w ogóle odszkodowanie to jedyne świadczenie, do którego masz prawo?

    Skontaktuj się
    z nami i rozpocznijmy współpracę

    Skontaktuj się