W sytuacji wypadku warto wiedzieć, jakie mamy prawa, z jakiego tytułu i jakie odszkodowanie lub zadośćuczynienie może nam się należeć, a istnieje kilka rodzajów roszczeń, których możemy dochodzić w przypadku wystąpienia uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia.
Jednorazowe odszkodowanie
Odszkodowanie jednorazowe ma za zadanie pokryć wszelkie koszty, które nastąpiły w następstwie wypadku. Poszkodowany ma prawo zażądać zwrotu kosztów leczenia z góry lub po zakończeniu leczenia, jednak podstawą muszą być oryginalne faktury i rachunki. Można ubiegać się o zwrot kosztów między innymi z tytułu pobytu w szpitalu, dodatkowej opieki medycznej, koniecznych diet wynikających z leczenia, zakupu leków i sprzętu rehabilitacyjnego czy przeszkolenia zawodowego. Należy jednak pamiętać, że w sytuacji wypadku przy pracy, jeżeli zdarzyło się, że jedyną przyczyną zdarzenia było naruszenie przez poszkodowanego przepisów dot. ochrony życia lub zdrowia spowodowane przez niego w sposób umyślny lub z powodu rażącego zaniedbania, to świadczenia z funduszu wypadkowego nie przysługują poszkodowanemu.
Renta z tytułu zwiększonych potrzeb
Kodeks Cywilny nie precyzuje dokładnie pojęcia zwiększonych potrzeb, a jedynie nakreśla zakres obowiązków, ciążących na zobowiązanym do odszkodowania, gdyby zgłoszono roszczenia przez osobę poszkodowaną. Renta z powodu zwiększonych potrzeb to renta czasowa lub stała. Ta pierwsza przyznawana jest, gdy następstwa szkody osobowej są długoterminowe, ale jednocześnie odwracalne. Jeśli szkoda powstała podczas wypadku posiada charakter nieodwracalny – ustala się rentę stałą. Warunkiem przyznania renty jest zaświadczenie lekarskie, które precyzuje czas trwania rehabilitacji oraz opieki medycznej. Poszkodowany ma prawo ubiegać się o naprawienie szkody powstałej w wypadku w postaci renty na zwiększone potrzeby, takie jak zapewnienie odpowiedniej opieki medycznej, pokrycie kosztów lepszego odżywiania, kosztów przejazdów do placówek medycznych, czy innych określonych stałych kosztów leczenia.
Odszkodowanie z tytułu utraconego dochodu
Jeśli poszkodowany w związku z utratą zdrowia lub uszkodzeniem ciała przez inną osobę (np. podczas wypadku) utracił dochody, które mógł uzyskać, przysługuje mu odszkodowanie z powodu utraconego dochodu. Można je uzyskać bezpośrednio od sprawcy szkody, czy z polisy OC posiadacza pojazdu. Należy jednak pamiętać, że w/w korzyści muszą być odpowiednio udokumentowane. Może to być kontrakt, deklaracja podatkowa, czy umowa o pracę.
Do takiego zgłoszenia roszczenia należy wykazać zmniejszoną wysokość dochodu, a także udokumentowaną niezdolność do pracy, która jest skutkiem wypadku. Trzeba pamiętać, że odszkodowanie z tytułu utraconego dochodu ma charakter wyrównawczy. Oznacza to, że jego zadaniem jest wyrównanie dochodów, które poszkodowany w wypadku mógł uzyskać, gdyby nie nieszczęśliwy wypadek. Co ważne, odszkodowanie za utracony dochód jest zmniejszone o świadczenia pozyskane z ubezpieczenia społecznego (może to być przykładowo renta za niezdolność do pracy czy świadczenie rehabilitacyjne).
Zadośćuczynienie
Zadośćuczynienie przyznawane jest poszkodowanemu za krzywdę. Zadośćuczynienie powinno pokryć szkodę poniesioną przez poszkodowanego w postaci bólu, obrażeń ciała i innych negatywnych skutków związanych z udziałem w wypadku. Wysokość kwoty zadośćuczynienia zależy od wielu czynników, takich jak dokładne obrażenia ciała doznane w wyniku wypadku, czas i przebieg leczenia, rehabilitacji czy dalsze konsekwencje wypadku.
Wypadki komunikacyjne najczęstszą podstawą wypłat odszkodowań powypadkowych
Wypadki komunikacyjne są w dzisiejszych czasach nieuniknione. Ich ilość zwiększyła się na przestrzeni stu lat głównie z powodu dużego wzrostu ilości pojazdów mechanicznych na drogach. W związku z powyższym, najczęściej spotykanymi wypadkami komunikacyjnymi są przede wszystkim wypadki w ruchu lądowym, rzadziej w ruchu wodnym, czy powietrznym. Poszkodowanemu w wypadku komunikacyjnym przysługuje szereg świadczeń. Może on się domagać między innymi zadośćuczynienia za doznaną krzywdę z tytułu doznanych obrażeń ciała, zwrotu kosztów leczenia i opieki medycznej, zwrotu kosztów przejazdów do placówek medycznych, zwrotu kosztów za lepsze odżywianie, renty wyrównującej utratę dochodów czy renty z tytułu zwiększonych potrzeb poszkodowanego.
Odszkodowanie powypadkowe za wypadek przy pracy?
Pojęcie wypadku przy pracy jest doskonale ujęte w art. 3 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych . Jest tam napisane, że za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:
Pracownikowi, który doznał uszczerbku na zdrowiu przez wypadek przy pracy, należy się jednorazowe odszkodowanie. Jego wysokość jest zależna od stopnia uszczerbku na zdrowiu (określa to lekarz orzecznik), a także od obecnie obowiązującej stawki za 1% uszczerbku na zdrowiu. W przypadku śmierci pracownika, jednorazowe odszkodowanie przysługuje członkom rodziny.
Oprócz w/w odszkodowania, poszkodowanemu mogą przysługiwać świadczenia cykliczne, na przykład zasiłek chorobowy, zasiłek wyrównawczy, renta i dodatek do renty, świadczenie rehabilitacyjne czy pokrycie kosztów leczenia i dodatek pielęgnacyjny. Należy pamiętać, że wypadek w drodze do lub z pracy nie jest wypadkiem przy pracy. W takiej sytuacji poszkodowanemu pracownikowi nie przysługują świadczenia odszkodowawcze z tytułu wypadku przy pracy.