Odszkodowanie od linii lotniczych

Transport lotniczy cieszy się ogromną popularnością, która rośnie z roku na rok. Zazwyczaj samoloty są najbezpieczniejszym i najszybszym środkiem komunikacji. Niestety zdarzają się sytuacje, gdy lot zostaje opóźniony lub odwołany. To komplikuje plany wielu podróżnych. W takiej sytuacji mają oni możliwość ubiegania się o odszkodowanie.

Odszkodowanie od linii lotniczych

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 261 z 2004 roku reguluje kwestie związane z odwołaniem lub opóźnieniem lotu. Na jego mocy pasażerowi przysługuje kilka form odszkodowania i co ważne, to on sam wybiera najlepsze dla siebie rozwiązanie. Pierwszą opcją jest zwrot kosztów biletów lotniczych, o który można ubiegać się do 7 dni. Zwrot dotyczy całości lub części trasy, która nie doszła do skutku.

Odszkodowanie za odwołany lot obejmuje również zmianę planu podróży. Chodzi tu konkretnie o podróż w to samo miejsce na warunkach zbliżonych do wcześniej zaplanowanych. Co ważne, lot musi odbyć się najszybciej jak to możliwe. Jest jeszcze inna opcja do wyboru. Jest nią odtworzenie podróży, lecz w późniejszym terminie zaakceptowanym przez pasażera.

Podróżny ma prawo ubiegać się o odszkodowanie za stracony czas, jeśli samolot jest opóźniony, o co najmniej trzy godziny, ale tylko z winy przewoźnika. Decydujący wpływ na wysokość odszkodowania ma długość lotu. Mamy do czynienia z przedziałem od 250 do 600 euro w zależności od długości trasy. To samo tyczy się odwołanego lotu i braku wcześniejszego powiadomienia pasażera przez linie lotnicze.

Warto ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot lub też odwołany. Jednakże to nie wszystkie roszczenia, o które można się starać.

Odszkodowanie za zgubiony bagaż

Na lotniskach zdarzają się opóźnione lub odwołane loty, lecz to nie jedyne nieoczekiwane sytuacje. Wiadomo, że pasażerowie samolotów podróżują z mniejszym lub większym bagażem - może się zdarzyć, że walizka zaginie i nie powróci do właściciela. Jakie prawa w takich sprawie przysługują pasażerowi?

Jeżeli bagaż ulegnie uszkodzeniu, zaginie w podróży lub dotrze z opóźnieniem można starać się o odszkodowanie od linii lotniczych. Chodzi tu o wylot z kraju UE do jakiegokolwiek portu na świecie. Tego typu roszczenia należy zgłaszać nie później niż 7 dni od daty odbioru uszkodzonego bagażu. Jeżeli zaś chodzi o opóźniony bagaż, nie później niż 21 dni od daty jego odbioru.

Może się zdarzyć, że winny całej sytuacji jest inny przewoźnik niż ten, z którym zawarto umowę, czyli kupiono bilet. Wtedy osoba poszkodowana może wybrać, od którego z nich zażąda odszkodowania.

W każdej z sytuacji, czyli opóźnieniu odbioru bagażu, jego zgubieniu lub uszkodzeniu, należy zgłosić się do punktu informacyjnego. Tam wypełnia się specjalny protokół nieprawidłowości bagażowej (PIR) i zachowuje jego kopię. To ważne, ponieważ kopia będzie potrzebna przy składaniu reklamacji.

Odszkodowanie od lotniska za hałas

Nie tylko osoby korzystające z transportu lotniczego są narażone na komplikacje związane z działalnością lotniska. Rodziny mieszkające w jego pobliżu są narażone na hałas sprawiający, że normalne życie staje się utrudnione. W tej sytuacji również można ubiegać się o odszkodowanie, choć do niedawna ten proces był utrudniony.

Sądy przy rozpatrywaniu wniosków zwykle kierowały się przepisami prawa cywilnego. To generowało spore koszty, ponieważ poszkodowany musiał udowodnić wielkość szkody oraz związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy działalnością lotniska, a jej powstaniem. To wiązało się z powoływaniem biegłych i wydłużeniem sprawy. Na szczęście ta kwestia uległa zmianie.

Wokół lotnisk ustanowiono strefy ograniczonego użytkowania. Ich powstanie wymusiło szkodliwe działanie lotniska na środowisko. Największe znaczenie ma tu właśnie hałas wytwarzany przez startujące i lądujące samoloty. W związku z tym mieszkańcy okolic portów lotniczych i właściciele działek mogą domagać się odszkodowań za spadek wartości nieruchomości, spowodowany nadmiernym hałasem.

Czytaj także:

Odszkodowanie za zniszczony bagaż

Pliki cookie usprawniają działanie naszego serwisu. Korzystając z niego, zgadzasz się na użycie plików cookie.