
- 1. Upewnij się, że wszyscy są bezpieczni
- 2. Zadzwoń po pomoc lub poproś kogoś, aby to zrobił
- 3. Jeśli to możliwe - zabezpiecz teren lub miejsce
- 4. Zrób dokumentację - nawet jeśli nie będzie perfekcyjna
- 5. Na spokojnie sprawdź, czy masz ubezpieczenie
- 6. Zanim zgłosisz szkodę - odczekaj i zrób to dobrze
- 7. Nie podpisuj dokumentów, których nie rozumiesz, osobom, których nie znasz
- Podsumowanie
W tym wpisie:
Buchające płomienie ognia, kłęby dymu, trzask palonych mebli, syk osmolonej framugi drzwi, czerwone języki liżące tapety na ścianach pokoju. Takie chwile na zawsze zmieniają życie ludzi i pozostają w pamięci na lata. Może to właśnie Twoja historia? Taka, w której uciekasz z płonącego domu lub mieszkania? Albo patrzysz, jak ogień pożera Twój dobytek? Nikt nie chce przeżyć takiego zdarzenia. Co zrobić, gdy jednak ono nastąpi? Bądź gotów i poznaj 7 rzeczy, które musisz zrobić natychmiast po pożarze. Wtedy, gdy liczy się każda godzina.
Pożar mieszkania lub domu może trwać kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt godzin. Najważniejsze są pierwsze godziny po pożarze. Nie tylko ze względu na Twoje bezpieczeństwo, ale także ochronę Twojego dobytku. Choć w takiej sytuacji trudno się skupić, postaraj się zachować zimną krew i krok po kroku zrealizuj te 7 punktów.
1. Upewnij się, że wszyscy są bezpieczni
To najważniejsza kwestia, którą ćwiczy się na ćwiczeniach pożarowych niemal w każdej firmie! Zawczasu ustala się miejsce zbiórki na wypadek pożaru, a gdy do takiej sytuacji już dojdzie, należy bezwzględnie przeliczyć wszystkich ewakuowanych.
- Jeśli doszło do pożaru domu lub pożaru mieszkania, ustal, czy wszyscy domownicy przebywający w tym czasie w budynku są bezpieczni.
- Jeśli kogoś nie ma – postaraj się zadzwonić do tej osoby.
- Sprawdź, czy przypadkiem ktoś nie wrócił po dokumenty, telefon albo pamiątki.
- Policz osoby dorosłe, dzieci.
- Upewnij się, że zabraliście ze sobą zwierzęta.
- Jeśli w pomieszczeniu lub budynku przebywało więcej ludzi – postaraj się zrobić listę z imionami i nazwiskami tych osób, a następnie zaznacz, które z nich są bezpieczne.
2. Zadzwoń po pomoc lub poproś kogoś, aby to zrobił
Pożar domu jest przeżyciem ekstremalnym. Często człowiek traci wtedy zdolność racjonalnego myślenia. Łatwo zapomnieć, jaki jest telefon do straży pożarnej lub na pogotowie. Dlatego zawsze warto mieć w telefonie zapisane najważniejsze numery. Gdy tylko zauważysz ogień, zadzwoń po straż pożarną lub poproś kogoś, aby to zrobił. Zwykle gdy tylko ktoś zauważy ogień, automatycznie dzwoni po strażaków, którzy przyjeżdżają bardzo szybko.
Jakie jeszcze przydatne telefony warto wykonać tuż po pożarze?
- Straż pożarna 998 lub 112 - ten numer warto zawsze mieć w telefonie.
- Twoja gmina lub Ośrodek Pomocy Społecznej Jeśli ucierpiał Twój dom lub potrzebujesz przedmiotów pierwszej potrzeby, to OPS lub MOPS (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej) pomoże Ci z tymczasowym zakwaterowaniem, udzieli pomocy rzeczowej, finansowej lub psychologicznej.
- Kancelaria, która zajmuje się odszkodowaniami Wbrew pozorom taki kontakt może być bardzo przydatny tuż po pożarze, gdy mijają kluczowe godziny na zabezpieczenie dowodów. Taka kancelaria pomoże Ci także w ocenie szkód i Twojej sytuacji formalnej - np. zrobi darmową analizę sytuacji, nawet jeśli nie masz jeszcze przy sobie dokumentów ubezpieczenia.
Jak działa nasza kancelaria? Przede wszystkim jesteśmy kancelarią prawną, a nie firmą odszkodowawczą. Poza tym jako jedna z niewielu na rynku specjalizujemy się w szkodach po pożarach. Prowadziliśmy już wiele spraw w imieniu poszkodowanych, które kończyły się sukcesem i w których realnie pomogliśmy uzyskać większe odszkodowanie.
To naturalne, że w sytuacji stresowej nie myślisz o wszystkim naraz. Dlatego pamiętaj, że nie jesteś sam i nie jesteś jedyną osobą, której przydarzyła się taka tragedia. Odpowiednie instytucje i ludzie pomogą Ci na każdym etapie postępowania po pożarze. Wyjaśnią Ci także, co robić krok po kroku.
3. Jeśli to możliwe – zabezpiecz teren lub miejsce
Sytuacje pożarów są przeróżne. Czasem teren po pożarze zabezpiecza straż pożarna lub policja. Jeśli po pożarze strażacy pozwolą Ci wrócić do domu, mieszkania lub na teren po pożarze, możesz zrobić kilka rzeczy, które go zabezpieczą:
- sprawdź, czy została zakręcona woda, prąd i gaz – jeśli nie, zakręć te media;
- niebezpieczne miejsca oznacz taśmą lub tabliczką – na przykład jeśli w Twoim domu spłonął garaż, możesz w ten sposób zabezpieczyć to pomieszczenie przed dziećmi i gośćmi;
- zablokuj wejścia – np. deskami, kłódką lub odpowiednią tabliczką lub kartką z informacją o niebezpieczeństwie.
W tym działaniu chodzi o zapobieżenie sytuacji, gdy ktoś mógłby sobie zrobić krzywdę. Ostatnie czego potrzebujesz w tym czasie to dodatkowych kłopotów lub szkód wywołanych skutkami pożaru. Takie działania są istotne również z punktu widzenia ubezpieczyciela, który będzie rozpatrywać Twój wniosek o odszkodowanie. Sprawdzi, czy po pożarze zostało zrobione wszystko co można, aby zmniejszyć szkodę lub zapobiec jej zwiększeniu.
4. Zrób dokumentację – nawet jeśli nie będzie perfekcyjna
Formalności związane z poradzeniem sobie ze skutkiem pożaru na pewno Cię nie ominą. Ale te pierwsze godziny po pożarze mogą być naprawdę kluczowe. Dlatego nawet jeśli trzęsą Ci się ręce, postaraj się zrobić zdjęcia oraz nagrywać filmiki. Także wtedy, gdy pożar jeszcze trwa, ale wiesz już, że wszyscy są bezpieczni i nikomu nic złego się nie stało. Dokumentacja z miejsca zdarzenia kilka godzin po pożarze bardzo Ci pomoże na etapie uzyskiwania odszkodowania.
Działania, które warto podjąć, to m.in.:
- 1. Zrobienie zdjęć Z zewnątrz i wewnątrz, o ile będzie to bezpieczne i strażacy pozwolą Ci wejść do środka w miejscu po pożarze.
- 2. Nagranie krótkiego filmiku lub filmików Jeśli to w danej sytuacji możliwe, nagraj filmy w dobrej jakości. Może się potem okazać, że kluczowe będą detale lub zbliżenia z filmu.
- 3. Zrobienie notatek Zapisz sobie datę, godzinę, kluczowe zdarzenia poprzedzające pożar lub następujące w trakcie albo tuż po nim. Te notatki mogą się okazać bezcenne, gdy specjaliści będą później próbowali ustalić przyczynę pożaru.
Znane jest zjawisko, że szczegóły zdarzenia zamazują się w pamięci. Zwłaszcza pod wpływem silnych emocji. Wtedy również samo postrzeganie może być zniekształcone. Dlatego dokumenty pozyskane tuż po pożarze mogą mieć dużo większą wartość dowodową w przypadku sporu z ubezpieczycielem niż zeznania świadków następujące wiele miesięcy lub nawet lat potem.
5. Na spokojnie sprawdź, czy masz ubezpieczenie
Nie masz pewności, czy dom był ubezpieczony, na ile i u jakiego ubezpieczyciela? Te kilka kroków może Ci pomóc to ustalić.
- Jeśli masz kredyt, sprawdź umowę z bankiem – ubezpieczenie jest prawie zawsze obowiązkowe, więc w dokumentach na pewno będzie o nim odpowiednia adnotacja.
- Sprawdź skrzynkę mailową wyszukując w niej hasła “polisa” – jeśli przyszła na maila, łatwo będzie ją odnaleźć.
- Sprawdź miejsce z dokumentami lub korespondencją – szukaj listu od ubezpieczyciela.
Masz polisę, ale niewiele rozumiesz z jej treści? Nie wiesz dokładnie jakie odszkodowanie Ci przysługuje i na jakich warunkach? Nie szkodzi, to bardzo częste. Ogólne Warunki Umów do polisy czasem celowo pisane są tak, aby klient nie do końca je rozumiał. Jeśli potrzebujesz wsparcia w darmowej analizie tych dokumentów – napisz do nas. Historie naszych klientów uczą, że nawet z pozornie „niskiej” polisy można dostać sprawiedliwe odszkodowanie.
- Pożar plebanii – pomogliśmy proboszczowi otrzymać wysokie odszkodowanie
- Ubezpieczyciel chciał wypłacić zaniżone odszkodowanie po pożarze – zobacz jak pomogliśmy otrzymać więcej
- Kontakt do nas
6. Zanim zgłosisz szkodę – odczekaj i zrób to dobrze
Czasem impuls podpowiada, aby natychmiast po pożarze zgłosić szkodę do ubezpieczyciela. Warto chwilę poczekać i nie robić tego w emocjach. Jeśli pominiesz ważne dowody, np. dokumenty lub zdjęcia, albo zgłosisz szkodę niewłaściwie, ryzykujesz, że całe postępowanie odszkodowawcze będzie się dłużej toczyć.
Co warto mieć przy zgłoszeniu szkody?
- Numer polisy – jeśli udało Ci się już go ustalić.
- Wstępny opis zdarzenia – ważne będą tu notatki sporządzone tuż po pożarze.
- Informacja, czy budynek albo mieszkanie nadają się do użytku.
- Dane kontaktowe do siebie.
Pamiętaj, że szkody nie musisz zgłaszać w pierwszych godzinach po pożarze, ale już wtedy warto odnaleźć polisę i zacząć gromadzić niezbędne dowody.
7. Nie podpisuj dokumentów, których nie rozumiesz, osobom, których nie znasz
Może się zdarzyć, że w chwilę po pożarze, dosłownie po kilku godzinach na miejscu zdarzenia pojawia się przedstawiciel ubezpieczyciela. Albo osoby, które będą chciały zainteresować Cię swoimi usługami. Dlatego jeśli jesteś w emocjach, nie podpisuj niczego, czego nie rozumiesz. Ani nie podejmuj decyzji pod wpływem impulsu. Zachowaj również czujność, gdy otrzymasz telefon, w którym ktoś będzie zadawał Ci niewinnie brzmiące pytania. Po fakcie może się okazać, że podpisane przez Ciebie dokumenty albo udzielone odpowiedzi mogą mieć znaczenie prawne. Takie dokumenty i informacje może być potem trudno „odkręcić”.
Podsumowanie
Pożar to zawsze szok. To doświadczenie ekstremalne, które pozostanie z Tobą na długo. Ale kolejne godziny po pożarze mogą być kluczowe dla Twojej dalszej sytuacji finansowej. Dlatego w tych trudnych momentach warto zachować zimną krew i zawalczyć o swój spokój, bezpieczeństwo i pieniądze, które Ci się należą.
Nie musisz być ekspertem od pożarów. Od tego są specjaliści, którzy Ci pomogą. Ale tacy, do których masz zaufanie. Naszym klientom od lat pomagamy właśnie w takich sytuacjach.
Pożar, choć jest tragicznym doświadczeniem, nie musi oznaczać końca Twojego majątku. To początek drogi do nowej rzeczywistości. Jeśli się zgodzisz, będziemy Ci w niej towarzyszyć.