- Czy pijany sprawca wypadku odpowiada na innych zasadach niż trzeźwy kierowca?
- Jak uzyskać odszkodowanie od pijanego sprawcy wypadku?
- Co obejmuje wypłata odszkodowania z OC pijanego sprawcy?
- Możesz otrzymać więcej niż tylko odszkodowanie od pijanego kierowcy
- Jakie konsekwencje za wypadek pijany kierowca poniesie wobec swojego ubezpieczyciela?
- Czy pijany kierowca może otrzymać odszkodowanie?
Z tego wpisu dowiesz się:
Wypadek spowodował pijany kierowca, a Ty jesteś osobą poszkodowaną. Czy pieniądze z OC przysługują Ci na tych samych zasadach? Czego możesz się domagać? I czy zawsze to ubezpieczyciel nietrzeźwego uczestnika wypadku będzie musiał wypłacić odszkodowanie?
Czy pijany sprawca wypadku odpowiada na innych zasadach niż trzeźwy kierowca?
Brak pełnej świadomości swoich czynów i pełnej kontroli nad swoim postępowaniem zwykle jest okolicznością łagodzącą. Zdecydowanie nie będzie tak jednak w sytuacji, gdy sprawca był pijany. Wręcz przeciwnie – spotkają go poważniejsze konsekwencje i to zarówno pod kątem odpowiedzialności karnej, jak i związanej z wypłatą odszkodowania.
Nasza kancelaria zajmuje się dochodzeniem odszkodowań, więc w tym tekście nie będziemy rozwodzić się nad odpowiedzialnością karną. Warto wspomnieć jedynie, że za wypadek pijany kierowca w skrajnych sytuacjach naraża się nawet na:
- 12 lat więzienia,
- dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów,
- obowiązek zapłaty świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – do 60 tysięcy złotych.
Jak uzyskać odszkodowanie od pijanego sprawcy wypadku?
Sama odpowiedzialność karna to pierwsza kwestia, ale gdy jesteś osobą poszkodowaną, większe znaczenie prawdopodobnie ma dla Ciebie otrzymanie odszkodowania. Może Ci ono przysługiwać, gdy jesteś:
- kierowcą drugiego samochodu,
- poszkodowanym pasażerem,
- innym poszkodowanym w wypadku (np. potrąconym pieszym czy rowerzystą).
Z Twojego punktu widzenia właściwie nie ma znaczenia, czy wypadek spowodował pijany, czy też trzeźwy kierowca. Zasady otrzymania odszkodowania w obu przypadkach będą te same.
Oznacza to, że musisz zgłosić szkodę do ubezpieczyciela, u którego sprawca ma wykupione OC. To właśnie na towarzystwie ubezpieczeniowym będzie ciążył obowiązek wypłacenia odpowiedniej kwoty.
Fakt, że wypadek spowodował pijany kierowca, nie zwalnia ubezpieczyciela z obowiązku wypłaty odszkodowania. Będzie mieć znaczenie jedynie w relacji pijany sprawca-jego ubezpieczyciel (o czym więcej przeczytasz w kolejnych akapitach).
Co obejmuje wypłata odszkodowania z OC pijanego sprawcy?
Aby uzyskać odszkodowanie od pijanego sprawcy wypadku, musisz więc w pierwszej kolejności ustalić, kto jest jego ubezpieczycielem. Możesz sprawdzić to na polisie albo poprzez stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – wystarczy, że podasz wymagane dane pojazdu. Jeśli okaże się, że sprawca nie miał ważnego ubezpieczenia OC, pieniądze wypłaci Ci UFG.
W większości przypadków ubezpieczenie będzie jednak ważne, co oznacza, że wypłata odszkodowania nastąpi z OC pijanego sprawcy. Dokładnie tak samo jak w innych sytuacjach związanych z wypłatą odszkodowania to od Ciebie w dużej mierze będzie zależeć, czy otrzymasz wszystkie należne Ci pieniądze.
Nieznajomość swoich praw działa na Twoją niekorzyść. Ubezpieczyciel na pewno nie podpowie Ci, czego dokładnie możesz się domagać ani że któreś z roszczeń zostało pominięte.
Co to oznacza w praktyce? Odszkodowanie powinno odpowiadać poniesionej przez Ciebie szkodzie majątkowej. Mówiąc w największym uproszczeniu, musisz zastanowić się, jak cały wypadek z udziałem pijanego kierowcy wpłynął na Twoją sytuację majątkową. Wypłacone mają za zadanie doprowadzić Twój majątek do stanu sprzed wypadku. A to oznacza, że możesz domagać się m.in.:
- kosztów potrzebnych do naprawy samochodu,
- pieniędzy za zniszczone rzeczy (elektronikę, ubrania itd.),
- zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji (albo wyłożenia tej kwoty z góry),
- pieniędzy na dojazd z i do placówek,
- zwrotu kosztów opieki,
- sumy potrzebnej na przekwalifikowanie się,
- utraconego dochodu.
Możesz otrzymać więcej niż tylko odszkodowanie od pijanego kierowcy
Za wypadek, który spowodował pijany kierowca, zwykle należy Ci się nie tylko odszkodowanie. Jeśli szkody są na tyle poważne, że tracisz (przynajmniej częściowo) zdolność do pracy albo zwiększają się Twoje potrzeby, może przysługiwać Ci również renta wyrównawcza.
Oprócz tego masz prawo do rekompensaty za wszystkie szkody niemajątkowe, czyli ból, cierpienie, traumę itd. Taką rolę pełni zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Jego kwota może sięgać od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych – w zależności od okoliczności konkretnej sprawy.
Jeśli natomiast pijany kierowca spowodował śmiertelny wypadek komunikacyjny, w którym zmarła bliska Ci osoba, będzie przysługiwać Ci:
- zwrot kosztów leczenia i pogrzebu,
- zadośćuczynienie,
- stosowne odszkodowanie,
- renta alimentacyjna.
Jakie konsekwencje za wypadek pijany kierowca poniesie wobec swojego ubezpieczyciela?
Pijany sprawca wypadku musi liczyć się nie tylko z konsekwencjami karnymi. Będzie odpowiadał także względem ubezpieczyciela.
Co to oznacza w praktyce? Z Twojego punktu widzenia jako osoby poszkodowanej, nie ma znaczenia, czy sprawca był nietrzeźwy. Procedura otrzymania odszkodowania jest taka sama. Zakład ubezpieczeń i tak wypłaci Ci pieniądze. Potem zgłosi się jednak z tzw. regresem do samego sprawcy.
O ile ubezpieczenie OC ma chronić sprawców przed ponoszeniem materialnych konsekwencji wypadku z własnej kieszeni, to przy jeździe pod wpływem alkoholu jest już inaczej. Taki sprawca musi sam odpowiedzieć za szkody. Zwróci więc wszystkie pieniądze ubezpieczycielowi. Biorąc pod uwagę fakt, że często nie są to małe sumy, kierowca może naprawdę mocno odczuć konsekwencje swojego zachowania.
Czy pijany kierowca może otrzymać odszkodowanie?
Nie zawsze jednak kierowca prowadzący auto pod wpływem alkoholu będzie sprawcą wypadku. Równie dobrze do zdarzenia może dojść z winy drugiej strony – np. z uwagi na zajechanie drogi wskutek nieprzestrzegania zasad pierwszeństwa.
Za taki wypadek pijany kierowca może już natomiast otrzymać odszkodowanie. W końcu w tej sytuacji to on jest osobą poszkodowaną. Nie oznacza to jednak, że jazda pod wpływem alkoholu pozostanie bez wpływu na wysokość wypłaconej kwoty. Tutaj zastosowanie znajdzie takie pojęcie jak przyczynienie się poszkodowanego do powstania szkody.
Mówiąc w największym uproszczeniu, nietrzeźwy kierowca wprawdzie nie jest winny wypadkowi, ale jego zachowanie ma wpływ na powstanie lub powiększenie się szkód. Z tego powodu dochodząc wypłaty odszkodowania z OC sprawcy, musi liczyć się z tym, że nie otrzyma pełnej kwoty. Zostanie ona pomniejszona o odpowiedni procent ze względu na przyczynienie. Ubezpieczyciel nie ma jednak prawa odmówić całkowicie wypłaty odszkodowania.
Wypadek, który spowodował pijany kierowca a odszkodowanie – podsumowanie
- Procedura uzyskania odszkodowania od pijanego sprawcy wypadku jest taka sama, co gdyby był trzeźwy. Oznacza to, że zgłaszasz się do jego ubezpieczyciela OC.
- To Ty musisz sprawdzić, co dokładnie Ci się należy i umieścić te wszystkie żądania we wniosku. Koniecznie upewnij się, czy przypadkiem nie przysługuje Ci coś poza odszkodowaniem – np. zadośćuczynienie albo renta.
- Pijany sprawca wypadku musi liczyć się z konsekwencjami karnymi. Będzie też ponosił odpowiedzialność względem ubezpieczyciela – ma obowiązek zwrócenia mu wszystkich pieniędzy wypłaconych w ramach odszkodowania.
- Jeśli jednak do wypadku nie doszło z winy pijanego kierowcy, może otrzymać odszkodowanie. Zostanie ono jednak odpowiednio zmniejszone ze względu na przyczynienie się do szkody.