Baza wiedzy

Za małe odszkodowanie z OC sprawcy – co robić?

Prawniczka Joanna Szymanowska | 20.10.2022

za małe odszkodowanie z OC sprawcy

Jeśli ubezpieczyciel proponuje Ci za małe odszkodowanie z OC sprawcy, to nie jesteś odosobnionym przypadkiem. Możesz jednak podjąć konkretne kroki, by otrzymać wszystko, co Ci się należy. Jest o co walczyć. W przeciwnym razie pokryjesz brakujące koszty z własnej kieszeni. O czym więc warto pamiętać i w jaki sposób możesz uzyskać pełne odszkodowanie?

Ile można dostać odszkodowania z OC sprawcy?

Zacznijmy od kwestii mającej ogromne znaczenie w kontekście całego tego artykułu, a więc od udzielenia odpowiedzi na pytanie: jak wysokie odszkodowanie przysługuje Ci z OC sprawcy?

Przepisy ustanawiają jasną zasadę: osoba odpowiedzialna za wypadek powinna naprawić wszystkie wynikające z niego szkody. Mowa tu przede wszystkim o kosztach i stratach materialnych, które poniesiesz w związku z wypadkiem. Tym samym naprawienie szkody ma doprowadzić do sytuacji, w której finansowo nie odczujesz konsekwencji wypadku.

Mówiąc krótko, należy Ci się odszkodowanie, którego wysokość odpowiada sumie wszystkich kosztów i strat poniesionych w związku z wypadkiem. Żeby ustalić, ile można dostać odszkodowania z OC sprawcy w konkretnym przypadku, trzeba więc zsumować wszelkie wydatki, utracone dochody itd. – końcowy wynik to właśnie wysokość przysługującego odszkodowania.

Tu może nasunąć się pytanie: a co z innymi skutkami wypadku? Co z bólem, utratą pełnej sprawności albo zwiększonymi potrzebami? Za to wszystko też należy Ci się rekompensata, ale nie jest nią odszkodowanie. Za krzywdy (fizyczne i psychiczne) możesz otrzymać zadośćuczynienie po wypadku, a jeśli zwiększą się Twoje potrzeby lub zmniejszą widoki powodzenia na przyszłość – także rentę. To jednak temat na zupełnie osobny artykuł.

Za małe odszkodowanie z OC sprawcy to problem wielu poszkodowanych

Przepisy są jasne – odszkodowanie z OC sprawcy wypadku powinno pokryć wszystkie Twoje szkody materialne. Rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej. W wielu przypadkach, gdy zgłosisz szkodę ubezpieczycielowi, a potem otrzymasz kosztorys oraz decyzję o wypłacie konkretnej kwoty, okaże się ona niewystarczająca.

W interesie towarzystwa ubezpieczeniowego leży, by dać Ci jak najmniej. Wprawdzie nie ma do tego prawa, ale niestety przepisy to nie wszystko. Częste interwencje Rzecznika Finansowego, a nawet kary finansowe dla ubezpieczycieli również nie sprawiły, że problem zniknął. Na szczęście, możesz otrzymać pełne odszkodowanie, o ile tylko będziesz aktywnie działać. 

Po pierwsze, pamiętaj, że nie musisz zgadzać się z decyzją ubezpieczyciela. Wręcz przeciwnie – warto skontrolować, czy przedstawione obliczenia są słuszne i w razie potrzeby podjąć kolejne kroki. Spokojnie, nie oznacza to od razu wizyty w sądzie. Być może wyższe odszkodowanie z OC sprawcy otrzymasz bez składania pozwu. Na pewno jednak jest o co walczyć. W końcu w przeciwnym razie szkody, za które odpowiada ktoś inny, pokryjesz z własnej kieszeni.

Zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy – o tym pamiętaj na początek

Zanim przejdziemy do omówienia konkretnych kroków, które możesz podjąć, trzeba wspomnieć o jeszcze jednej ważnej kwestii: to, że ubezpieczyciel wpłacił jakiekolwiek pieniądze na Twoje konto, nie zamyka Ci drogi do uzyskania pełnego odszkodowania.

Wprawdzie takie działanie odnosi świetny efekt psychologiczny. Może Ci się wydawać, że sprawa jest zamknięta albo obawiać się, że podjęcie dalszego działania oznacza, że tę sumę będzie trzeba zwrócić. To jednak nieprawda. Po pierwsze, już w ciągu 30 dni musi do Ciebie trafić tzw. kwota bezsporna – to obowiązek nałożony na ubezpieczyciela przez przepisy. Poza tym przyjęcie pieniędzy nie odbiera Ci prawa do domagania się większej kwoty. Póki nie zawrzesz ugody, w której zrzekniesz się możliwości dochodzenia w przyszłości jakichkolwiek roszczeń, droga do większego odszkodowania pozostaje otwarta.

Jak uzyskać większe odszkodowanie z OC sprawcy? Zwróć uwagę na kosztorys!

Walkę o wyższe odszkodowanie zawsze zaczynaj od dokładnego przeanalizowania pisma od ubezpieczyciela. Na pewno przedstawił Ci w nim nie tylko kwotę do wypłaty, ale też uzasadnił swoje stanowisko. Zapoznaj się więc z jego argumentami, najlepiej szczegółowo przyglądając się kosztorysowi naprawy Twojego auta.

Wprawdzie szkoda majątkowa obejmuje wszystkie koszty, nie tylko te związane z naprawą samochodu. Poza tym nie każdy wypadek komunikacyjny musi dotyczyć zderzenia się dwóch aut. Równie dobrze odszkodowanie możesz otrzymać np. jako pieszy czy rowerzysta.

Nie zmienia to jednak faktu, że właśnie wypadki samochodowe stanowią większość wypadków komunikacyjnych. Jednocześnie to na etapie sporządzania kosztorysu naprawy ubezpieczyciel ma wiele możliwości zaniżenia odszkodowania. Z tego powodu, jeśli Twoje auto zostało uszkodzone, koniecznie sprawdź, czy ubezpieczyciel nie podjął takich działań jak:

  • nieuwzględnienie części oryginalnych – co do zasady jeśli w Twoim aucie w momencie wypadku znajdowały się oryginalne części, to właśnie na części oryginalne powinny też zostać wymienione. Zastąpienie ich tańszymi zamiennikami bez Twojej zgody nie jest możliwe,
  • zaniżanie kosztów robocizny – zweryfikuj stawki obowiązują na rynku. Pamiętaj, by brać pod uwagę te obowiązujące w Twoim regionie – koszty robocizny mogą znacząco się różnić w zależności np. od miejscowości,
  • pominięcie niektórych kosztów – sprawdź, czy ubezpieczyciel uwzględnił wszystkie uszkodzone części oraz takie wydatki, jak np. koszt holowania i wynajmu auta zastępczego,
  • bezpodstawne stwierdzenie szkody całkowitej – ubezpieczycielowi bardziej opłaca się stwierdzić szkodę całkowitą, niż zwrócić pełne koszty naprawy, dlatego upewnij się, czy w Twoim przypadku rzeczywiście koszty naprawy auta przekraczają jego wartość sprzed wypadku,
  • uwzględnianie amortyzacji – ubezpieczyciel nie ma prawa zmniejszać odszkodowania z uwagi na to, że niektóre części podlegające wymianie były już częściowo zużyte.

Jeśli nie masz pewności, na ile wycena ubezpieczyciela jest słuszna albo chcesz zyskać dodatkowy argument przy ubieganiu się o odszkodowanie, możesz skorzystać z wyceny niezależnego rzeczoznawcy. Wprawdzie za taką usługę trzeba zapłacić. Pamiętaj jednak że mieści się ona w kategorii wydatków bezpośrednio związanych z dochodzeniem odszkodowania. Możesz więc żądać, by ubezpieczyciel zwrócił Ci poniesione koszty.

Co jeszcze może sprawić, że otrzymasz za małe odszkodowanie z OC sprawcy?

Zaniżenie odszkodowania z OC zdecydowanie nie sprowadza się jednak tylko do nieprawidłowo sporządzonego kosztorysu naprawy auta. Może wiązać się także z innymi kosztami i stratami finansowymi.

Przede wszystkim sprawdź, czy ubezpieczyciel wziął pod uwagę wszystkie wydatki – m.in. koszty opieki, leczenia, dojazdu do placówek medycznych itd. Pamiętaj też, że nie masz bezwzględnego obowiązku korzystania wyłącznie z NFZ. W naszej Bazie Wiedzy znajdziesz zresztą cały artykuł poświęcony zwrotowi kosztów leczenia w prywatnych placówkach medycznych. Jeśli ten temat dotyczy też Ciebie, koniecznie zapoznaj się z opublikowanym tekstem.

Przyczynienie się do szkody nie odbiera Ci prawa dochodzenia odszkodowania z OC sprawcy wypadku!

Zdarzają się takie sytuacje, w których Ty też częściowo ponosisz odpowiedzialność za powstanie szkód albo zwiększenie się ich rozmiaru – mowa o tzw. przyczynieniu się poszkodowanego do powstania szkody.

Zgodnie z przepisami jedyna sytuacja, kiedy w ogóle nie masz prawa do naprawienia szkody z OC to ta, w której ponosisz wyłączną winę za całe zdarzenie. Przyczynienie nie odbiera Ci więc prawa do odszkodowania z OC sprawcy wypadku. Sprawia jedynie, że ubezpieczyciel może wypłacić Ci niższe odszkodowanie.

Pamiętaj więc, że jeśli nie otrzymasz żadnego odszkodowania, taka decyzja jest niezgodna z przepisami. Z kolei jeśli ubezpieczyciel obniżył przyznaną Ci kwotę, koniecznie sprawdź, czy nie potrącił jej nadmiernie. Przyczynienie się do szkody np. w zakresie 50% nie oznacza bowiem automatycznie, że wypłacone Ci odszkodowanie też należy obniżyć aż o połowę.

Jak odzyskać pełne odszkodowanie z OC sprawcy?

Wiesz już, na co zwrócić uwagę po otrzymaniu odpowiedzi ubezpieczyciela. Pojawia się więc pytanie – co dalej?

Jeśli dojdziesz do wniosku, że przyznana Ci kwota jest za niska, w pierwszej kolejności złóż odwołanie od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego. Możesz przygotować takie pismo samodzielnie lub zdecydować się na pomoc w uzyskaniu odszkodowania.

Skorzystanie ze wsparcia prawników ma wiele zalet. Przede wszystkim zyskujesz pewność, że w piśmie uwzględnisz wszystkie roszczenia i wszystkie potrzebne dowody. Reklamacja przygotowana przez prawnika wygląda też bardziej profesjonalnie i rzeczowo, a tym samym  istnieje większa szansa, że ubezpieczyciel przychyli się do Twojego stanowiska.

Jeśli jednak uznasz, że pomoc w uzyskaniu odszkodowania nie jest niezbędna i zaczniesz działać na własną rękę, pamiętaj o takich kwestiach jak:

  • dokładne przeanalizowanie pisma od ubezpieczyciela i odniesienie się do wszystkich przedstawionych przez niego argumentów,
  • dołączenie dowodów, z których jasno wynika, jak duża jest szkoda z OC sprawcy i co się na nią składa – takimi dowodami może być np. kosztorys niezależnego rzeczoznawcy, rachunki czy faktury.

Niestety nie zawsze Twoje działanie przyniesie zamierzone rezultaty. Być może ubezpieczyciel zmieni swoją decyzję, ale wciąż będzie proponował za małe odszkodowanie z OC sprawcy. A może mimo trafnych argumentów postanowi obstawać przy swoim. W obu tych przypadkach masz prawo dalej walczyć o należne Ci pieniądze. Możesz zgłosić się po pomoc do Rzecznika Finansowego, spróbować zawrzeć ugodę albo złożyć pozew do sądu.

Oczywiście ani prowadzenie negocjacji z ubezpieczycielem, ani tym bardziej postępowanie w sądzie nie jest przyjemną wizją. Z drugiej strony otwiera Ci drogę do pieniędzy, które Ci się należą Poza tym, jeśli zdecydujesz się na pomoc w uzyskaniu odszkodowania, unikniesz stresu, formalności i nie poświęcisz sprawie wiele czasu. W Solace od lat pomagamy poszkodowanym w otrzymaniu wszystkie, co im się należy i wyręczamy ich na każdym kroku. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, przeczytaj wpis, w którym szczegółowo przedstawiamy, jak pomagamy odzyskać odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym i co możemy dla Ciebie zrobić.

Za małe odszkodowanie z OC sprawcy – podsumowanie

  1. Odszkodowanie z OC sprawcy powinno pokryć wszystkie koszty i straty, które poniesiesz w związku z wypadkiem.
  2. Jeśli kwota zaproponowana przez ubezpieczyciela jest Twoim zdaniem za niska, dokładnie przeanalizuj kosztorys naprawy auta. Zwróć też uwagę na inne wydatki, takie jak choćby koszty leczenia, opieki czy rehabilitacji. Upewnij się, że ubezpieczyciel uwzględnił je wszystkie.
  3. Gdy dojdziesz do wniosku, że wydana decyzja nie jest słuszna, przygotuj odwołanie. Możesz to zrobić samodzielnie lub przy pomocy prawnika.
  4. Jeśli złożona reklamacja nie odniesie zamierzonego skutku, możesz zdecydować się na pomoc Rzecznika Finansowego, podjąć próbę zawarcia ugody albo walczyć o swoje prawa w sądzie.

Zobacz inne wpisy, które mogą Cię zainteresować:

jak uzyskać odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym

Baza wiedzy

10 kroków do Twojego odszkodowania – dowiedz się, jak pomagamy poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych

Zastanawiasz się, czy warto skorzystać z pomocy naszej kancelarii i w czym dokładnie możemy Ci pomóc? Z tego wpisu dowiesz się, czym dokładnie zajmujemy się w ramach dochodzenia odszkodowania po wypadku komunikacyjnym.

ubezpieczyciel zaniża odszkodowanie

Baza wiedzy

Co zrobić, gdy ubezpieczyciel zaniża odszkodowanie?

Bardzo często dochodzi do sytuacji, gdy kwota proponowana przez ubezpieczyciela okazuje się niewystarczająca do naprawienia szkody. Jeśli ten scenariusz dotyczy również Ciebie, masz co najmniej kilka możliwości, by uzyskać pełne należne Ci odszkodowanie.

sprawca nie ma ważnego ubezpieczenia OC

Baza wiedzy

Czy dostanę odszkodowanie, jeśli sprawca nie ma ważnego ubezpieczenia OC?

Jeśli dojdzie do wypadku, za który odpowiedzialny jest inny kierowca, możesz domagać się, by jego ubezpieczyciel naprawił poniesione przez Ciebie szkody. Czasami jednak nie jest to takie proste, bo okazuje się, że sprawca nie ma ważnego ubezpieczenia OC. Czy oznacza to, że naprawa samochodu i wszystkie inne wydatki będą w tej sytuacji obciążać Ciebie? Na szczęście nie!

Skontaktuj się
z nami i rozpocznijmy współpracę

Skontaktuj się