
Pożar zniszczył Twój dom, mieszkanie, gospodarstwo rolne albo firmę? Koszty remontu zwykle są ogromne, a Tobie na pewno zależy na jak najszybszym rozpoczęciu odbudowy. Niestety ubezpieczyciele często wyceniają szkody na kwotę znacznie niższą od rzeczywistych strat. Oczywiście możesz podjąć dalsze kroki – przygotować odwołanie, a gdy to nie odniesie skutku, złożyć skargę do Rzecznika Finansowego albo pozew do sądu. Czekanie na rozpatrzenie odwołania może jednak potrwać miesiące, a postępowania sądowe – jeszcze dłużej. Istnieje jednak alternatywa – odkup szkody pożarowej.
Czym jest odkup szkody po pożarze?
Odkup szkody rzeczowej to transakcja sprzedaży. W tym przypadku nie sprzedajesz jednak żadnego przedmiotu czy usługi, ale prawo do ubiegania się o dopłatę do odszkodowania.
Oznacza to, że kancelaria analizuje Twoją sprawę, ustalacie cenę, za jaką zgodzisz się na odkup szkody pożarowej i podpisujecie umowę. W efekcie:
- W ciągu kilku dni otrzymujesz dodatkową gotówkę – kancelaria płaci za odkup szkody pożarowej w terminie określonym w umowie (zwykle kilka dni roboczych). Błyskawicznie na Twoje konto trafiają więc środki, które możesz przeznaczyć na remont nieruchomości.
- Nie ponosisz ryzyka przegranej – po dokonaniu transakcji to kancelaria ma prawo do dochodzenia odszkodowania. Wynik sprawy nie ma jednak dla Ciebie znaczenia, skoro szkoda została przez Ciebie sprzedana.
- Po sprzedaży sprawa się dla Ciebie kończy – nie musisz pisać odwołań, kontaktować się z ubezpieczycielem, a tym bardziej uczestniczyć w postępowaniu sądowym.
Kiedy odkup szkody pożarowej może się opłacać?
- Gdy potrzebujesz szybkiej gotówki na odbudowę Po pożarze najważniejsza jest szybka odbudowa lub zabezpieczenie zniszczonego mienia. Często wypłacone przez ubezpieczyciela odszkodowanie nie wystarcza nawet na podstawowe prace, a dodatkowe środki są potrzebne natychmiast. Odkup szkody pożarowej w tym przypadku może być najlepszym wyborem.
- Gdy postępowanie z ubezpieczycielem się przedłuża Firmy ubezpieczeniowe mają co do zasady 30 dni na rozpatrzenie odwołania, ale w praktyce proces może się przeciągnąć. Każda wymiana korespondencji, dodatkowe ekspertyzy czy wizje lokalne wydłużają czas oczekiwania.
- Gdy nie chcesz poświęcać czasu i energii na walkę z ubezpieczycielem Dochodzenie dopłaty wymaga znajomości procedur, terminów, przepisów prawnych. Nie ma też co ukrywać, że dla wielu poszkodowanych jest stresującym procesem. Szczególnie, jeśli odwołanie od decyzji ubezpieczyciela nie przyniesie zamierzonego skutku i konieczne będzie kontynuowanie sprawy w sądzie.
- Gdy okoliczności pożaru lub wyceny szkód są skomplikowane Gdy przyczyna pożaru jest sporna, gdy występują współwiny, problemy z dokumentacją czy trudności w ustaleniu rzeczywistej wartości zniszczonego mienia, prawdopodobnie czeka Cię długie oczekiwanie na decyzję ubezpieczyciela.
Czy odkup szkody po pożarze jest korzystny?
Skoro czytasz ten artykuł, to prawdopodobnie zastanawiasz się nad sprzedażą swojej szkody pożarowej. I być może z jakiegoś powodu się wahasz.
Niektórzy poszkodowani kontaktują się z naszą kancelarią w momencie, gdy jakaś firma odszkodowawcza przedstawiła im swoją ofertę odkupu szkody pożarowej. To świetnie, bo naszym zdaniem warto dokładnie zweryfikować to rozwiązanie, zanim podpiszesz jakąkolwiek umowę. I to z dwóch powodów.
Po pierwsze, istnieje szansa, że propozycja przedstawiona przez firmę odszkodowawczą jest mniej korzystna niż warunki, które my możemy Ci zaoferować. Warto więc przynajmniej zapytać o bezpłatną wycenę odkupu szkody i porównać obie propozycje.
Po drugie, wiele firm zajmujących się odkupem szkody przedstawia to rozwiązanie jako jedyną i najlepszą opcję. W ten sposób mija się jednak z prawdą.
Nie każda sprawa wymaga odkupu szkody. Często lepszym rozwiązaniem będzie powierzenie prowadzenia postępowania doświadczonej kancelarii prawnej. Wtedy prawnik będzie Cię reprezentować przed ubezpieczycielem i sądem, ale Ty zachowasz prawo do odszkodowania po pożarze. Oznacza to wprawdzie większe zaangażowanie z Twojej strony i dłuższe oczekiwanie na zakończenie sprawy, ale pozwala na uzyskanie wyższych kwot niż w razie odkupu szkody.
Dlaczego zaproponowano mi tylko odkup szkody?
Podczas szukania informacji o zaniżonych odszkodowaniach po pożarze, prawdopodobnie wyświetliły Ci się głównie strony prezentujące odkup szkody jako wybór idealny. Dlaczego tak się dzieje?
Nasza kancelaria działa inaczej. Przede wszystkim jesteśmy kancelarią prawną, a nie firmą odszkodowawczą. Poza tym jako jedna z niewielu na rynku specjalizujemy się w szkodach po pożarach. Prowadziliśmy już wiele spraw w imieniu poszkodowanych, które kończyły się dużym sukcesem.
Jak wygląda analiza Twojej sprawy pożarowej w naszej kancelarii?
Naszym celem nie jest maksymalizacja zysku z każdej transakcji, ale dobór najlepszego rozwiązania dla konkretnego klienta. Dlatego cały proces składa się z kilku kroków.
- Krok 1.: Wstępna ocena sprawy Przesyłasz dokumenty: decyzję ubezpieczyciela o odszkodowaniu, kosztorysy napraw, zdjęcia zniszczeń oraz dokumentację dotyczącą przyczyn pożaru. Nasi specjaliści analizują szanse powodzenia i potencjalną wysokość dodatkowych roszczeń.
- Krok 2.: Wycena roszczenia Na podstawie doświadczenia w podobnych sprawach oraz analizy dokumentacji, określamy realną wartość Twoich roszczeń. Przedstawiamy dwa scenariusze: w przypadku skorzystaniu z odkupu szkody lub w razie powierzenia prowadzenia Twojej sprawy naszej kancelarii. To do Ciebie należy wybór, który z nich wybierzesz.
- Krok 3.: Podpisanie umowy W zależności od Twojego wyboru: 1. Podpisujemy umowę cesji i w ciągu kilku dni ustalona kwota wpływa na Twoje konto 2. Włączamy się w sprawę, reprezentujemy Cię w kontaktach z ubezpieczycielem i dążymy do uzyskania pełnej kwoty należnego Ci odszkodowania.
Chcesz wiedzieć więcej o tym, jak działamy?
- Sprawdź, jak pomagamy w uzyskiwaniu odszkodowania po pożarze
- Zobacz nasz przewodnik po najczęstszych przyczynach zaniżania odszkodowań po pożarze
- Skorzystaj z naszej eksperckiej wiedzy i dowiedz się, czego nie robić przy zgłaszaniu szkody pożarowej, by nie ryzykować wypłaty zaniżonego odszkodowania.